ثبت ۸۰ آیین محرم اصفهان در فهرست میراث ملی

ثبت ۸۰ آیین محرم اصفهان در فهرست میراث ملی

ثبت ۸۰ آیین محرم اصفهان در فهرست میراث ملی
18 شهریور 1398, 09:15 / کد خبر:75007
مدیرکل میراث‌فرهنگی اصفهان امروز و در آستانه تاسوعا و عاشورای حسینی از ثبت بیش از ۸۰ آیین محرم استان در فهرست میراث ناملموس ملی خبر داد.

 به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی اصفهان، فریدون الهیاری اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده، تلاش در راستای ثبت میراث ناملموس استان اعم از خرده‌فرهنگ‌ها (فرهنگ فولکلوریک) اقوام مختلف استان از چهار سال قبل در دستور کار این اداره‌کل قرارگرفته است.

وی در ادامه با اشاره به این‌که نزدیک به ۲۰۰ میراث ناملموس اصفهان در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است، گفت: این در حالی است که آیین مذهبی قالی‌شویان در "مشهد اردهال" در فهرست میراث ناملموس بشری به ثبت جهانی رسیده است.

الهیاری در رابطه با این آیین‌های محرم گفت: خوشبختانه با تمهیدات اندیشیده شده موفق شده‌ایم تا آیین‌های محرم را در تمام مناطق استان شناسایی کنیم که ازجمله آیین‌های ثبت‌شده می‌توان به آیین "زارخاک" در روستای "قورتان" در شرق اصفهان، آیین سوزاندن "خیمه‌های خاندان" امام حسین (ع) در شهر "نوش‌آباد" در شمال استان، آیین تعزیه در شهرستان "نطنز" و "روستای قودجان" در شهرستان "خوانسار" به ترتیب در شمال و غرب استان، آیین‌های "نخل گردانی" و"جقجقه زنی" در روستای "ابیانه" در شمال استان "آیین تعزیه در شهرستان‌های "خمینی‌شهر" و "نجف‌آباد" به ترتیب در مرکز و غرب استان، "آیین سوگواری ششمین روز شهادت امام حسین (ع) در شهر "نیاسر" در شمال استان، آیین "تشرف به مسلک سقائی" در "کاشان" در شمال استان، آیین "شال گردانی" در "دهاقان" در جنوب استان و آیین‌های "پرده‌خوانی" در راستای شهادت امام حسین (ع) در شهرستان"شاهین‌شهر و میمه "در مرکز استان اشاره کرد.

وی خاطرنشان کرد: شیعیان راستین امام حسین (ع) می‌توانند در ایام محرم با حضور در این شهرستان‌ها از مواهب معنوی این آیین‌ها بهره‌مند شوند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین