ماجرای مرگ یک نوزاد در یکی از بیمارستان‌های مشهد

ماجرای مرگ یک نوزاد در یکی از بیمارستان‌های مشهد

ماجرای مرگ یک نوزاد در یکی از بیمارستان‌های مشهد
27 آبان 1400, 11:39 / کد خبر:782028
بنابر اظهارات خانواده نوزاد فوت‌ شده در یکی از بیمارستان‌های مشهد، این نوزاد که به اکسیژن نیاز داشته است، گاز CO۲ دریافت کرده که این موضوع موجب مرگ او شده است.
یکی از بستگان نزدیک این خانواده در این خصوص گفت: «با توجه به نظر پزشک معالج، مادر نوزاد ساعت هفت صبح سه‌شنبه، ۱۸ آبان‌ماه به بیمارستان منتقل می‌شود. در ساعت ۹:۳۰ مادر به اتاق عمل برده می‌شود.
تا ظهر هیچ خبری از سلامت مادر و کودک به ما داده نشد. نوزاد را از دستگاه به lCU انتقال دادند و بدون هیچ گونه اطلاعاتی در خصوص سلامت نوزاد برگه‌ای به پدر نوزاد دادند که در پذیرش بیمارستان کارهای بستری را انجام دهد. پدر نوزاد اولین بار او را زیر دستگاه اکسیژن و در حال تشنج دیده است. دکتر اتاق عمل علت بستری. شدن نوزاد را دیابت مادر، وزن بالای نوزاد و مشکل قلبی او بیان کرد، در صورتی که دکتر ICU کاملاً متفاوت صحبت کرده و گفته بود که نوزاد مشکل خاصی نداشته ولی نیاز به اکسیژن داشته است.
با اصرار پدر نوزاد جلسه‌ای با حضور پزشک معالج، رئیس اتاق عمل، دکتر بیهوشی و یک ماما تشکیل داده شد و پزشک معالج قصور پزشکی را توضیح داد که به جای اکسیژن به نوزاد گاز CO۲ داده شده است. همچنین اعلام کرد که باوجود دیابت مادر و وزن بالای نوزاد که نیاز به اکسیژن داشته اما رنگ نوزاد و وضعیت قلب او مطلوب بوده است.
پس از اینکه متوجه می‌شوند به‌جای اکسیژن به نوزاد گاز CO۲ داده شده او را احیا کردند و احیای‌نوزاد ۲۰ دقیقه طول کشیده که این کار نیز غیرقانونی است زیرا احیا باید ۱۰ دقیقه طول بکشد و اگر بیشتر طول بکشد باعث فلج مغزی می‌شود.
به ما اطلاع دادند که نوزاد باید به بیمارستان دیگری منتقل شود، ما در حال انتقال نوزاد بودیم که متوجه شدیم بیمارستان آمبولانس ندارد. آنها از قرارداد خود استفاده کردند و یک ون سبزرنگ با باطری خراب برای انتقال نوزاد در اختیار ما قرار دادند. ماشین بین راه روشن نمی‌شد و برای درخواست آمبولانس از ۱۱۵ کمک گرفته شد. در این بیمارستان دستگاه انجمادی وجود دارد که بدن در آن یخ می‌زند تا دمای بدن کاهش پیدا کند و اکسیژن بتواند به مغز بازگردد. متأسفانه دو روز بعد خبر فوت نوزاد به ما داده شد.»
مصطفی مهرابی بهار، رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد نیز در خصوص نحوه رسیدگی به این پرونده اظهار کرد: «با توجه به حساسیت موضوع این پرونده با سرعت بیشتری پیش می‌رود و باید مراحل قانونی و نتیجه پزشکی قانونی مشخص شود. این پرونده ابتدا باید در دادستانی تشکیل شود و دادیار درباره آن اظهار نظر کند، سپس کارشناسان دعوت می‌شوند که حدود ۱۲ تا ۱۳ نفرند. در این میان نظرات تخصصی از سوی نماینده پزشکی قانونی ارائه می‌شود و نماینده دادستانی نیز مطابقت با قانون را انجام می‌دهد. پس از برگزاری این جلسه، هیئت بدوی رأی خود را صادر می‌کند.»
رئیس سازمان نظام پزشکی مشهد ادامه داد: «ما دو روز پیش درخواست پرونده را از هر دو بیمارستان داشته‌ایم اما تاکنون هیچیک از پرونده‌ها به دست ما نرسیده و مورد بررسی کامل قرار نگرفته است. بر اساس شنیده‌ها بیان شده که به نوزادی در اتاق عمل بیمارستان به‌جای اکسیژن، گاز CO۲ داده شده است و این در حالی است که رنگ کپسول اکسیژن متفاوت است. در ادامه ماجرا نوزاد به بیمارستان دیگری منتقل شده و در آنجا فوت شده است.»
وی در خصوص اظهارات بستگان نوزاد فوت‌شده مبنی بر نبود آمبولانس در بیمارستان اظهار کرد: «بیمارستان‌ها حتماً باید آمبولانس داشته باشند، حتی درمانگاه‌ها نیز یا باید آمبولانس داشته باشند یا قرارداد ببندند. نظارت در این رابطه به عهده دانشگاه علوم پزشکی است.»
کاظم غفاریان، مدیر نظارت و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم در خصوص نحوه رسیدگی به این پرونده اظهار کرد: «مواردی که منجر به فوت بیمار می‌شود حتماً باید به پزشکی قانونی ارجاع داده شود. پزشکی قانونی در نهایت علت فوت بیمار را مشخص می‌کند.»
مدیر نظارت و اعتباربخشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در رابطه با بحث رسیدگی به تخلف‌ها عنوان کرد: «سیستم قضائی در این زمینه اظهار نظر می‌کند و معمولاً این پرونده‌ها را به نظام پزشکی ارجاع می‌دهند و نظام پزشکی مشخص می‌کند که چند درصد قصور پزشکی و قصور بیمارستان در این جریان دخیل بوده‌است ولی اگر قصور پزشکی ثابت شود برخوردهایی از سمت دانشگاه علوم پزشکی اعمال خواهد شد. در حال حاضر ما منتظریم تا پزشکی قانونی نظر خود را عنوان کند.»
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین