پل‌های تاریخی و آثار بین‌المللی اصفهان در آستانه ریزش هستند/ ضرورت توجه ملی به موضوع زاینده‌رود

پل‌های تاریخی و آثار بین‌المللی اصفهان در آستانه ریزش هستند/ ضرورت توجه ملی به موضوع زاینده‌رود

پل‌های تاریخی و آثار بین‌المللی اصفهان در آستانه ریزش هستند/ ضرورت توجه ملی به موضوع زاینده‌رود
30 شهریور 1400, 13:13 / کد خبر:774495
رئیس کمیسیون آب و مناطق کم‌برخوردار شورای‌شهر‌اصفهان با اشاره به ضرورت نگاه ملی به مسئله زاینده‌‌رود و بحران آب اصفهان گفت:به دلیل فرونشست زمین و مشکلات ناشی از خشکسالی و عدم جریان زاینده‌رود، پل‌های تاریخی اصفهان در حال ریزش هستند.
مجید نادرالاصلی صبح امروز در جلسه کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای شهر اصفهان با اشاره به اهمیت توجه به مشکلات خشکسالی اصفهان و مسائل حوضه آبریز زاینده‌رود اظهار داشت: در حال حاضر مهم‌ترین موضوع پیش‌روی اصفهان، چالش خشکی زاینده‌رود و خشکسالی و فرونشست زمین ناشی از آن است.
وی با بیان اینکه به دلیل مشکلات حوضه آبریز زاینده‌رود، ‌خطرهای قابل توجهی پیش روی مرکز کشور است، تصریح کرد: ‌کارشناسان آب منطقه‌ای و آبفا در اصفهان گزارشی ارائه می‌کنند که نشان از یک بحران در آینده‌ای نزدیک در اصفهان دارد و مسئولان باید برای این امر چاره‌ای بیاندیشند.
رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای شهر اصفهان بیان کرد: براساس گزارش‌های هواشناسی، پاییز کم بارشی در پیش داریم و بر اساس گزارش کارشناسان مربوطه، حجم آب پشت سد زاینده رود در حال حاضر، حدود 240 میلیون متر مکعب است که پیش‌بینی می‌شود در آذرماه این میزان به 120 میلیون متر مکعب کاهش یابد.
وی بیان کرد: حجم سد زاینده‌رود یک میلیارد و 400 میلیون مترمکعب است و این یعنی این که در حال حاضر تنها 20 درصد ظرفیت سد آب ذخیره داریم که این میزان نیز به زودی به 10 درصد خواهد رسید.
عضو شورای اسلامی شهر اصفهان خاطرنشان کرد: از مسئولان و نمایندگان مجلس می‌خواهم تا حقوق قطعی مردم نجیب و مظلوم اصفهان را جدی بگیرند و برای رفع این معضل اقدام موثری صورت دهند، چراکه در غیر این صورت به زودی شاهد از بین رفتن یک تمدن عظیم و بخشی از تاریخ پر افتخار کشورمان خواهیم بود.
وی با تاکید بر این که تامین آب شرب و حق‌آبه‌های مردم اصفهان باید دغدغه هر مقام مسئولی باشد، افزود: اکنون از بودجه و منابع مالی اصفهان برای انتقال آب خلیج فارس به اصفهان هزینه می‌کنند، در حالی که به گفته کارشناسان این اقدام نه نتیجه ای برای اصفهان دارد و نه سودی برای کشور به طوری که محققین و پژوهشگران ضرر آن را 10 برابر سودی که قرار است به کشور برساند می‌دانند.
رئیس کمیسیون آب و مناطق کم برخوردار شورای شهر اصفهان گفت: این اقدام تنها می تواند آب صنعت را تامین کند که آن هم به هیچ عنوان به صرفه نبوده و نمی‌تواند گره‌ای از گره‌های کور آب در ایران به ویژه در اصفهان را باز کند.
وی افزود: ما می‌دانیم اقدامات فراوانی از ناحیه بسیاری از دلسوزان در ادوار مختلف در این زمینه صورت گرفته و همه هم ستودنی است ، ولی اینها برای اصفهان آب نمی‌شود و زاینده‌رود همچنان خشک مانده و ما با معضل جدیدی به نام فرو نشست زمین مواجه هستیم.
نادرالاصلی بیان کرد: در این صورت به زودی فرو ریختن  آثار تاریخی و تمدنی ایرانی – اسلامی مانند عمارت عالی قاپو، چهل ستون ، مسجد تاریخی امام(ره)، مسجد شیخ لطف‌الله، پل‌های تاریخی خواجو، سی و سه پل، شهرستان ، جویی ، مارنان و ... که بخش زیادی از آن‌ها ثبت بین المللی هم شده، نیز مواجه خواهیم بود.
اماکن ورزشی اصفهان در خطر فرونشست/ خشکی زاینده‌رود ورزش اصفهان را نشانه گرفت+تصاویرگزارش تسنیم از جلسه شورای شهر اصفهان/ پای "تنش آبی" و "فرونشست زمین" به صحن علنی شورا باز شدآب روستای فیروزآباد وصل شد/ فرونشست زمین عامل اصلی قطعی 48 ساعتهوی افزود: مردم اصفهان از مسئولان کشور به ویژه از شخص رئیس جمهور درخواست جدی دارند تا برای یک بار هم که شده به درد دل این مردم گوش دهند و اجازه ندهند در بالادست، هموطنان عزیز ما، آب را هر طور که مایل هستند استفاده کنند و در پایین دست تاریخ پر افتخار یک سرزمین در اصفهان اینچنین در تب خشکسالی بسوزد و کشاورزانمان به نان شب خود محتاج تر از این شوند.
رئیس کمیسیون ویژه آب و مناطق کم برخوردار شورای شهر اصفهان خاطرنشان کرد: کارشناسان آب و فاضلاب استان اصفهان معتقدند وقتی حجم آب پشت سد زاینده رود از 150 میلیون متر مکعب کمتر می شود، وضعیت سلامت آب به طور جدی دچار تهدید شده و مجبور هستند چاه های تامین آب را نیز در مدار قرار دهند که این موضوع می تواند تغییراتی در رنگ و بوی آب شرب اصفهانی ها ایجاد کند.
وی اضافه کرد: هرچند آن ها سلامت شهروندان را خط قرمز خود می‌دانند و از بابت سلامت آب از نظر آلودگی های میکروبی و یا شیمیایی به آن ها قول داده اند، ولی تغییر رنگ و مزه و بوی آب اصفهان در ماه های اخیر ملموس بود.
انتهای پیام/163/س
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره 4354 ؛ 01 خرداد 1401
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین