بافت تاریخی زواره اردستان نیازمند حمایت بیشتر مسوولان است

بافت تاریخی زواره اردستان نیازمند حمایت بیشتر مسوولان است

بافت تاریخی زواره اردستان نیازمند حمایت بیشتر مسوولان است
22 اردیبهشت 1398, 15:01 / کد خبر:72837
رییس کمیته ملی موزه های ایران (ایکوم) گفت: بافت تاریخی شهر زواره از توابع اردستان ظرفیت ثبت حهانی دارد اما نیازمند حمایت بیشتر مسوولان امر است.
به گزارش ایرنا، سید احمد محیط طباطبائی روز یکشنبه در آیین معارفه مدیر جدید پایگاه بافت تاریخی زواره اردستان تصریح کرد: زواره تنها شهری در کشور است که بافت تاریخی آن به طور کامل ثبت شده و از این موقعیت باید نهایت استفاده را کرد.
وی بیان کرد: اگر زواره ثبت جهانی شود، شهرستان اردستان و استان اصفهان نیز از آن سود خواهند برد که امید می رود مدیریت جدید در راستای تحقق این مهم گام بردارد.
رییس کمیته ملی موزه های ایران اضافه کرد: اکنون که وضعیت اقتصادی نامناسبی حاکم شده و کارخانه ها جوابگو نیازهای اقتصادی جامعه نیستند، صنعت گردشگری می تواند جایگزین خوبی باشد.
وی ایجاد پایگاه بافت تاریخی زواره را به دلیل حفظ اثرهای موجود در این منطقه 36 هکتاری اعلام کرد و افزود: اختصاص یک میلیارد ریال اعتبار برای مسجد پامنار زواره نویدبخش پایان کار بازسازی این مسجد تاریخی است و هماهنگی بین استان و شهرستان می تواند سایر مشکلاتی از این دست را هم برطرف کند.
طباطبائی در ادامه با اشاره به بارندگی های فروردین ماه عنوان کرد: با توجه به رعایت ضرورت حفظ حریم رودخانه و پل ها، جاری شدن سیل به اثرهای تاریخی استان اصفهان آسیبی نرساند.
فرماندار اردستان نیز در این آیین با اشاره به اهمیت توجه به بحث گردشگری با وجود ظرفیت هایی مانند اثر ثبت جهانی قنات دو طبقه مون گفت: بافت تاریخی زواره نیز یک ظرفیت مهم گردشگری در کنار کویر بکر است که باید نسبت به احیای آن اقدام و بناهایی که به صورت انبار درآمده، به میراث فرهنگی بازگردانده شود.
حمیدرضا تاملی افزود: مردم باید بپذیرند که گردشگری هم می تواند درآمدزا باشد اما مسوولان نیز باید توجه داشته و مردم را برای احیای بافت تاریخی در تنگنا قرار ندهند.
وی به فعال شدن ستاد گردشگری در شهرستان اردستان اشاره کرد و ادامه داد: باید از ظرفیت بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد نیز به درستی استفاده کرده و از شور گردشگری ایجاد شده، به شعور گردشگری برسیم.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین