سد گاوخُفت فریدون‌شهر اصفهان به بهره‌برداری رسید

سد گاوخُفت فریدون‌شهر اصفهان به بهره‌برداری رسید

سد گاوخُفت فریدون‌شهر اصفهان به بهره‌برداری رسید
14 مهر 1399, 15:55 / کد خبر:739824
 سد گاوخُفت فریدون‌شهر از توابع استان اصفهان عصر دوشنبه در آیینی وبیناری همزمان با ۶ هزار و ۷۵۰ طرح عمرانی روستایی و عشایری دیگر در کشور از سوی رئیس جمهوری به مناسبت روز ملی روستا و عشایر به بهره‌برداری رسید.
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان در حاشیه آیین بهره‌برداری وبیناری از طرح‌های روستایی و عشایری کشور در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: سد گاوخُفت فریدون‌شهر نخستین سد بزرگ آبی در مناطق روستایی و عشایری این استان است که عملیات ساخت آن از سال ۹۴ آغاز شد.
مختار اسفندیاری ظرفیت این سد را بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب برای ذخیره آب کشاورزی برشمرد و افزود: نزدیک به ۳۰۰ هکتار از اراضی دیمی منطقه با بهره‌برداری از این سد به زیر کشت آبی می‌رود.
به گفته وی، ۲۰۰ هکتار از این اراضی زراعی و ۱۰۰ هکتار نیز باغات پیش‌بینی شده است.
مدیرکل امور عشایر استان اصفهان اظهار داشت: ۱۴۰ میلیارد ریال برای ساخت این سد هزینه شده است و به صورت مستقیم ۷۰ فرصت شغلی در منطقه ایجاد می‌کند.
وی احداث این سد را برای روستاها و عشایر با اهمیت خواند و اضافه کرد: جنس سد گاوخُفت خاکی، ارتفاع سد ۱۸.۵ متر و طول تاج آن ۵۰۰ متر است.
به گزارش ایرنا، عصر دوشنبه ۶ هزار و ۷۵۰ طرح عمرانی با اعتبار افزون بر ۳۷ هزار میلیارد ریال، ۲۶ هزار و ۵۱۲ طرح اشتغال‌زایی با اعتبار بیش از ۳۶ هزار میلیارد ریال و ۷۱ هزار واحد مسکونی با اعتبار نزدیک به ۵۶ هزار میلیارد ریال در نقاط مختلف کشور با دستور رئیس جمهوری از طریق وبینار افتتاح شد.
این طرح‌ها در عرصه روستایی و عشایری ۱۴ نقطه و استان در مجموع با اعتبار بیش از ۱۳۰ هزار میلیارد ریال با حضور رئیس جمهوری و وزیران هفت وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آموزش و پرورش، جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی و نیرو و مسئولان کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بسیج سازندگی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به بهره‌برداری رسید. 
بر اساس آمار اداره‌کل امور عشایر استان اصفهان، ۹ هزار و ۶۰۵ خانوار عشایری در این استان زندگی می‌کنند که شامل ایلات قشقایی، بختیاری و عرب جرقویه هستند.
۲۷ هزار نفر عشایر ایل بختیاری در شهرهای بویین میاندشت، فریدن و چادگان واقع در غرب استان  و در سمیرم، دهاقان و شهرضا در شمال استان ۲۴ هزار نفر از ایل قشقایی و محمدآباد و نصرآباد در شرق اصفهان سه هزار نفر عشایر از طایفه عرب جرقویه سکونت دارند.
عشایر استان اصفهان ۲۸ درصد مواد کالاهای این استان را تامین و ۳۰ تا ۳۵ هزار مترمربع انواع فرش، جاجیم، گلیم، کیف و محصولاتی از این دست، ۵۵ هزار تن لبنیات، ۳۰۰ تن عسل و ۱۵۰ هزار تن سیب درختی تولید می‌کنند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، شماره 4351 ؛ 28 اردیبهشت 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین