رکوردزنی ذوب‌آهن اصفهان در کسب سود خالص

رکوردزنی ذوب‌آهن اصفهان در کسب سود خالص

رکوردزنی ذوب‌آهن اصفهان در کسب سود خالص
18 تیر 1398, 17:35 / کد خبر:73460
مجمع عمومي عادي ساليانه ذوب‌آهن اصفهان با حضور سهامداران، نمايندگان صاحبان سهام، اعضاي هیئت‌مدیره و نماينده سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، در سالن همایش‌های بین‌المللی اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي اصفهان برگزار شد.

به گزارش اصفهان امروز، نمايندگان سهامداران عمده ذوب‌آهن ‌در جايگاه هیئت‌رئیسه قرار گرفتند و غلامرضا سلیمانی مدیرعامل شرکت صدر تأمین رياست مجمع را عهده‌دار شد.

غلامرضا سلیمانی مدیرعامل هلدینگ صدر تأمین گفت: با توجه به برنامه‌ای که ذوب‌آهن اصفهان برای تولید 3 میلیون تن دارد، پیگیر هستیم برنامه تأمین سرمایه در گردش انجام شود و مشکلات مالی تا حدودی برطرف گردد. اکنون نیز اوراق سلف وارد بازار شده و تضمین آن را شستا و هلدینگ دارند به‌عنوان حمایت انجام می‌دهند.

او افزود: امیدواریم ذوب‌آهن در افق 1404 بر اساس سند استراتژیک هلدینگ صدر تأمین بتواند به تولید شش میلیون تن برسد. طرح‌های توسعه این شرکت نیز با قوت در دست پیگیری است و پیشرفت پروژه‌ها از شرایط خوبی برخوردار است.

منصور یزدی زاده مديرعامل ذوب‌آهن اصفهان در ارائه گزارش هیئت‌مدیره مربوط به عملكرد سال 97 و برنامه‌های آتي اين شركت گفت:‌ تفاوت اساسی بین فرایند تولید در این شرکت و سایر تولیدکنندگان داخلی وجود دارد. ذوب‌آهن اصفهان است تنها شرکت فولادی بزرگ کشور است که تولید آن به روش کوره بلند انجام می‌شود درحالی‌که عمده تولید فولاد کشور به شیوه احیای مستقیم است و یکی از دلایل سودهی آنها این است که از یارانه گاز و برق استفاده می‌کنند و ذوب‌آهن اصفهان از این یارانه بی‌بهره است و بر این اساس تفاوت سهم انرژی ذوب با بقیه شرکت‌ها 700 تومان به ازای هر کیلوگرم است؛ یعنی اگر ذوب‌آهن مطابق با برنامه بخواهد 3 میلیون تولید کند، دو هزار و 100 میلیارد تومان باید ناشی از یارانه گاز ذوب‌آهن از دست می‌دهد.

او سود ناخالص این شرکت در سال 97 را یک رکورد ذکر کرد و گفت: بازدهی سهام این شرکت در سال گذشته 224 درصد بود.

یزدی زاده افزود: این شرکت با توجه به شرایط نقدینگی خود، سرمایه‌گذاری‌های کوچک برای بیشترین بهره‌برداری را مدنظر دارد.

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان تصریح کرد: پروژه pci در آستانه بهره‌برداری قرار دارد و قیمت تمام شده محصولات این شرکت را کاهش می‌دهد.

او تصریح کرد: ذوب‌آهن اصفهان علی‌رغم تحریم‌ها، در سه‌ماهه اول امسال صادرات خوبی داشته و در اردیبهشت‌ماه رکورد صادرات ماهانه جدیدی را ثبت کرده است.

یزدی زاده در خصوص چالش‌های سال 97 افزود: محدودیت شدید در تأمین مواد آهن‌دار و سنگ‌آهن یک معضل برای شرکت است و کم‌کم در بین سایر فولادسازان در حال عمومیت یافتن است. سنگ‌آهن، گندله و کنسانتره متأسفانه صادر می‌شود که اعتراض ذوب‌آهن را در این خصوص به وزارت صمت نیز ارائه نمودیم و پیگیر هستیم. اگر تدبیر اساسی در این خصوص صورت نگیرد به یک بحران بزرگ تبدیل می‌شود.

مدیرعامل شرکت بیان کرد: واحدهای مختلف شرکت متأسفانه معطل مواد اولیه هستند از آن‌سو تحریم‌های ظالمانه دشمن در زمینه‌های مختلف و به‌ویژه در خصوص صنعت فولاد شدت یافته است. واردات مواد اولیه از جمله زغال و کک و همچنین صادرات محصولات جزء تحریم‌ها است. توازن در منافع زنجیره ارزش تولید نیز وجود ندارد.

این مقام مسئول در خصوص چالش‌های سال گذشته تصریح کرد: ظرفیت تولید شرکت چهار میلیون تن است اگر مواد اولیه به شرکت برسد با سه کوره بلند تحقق این مهم امکان‌پذیر است. بروز خشک‌سالی را قبلاً شاهد بودیم و امیدواریم امسال تأثیر کمتری بر تولید شرکت بگذارد. تأمین بخشی از کسری منابع صندوق فولاد و اعتصاب کامیون داران را سال گذشته شاهد بودیم که تأثیر بسیار زیادی در حمل مواد اولیه و محصولات داشت. منفی بودن سرمایه در گردش و زیان انباشته که وجود دارد از جمله چالش‌ها محسوب می‌شوند.

یزدی زاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه گرفتن مجوز ترک تشریفات از هیئت دولت محقق شد که بتوانیم یک‌میلیون و 750 هزار تن سنگ‌آهن از چاه گز و سنگان وارد ذوب‌آهن کنیم که روزانه پیگیر این موضوع هستیم.

او در ادامه برخی از مهم‌ترین موفقیت‌های شرکت در سال گذشته را چنین عنوان کرد: کسب بالاترین سود خالص در تاریخ ذوب‌آهن، خروج از ماده 141 و تهاتر بدهی‌ها با مطالبات تأمین اجتماعی و همچنین کسب اعتبار نزد بانک‌ها، اصلاح ساختار مالی شرکت، رکورد روزانه تولید با دو کوره بلند، مدیریت هزینه‌ها، تهاتر املاک مازاد و غیر مولد شرکت، تولید انواع ریل، راه‌اندازی پروژه VD به‌منظور تولید فولادهای کیفی، تولید H300 و بیم بلانک، کاهش مصرف آب از 17 میلیون مترمکعب به 14 میلیون مترمکعب، کسب تندیس صرفه‌جویی در مصرف انرژی، کسب عنوان صادرکننده نمونه کشور برای هشتمین بار و تمدید گواهینامه کرز.

مدیرعامل شرکت اضافه کرد: در سال گذشته تعداد 97 مورد افشای اطلاعات داشتیم که در سال 96 این رقم 48 مورد بود، همچنین افشای اطلاعات با اهمیت از یک مورد به حدود 30 مورد در سال 97 رسیده است.

یزدی زاده برخی از مهم‌ترین چالش‌های سال 98 را نیز چنین برشمرد: خام فروشی مواد آهن‌دار، تحریم واردات کک و زغال و صادرات محصولات، تبدیل سنگ‌آهن دانه‌بندی به کنسانتره و گندله توسط معادن، عدم برنامه‌ریزی منسجم در صنایع بالادستی فولاد، بر هم خوردن زنجیره تولید فولاد به روش کوره بلند، عدم برخورداری از یارانه انرژی در مقایسه با روش احیا غیرمستقیم.

پس از قرائت دستور جلسه، مجمع وارد دستور جلسه گرديد. ابتدا گزارش هیئت‌مدیره در رابطه با عملكرد و سپس گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانوني در خصوص صورت‌های مالي شركت براي سال مالي منتهي به 29 اسفند 97 قرائت شد. مجمع پس از بحث و بررسي و انجام مذاكرات لازم و با توجه به تكاليف و رهنمودهاي مندرج در صورت خلاصه تكاليف مجمع، تصميماتی بدین شرح را با اکثریت آراء اتخاذ نمود: صورت‌های مالی شرکت مشتمل بر ترازنامه در تاریخ 29 اسفند 97، صورت سود و زیان و صورت جریان وجوه نقد برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 97، با اکثریت آرا مورد تصویب مجمع قرار گرفت. موسسه حسابرسي آزمون پرداز ايران مشهود به شماره ثبت 14187 و شناسه ملی 10861687625 به‌عنوان بازرس قانوني اصلی و حسابرس مستقل شرکت و موسسه حسابرسي هشیار بهمند به شماره ثبت 1916 و شناسه ملی 10100168746 به‌عنوان بازرس علی‌البدل، برای مدت یک سال انتخاب گرديدند. مجمع اختیار تعیین و پرداخت حق‌الزحمه حسابرس و بازرس قانونی را با هماهنگی شرکت سرمایه‌گذاری صدر تأمین، به هیئت‌مدیره شرکت تفویض نمود. ضمناً حق‌الزحمه حسابرس و بازرس قانونی برای سال مالی مورد گزارش، مورد تنفیذ مجمع قرار گرفت. روزنامه دنياي اقتصاد جهت درج اطلاعیه و آگهی‌های شرکت برای مدت یک سال، تعيين شد.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱، شماره ؛ 03 خرداد 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین