نیمی از باغات محصول "بِه" استان اصفهان درگیر تنش آبی هستند

نیمی از باغات محصول "بِه" استان اصفهان درگیر تنش آبی هستند

نیمی از باغات محصول "بِه" استان اصفهان درگیر تنش آبی هستند
27 مهر 1400, 11:08 / کد خبر:778001
نیمی از باغات محصول "بِه" استان اصفهان درگیر تنش آبی هستند و از این رو اقدام اساسی در راستای رفع معضل خشکسالی لازم و ضروری است.
 شهرستان نطنز یکی از قطب های تولی محصول "به" محسوب می شود و از این رو توجه به این بخش به ویژه کشاورزان در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
متاسفانه خشکسالی در سال های اخیر باغات محصول "به" را تحت تاثیر گذاشته است به نحوی که بخش قابل توجهی از این باغات درگیر تنش آبی هستند و بر همین اساس این محصول تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و می تواند آثار سوء به دنبال داشته باشد.
اصغر رستمی معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در حاشیه بازدید از بزرگترین باغ "به" کشور واقع در رحمت آباد نطنز  در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز اظهار داشت: شهرستان نطنز در بین چهار شهرستان تولیدکننده عمده "به" استان از نظر سطح و میزان عملکرد و کیفیت "به" تولیدی رتبه اول  را دارا است.
رستمی با اشاره به تنوع محصول در استان اصفهان تصریح کرد: مشارکت فعالان و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی یکی از عوامل رشد تولیدات و تنوع آن به شمار می‌رود و از سوی دیگر ارائه تسهیلات و حمایت‌ها سبب توسعه کشاورزی شد.
وی ابراز داشت: ارتقاء میزان برداشت محصول نسبت به سطح زیر کشت از دیگر شاخص‌های موثر در کشاورزی استان اصفهان است که در مقایسه با دیگر مناطق کشور جایگاه خوبی در اختیار داریم.
احمدرضا رئیس‌زاده مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان نیز در  گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به وضعیت باغات استان در شرایط کم آبی، اظهار داشت: اگرچه برداشت محصول از باغات استان انجام می‌شود اما این باغات به شدت درگیر تنش آبی و خشکسالی هستند.
وی با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود نیمی از باغات استان اصفهان تحت تنش آبی قرار بگیرند، افزود: از مجموع 80 هزار هکتار سطح زیر کشت باغات استان، حدود 40 هزار هکتار آن دچار کم آبی و خشکسالی هستند.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص محصول "به" گفت: میانگین تولید "به "در کشور  12 تن در هکتار است در حالی که میانگین تولید محصول "به" در  مزرعه رحمت‌آباد نطنز  حدود 20 تن در هکتار براورد می‌شود.
سیف‌الله فرجی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در نطنز با اشاره به سطح 125 هکتاری این باغ سطح باغات "به" شهرستان را 750 هکتار عنوان است، اظهار داشت: حدود یک ششم "به" تولیدی کشور به این شهرستان اختصاص دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ضمن اشاره به مرغوبیت بالای "به" تولید شده در این شهرستان گفت: «به» تولید شده در شهرستان نطنز که به «رقم اصفهانی» معروف است یکی از با کیفیت‌ترین ارقام کشت شده در کشور است و در نقاط کوهستانی همچون طرق نطنز و طرق رود بازدهی بالایی دارد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره 4354 ؛ 01 خرداد 1401
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین