افزایش ابتلا به کرونا در فریدن نگران کننده است

افزایش ابتلا به کرونا در فریدن نگران کننده است

افزایش ابتلا به کرونا در فریدن نگران کننده است
17 شهریور 1399, 18:37 / کد خبر:736526
رییس بیمارستان شهید رجایی داران گفت: در پیک نخست کرونا، آمار مرگ و میر به نسبت پایین بود اما اکنون برغم تجهیز بیمارستان ها به وسایل حفاظتی، مواجهه و اقلام دارویی، شمار بالای مرگ و میر نگران کننده است.
مهدی ابن نصیر روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: از ابتدای شهریور تا اکنون ۹ نفر مبتلا به کرونا در بیمارستان شهید رجایی داران(بخش مرکزی فریدن) فوت شدند و پنج بیمار بدحال در بخش آی سی یو بستری هستند.
وی افزود: تنها  در نیمه اول شهریور، ۸۷ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در این مرکز بستری شدند که ۴۷ بیمار فریدنی، ۱۹ بیمار از چادگان، ۱۹ بیمار از فریدونشهر و ۹ بیمار از بویین میاندشت بودند.
رییس بیمارستان شهید رجایی داران افزود: در این مدت مجموع مراجعان به تریاژ کرونا ۱۱۰ نفر و میانگین مراجعه روزانه ۶ تا هفت نفر است.
ابن نصیر با بیان اینکه بین مراجعه کنندگان کمترین سن ۱۳ و بیشترین سن ۹۹ سال بود، افزود: بیشترین بیماران مبتلا به کرونا که در این مرکز بستری شدند دارای مشکلات زمینه ای از جمله تنفسی، فشار خون، دیابت و سرطان بودند.
وی با بیان اینکه بخش آی سی یو این بیمارستان اکنون با پنج بیمار بدحال کرونایی و لوله گذاری شد در شرایط اضطرار قرار دارد، افزود:  با توجه به افزایش بیماران بدحال بناچار قسمت پست سی سی یو به آی سی یو بیماران غیرکرونا با رعایت الزامات ایمنی تبدیل می شود.
ابن نصیر با بیان اینکه مردم پیک های متوالی و افسار گسیخته کرونا را باور کنند و این ویروس را جدی بگیرند، افزود: تنها راه مقابله با شیوع کرونا، کاهش آمار ابتلا و ورودی‌ بیمارستان ‌ها با کمک خودِ مردم است.
رییس بیمارستان شهید رجایی داران با بیان اینکه تاب و توان کادر درمان با روزهای ابتدای مقابله با کرونا قابل قیاس نیست، افزود: تا کنون نزدیک به ۲۵ نفر از کادر درمانی بیمارستان شهید رجایی داران به کرونا مبتلا شدند و برای خدمات دهی با کمبود نیرو مواجه ایم.
وی اضافه کرد: با پیگیری های صورت گرفته ۱۰ نیرو جذب کردیم و مکاتبه برای تامین نیروی بیشتر نیز در حال انجام است.
ابن نصیر افزود: این بیمارستان در یک دوره ۲۵ روزه مرکز ارجاع کرونا در غرب استان بود که نزدیک به ۱۵ بیمار از شهرستان های گلپایگان وخوانسار داشتیم، اکنون به مدت یک ماه است که فقط بیماران فریدن، چادگان، بویین میاندشت و بیماران بد حال فریدونشهر با توجه به نبود زیر ساخت درمانی و تشخیصی پذیرش می شوند.
رییس بیمارستان شهید رجایی داران هشدار داد: روند صعودی پذیرش مبتلایان به کرونا در این مرکز ادامه داشته و امکان بروز مشکلات ناخواسته وجود دارد.
ابن نصیر اضافه کرد: ملاقات بیماران مبتلا به کرونا همچنین ملاقات برای سایر بیماران با توجه به وضعیت قرمز شهرستان تا اطلاع ثانوی ممنوع است و امکان اسکان همراهان در بیمارستان وجود ندارد.
به گفته وی از ابتدای شیوع کرونا در فریدن، مجموع فوت شده ها ۵۷ نفر، تعداد بیماران بستری شده  مبتلا به ویروس کرونا (با پی سی آر مثبت) ۲۷۸ نفر و تعداد بهبود یافته های قطعی مبتلا به کرونا ۱۹۸ نفر بوده است.
این روزها فریدن به دنبال افزایش شمار فوتی‌ها و بیماران مبتلا به کرونا در وضعیت قرمز بسر می‌برد، به طوری که اکنون ظرفیت بخش بستری بیمارستان شهید رجایی این شهرستان تکمیل و آی سی یو در شرایط اضطرار قرار دارد.
به گفته رییس آموزش و پرروش فریدن، نظارت جدی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس این شهرستان صورت می پذیرد.
علی شریعتی نیا همچنین افزود: همه دانش آموزان و معلمان باید در سامانه سلامت در طرح خود اظهاری شرکت کنند.
وی اضافه کرد: از ورود دانش آموزان و معلمان که مشکوک به کرونا هستند به مراکز آموزشی جلوگیری خواهد شد، همچنین تمام مدیران مدارس دانش آموزان را گروه  بندی کرده اند و ساعت و روز حضور مشخص شده است.
رییس آموزش و پرورش فریدن، افزود: به مدارس ابلاغ شد که شرایط مناسب برای تهویه هوا، تهیه ماسک و ضدعفونی و گندزدایی مرتب مدارس و فاصله گذاری اجتماعی بصورت سخت گیرانه انجام پذیرد.
قرار بود کلاس‌های همه مدارس استان بنا بر اعلام قبلی به صورت حضوری آغاز شود اما بر اساس مصوبه ستاد کرونا اصفهان و به دلیل وضعیت پرخطر، کلاس‌های حضوری در مدارس نواحی شش‌گانه شهر اصفهان، خمینی شهر، فلاورجان و نجف آباد با یک هفته تأخیر آغاز می‌شود. این در حالی است که به عقیده بسیاری از اهالی فریدن با توجه به اعلام وضعیت قرمز در این شهرستان و رخداد شرایط بحران این مصوبه باید برای این منطقه نیز ابلاغ می شد.
تا یک روز قبل از این تصمیم، سناریوی واحدی با وضعیت زرد برای بازگشایی همه مدارس استان در سال تحصیلی ۹۹ - ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده بود  که بر اساس آن، دانش‌آموزان بصورت گروه‌بندی در کلاس‌ها حاضر می شدند و برای ساعات خارج از مدرسه نیز در فضای مجازی آموزش می دیدند.
بر اساس این مصوبه، گروه‌بندی دانش‌آموزان در مدارس و نقاط کم جمعیت استان انجام نمی‌شود و همه دانش‌آموزان اینگونه مناطق در کلاس‌های درس حضور خواهند داشت.
 در وضعیت زرد، ۵۰ درصد آموزش به دانش‌آموزان در فضای مجازی و شبکه شاد و بر اساس برنامه‌ آموزشگاه ارائه می‌شود.  
براساس شیوه‌نامه ابلاغی به مدارس استان اصفهان و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی، دانش‌آموزان نباید بیش از ۳۵ دقیقه در محیط بسته حضور داشته باشند و بعد از این مدت باید از کلاس خارج شوند و از فضای آزاد استفاده کنند یا پنجره کلاس برای تهویه  هوا گشوده شود.
حضور دانش‌آموزان در مدرسه به تدبیر شورای مدرسه و شرایط و موقعیت فیزیکی آموزشگاه بستگی دارد و اعضای این شورا می‌توانند ساعات حضور دانش‌آموزان خود را کاهش دهند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.
تاکنون بیش از ۳۷۸ هزار نفر در کشور بطور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و شمار جان‌باختگان این بیماری به بیش از ۲۱ هزار نفر رسیده است.
سال تحصیلی جدید از ۱۵ شهریور با حضور فیزیکی و مجازی دستکم ۹۰۰ هزار دانش‌آموز در استان اصفهان آغاز شد.
استان اصفهان ۲۴ شهرستان دارد.فریدن با ۲ شهر داران و دامنه، ۲۸ روستا و جمعیت  افزون بر ۴۹ هزار نفر در ۱۴۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع است.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱، شماره ؛ 03 خرداد 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین