حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری

حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری

حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری
7 دی 1399, 11:35 / کد خبر:746933
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت: «من هفته قبل به این موضوع اشاره کردم و گفتم که رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر بودن از اختیارات شورای نگهبان است که معیارها را تعریف کرده و آن را تطبیق دهد.»
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه ۷ دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران با حذف ماده (5) این طرح موافقت کردند.
این حذف به پیشنهاد محمد حسین فرهنگی بود که ارائه برنامه داوطلبان هنگام ثبت‌نام در انتخابات را الزامی اعلام کرده بود.


از 254 نماینده حاضر در صحن 140 نماینده به حذف این الزام رأی موافق داده، 86 نماینده رأی مخالف و 8 رأی نماینده هم را ممتنع دادند.
در ماده (5) حذف شده طرح مذکور آمده بود؛ در راستای احراز شرایط مقرر در اصل 115 قانون اساسی و نیز توانایی اجرای اصل 134 قانون اساسی مبنی بر مسئولیت رئیس جمهور در تعیین برنامه و خط مشی دولت، داوطلبان ریاست‌جمهوری موظفند به هنگام ثبت‌نام، برنامه مکتوب خود را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ارائه نمایند. برنامه مزبور باید به‌نحوی تنظیم شود که از لحاظ کمی و کیفی قابل ارزیابی باشد.
مخالفت قالیباف با تعیین معیار برای رجال سیاسی و مذهبی
هفته پیش مجلس شورای اسلامی معیارهای رجل سیاسی و مذهبی را در اصلاحات قانون انتخابات تعیین کرد. اما این بند ممکن است از سوی شورای نگهبان رد شود.
در همین راستا در جلسه صبح امروز مجلس محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه از تعیین معیاره رجل سیاسی و مذهبی ازسوی مجلس انتقاد کرد و گفت: "در سیاست‌های کلی نظام ابلاغیه رهبری، تعیین معیارها و شاخص‌ها توضیح داده شده و تاکید شده که تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجال سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فقط توسط شورای نگهبان صورت می‌گیرد."
او افزود: "من دیروز خدمت یکی از فقهای شورای نگهبان بودم و به وی گفتم که گفته می‌شود در این زمینه با شورای نگهبان هماهنگی صورت گرفته اما او گفت شورای نگهبان نظر پیشینی ندارد و تنها نسبت به مصوبات مجلس شورای اسلامی نظر می‌دهد."
نماینده تربت حیدریه در مجلس ماده چهار طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مورد تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخابات را خلاف اصل ۱۱۰ قانون اساسی عنوان کرد.
او تاکید کرد که نباید به اختیارات شورای نگهبان ورود کنیم لذا پیشنهاد می کنم که این موضوع برای بررسی های بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع شود.
در واکنش به این تذکر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت: «من هفته قبل به این موضوع اشاره کردم و گفتم که رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر بودن از اختیارات شورای نگهبان است که معیارها را تعریف کرده و آن را تطبیق دهد.»
او با تاکید بر اینکه باید این کار بر اساس سیاست‌های کلان انتخابات دنبال شود افزود:"اگر ما هم این موضوع را یعنی موضوع مدیر و مدبر بودن و تعیین رجال مذهبی و سیاسی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را در مجلس تصویب کنیم شورای نگهبان به آن ایراد می‌گیرد لذا من اخطار محسن زنگنه در این باره را وارد می‌دانم."
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰، شماره ؛ 30 دی 1400
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین