مسمومیت ۱۵۲ نفر امسال در اصفهان با منوکسیدکربن

مسمومیت ۱۵۲ نفر امسال در اصفهان با منوکسیدکربن

مسمومیت ۱۵۲ نفر امسال در اصفهان با منوکسیدکربن
18 آبان 1398, 17:57 / کد خبر:77316
دیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان از مسمومیت ۱۵۲ نفر در این استان از ابتدای سال ۹۸ تاکنون براثر استنشاق گاز منوکسیدکربن خبر داد.
گروه جامعه: مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی اصفهان از مسمومیت ۱۵۲ نفر در این استان از ابتدای سال ۹۸ تاکنون براثر استنشاق گاز منوکسیدکربن خبر داد.
غفور راستین گفت: از این تعداد ۱۲۴ نفر با کمک واحدهای امدادی اورژانس پیش بیمارستانی پس از دریافت خدمات درمانی اولیه به بیمارستان منتقل و ۲۲ نفر به‌صورت سرپایی در محل حادثه درمان شدند؛ ۶ نفر نیز جان خود را از دست دادند. او با اشاره به اینکه در این مدت شهر اصفهان با مجموع ۱۰۶ مورد ۷۰ درصد کل مسمومیت‌های با منوکسیدکربن در استان اصفهان را به خود اختصاص داده است ادامه داد: در شهر اصفهان به دلیل مسمومیت با منوکسیدکربن ۸۹ نفر در بیمارستان بستری، ۱۳ نفر سرپایی درمان و ۴ نفر فوت شدند. مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: از مجموع مسمومیت‌های با این گاز در استان ۵۱ درصد مردان، ۴۰ درصد زنان و ۹ درصد کودکان بودند. او اظهار کرد: ۱۱ درصد از مجموع این افراد تا ۱۰ سال، ۱۶ درصد ۱۱ تا ۲۰ سال، ۲۱ درصد ۲۱ تا ۳۰ سال، ۲۴ درصد ۳۱ تا ۴۰ سال، ۱۴ درصد ۴۱ تا ۵۰ سال، ۸ درصد ۵۱ تا ۶۰ سال، ۴ درصد ۶۱ تا ۷۰ سال و یک درصد بالاتر از ۷۰ سال سن داشتند. راستین افزود: در این مدت ۳۰ درصد از حوادث مسمومیت با منوکسیدکربن در استان به دلیل استفاده از زغال برای گرمایش، ۲۱ درصد وجود نقص در دودکش بخاری، ۱۱ درصد استفاده از پیک‌نیک و زغال در چادر، ۱۷ درصد وجود مشکل در آبگرمکن، ۹ درصد روشن کردن پیک‌نیک داخل خودرو و ۹ درصد براثر استفاده از گاز پیک‌نیک برای گرم کردن مغازه یا اتاق بوده است. او گفت: در سال گذشته نیز ۴۴۵ نفر در استان اصفهان با منوکسیدکربن مسموم و راهی بیمارستان شدند و ۲۶ نفر نیز جان خود را از دست دادند. مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان تصریح کرد: در این مدت بیشترین موارد مسمومیت منوکسیدکربن با ۲۱۱ مصدوم و ۷ فوتی مربوط به شهر اصفهان و پس از آن خمینی‌شهر با ۴۸ مصدوم و نجف‌آباد با ۵۳ مصدوم و ۴ فوتی بوده است. هرساله با آغاز فصل سرما میزان مسمومیت با منوکسید کربن افزایش می‌یابد. استفاده از آبگرمکن یا بخاری‌های مستعمل یا دارای نقص فنی و بدون دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در محل سکونت، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می‌دهد. 

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱، شماره 4386 ؛ 09 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۹ تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین