اطلاعات دارویی قرص الانزاپین

اطلاعات دارویی قرص الانزاپین

اطلاعات دارویی قرص الانزاپین
10 آذر 1400, 10:58 / کد خبر:783541
در این مطلب قصد داریم شما را با قرص الانزاپین آشنا کنیم. این دارو از جمله دارو های ضد روان پریشی می باشد و برای درمان اسکیزوفرنی بسیار مفید است. قبل از این که این قرص را استفاده کنید باید یک سری اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید که در ادامه تمامی آن چه که باید در مورد این دارو بدانید را بررسی خواهیم کرد.
قرص الانزاپین با نام تجاری زیپرکسا شناخته می شود و برای درمان مشکلات روحی و روانی کاربرد دارد. در واقع این دارو به شما کمک می کند تا بتوانید حالت روحی مساعدی داشته باشید. در ادامه شما را با این دارو و تمامی آن چه که باید در رابطه با آن بدانید آشنا خواهیم کرد.
قرص الانزاپین

اطلاعات دارویی قرص الانزاپین

داروی الانزاپین برای اختلالات بسیار شدیدی مانند دو قطبی و اسکیزوفرنی استفاده می شود و در برخی از موارد حاد برای افرادی که دارای افسردگی مزمن و شدیدی دارند نیز توصیه می شود و می تواند با کاهش استرس و اضطراب به کاهش توهمات فرد کمک کند و از آسیب های بسیاری پیشگیری خواهد شد. زمانی که از این دارو استفاده می کنید احساس مثبت تری خواهید داشت و سعی می کنید کم کم به زندگی اصلی و روز مره خود بازگردید و فعال تر از قبل باشید. این دارو از خانواده دارو های ضد روان پریشی بدون قاعده می باشد و ممکن است پزشک شما از این دارو به همراه یک سری از دارو های دیگر نیز استفاده کند.

عملکرد دارو

این دارو برای درمان مشکلات حاد روانی استفاده می شود و عملکرد آن بسیار ساده می باشد و شما می توانید با استفاده از این دارو تعادل را در مغز برقرار کرده و در نهایت مانند یک فرد کاملا عادی زندگی کنید.


میزان استفاده از الانزاپین

میزان استفاده الانزاپین

یادتان باشد که دز های مصرفی هر داروی شیمیایی باید توسط متخصص تعیین شود و در این مطلب تنها نحوه استفاده عمومی از آن را برایتان بیان می کنیم. در واقع این دز های مصرفی مربوط به افرادی می باشد که بیماری آن ها در سطح متوسط می باشد و هیچ داروی دیگری جز الانزاپین استفاده نمی کنند. یادتان باشد که معمولا یک بار در طی روز باید از این قرص بخورید و سعی کنید این دارو را به همراه غذا میل کنید.
زمانی که از این دارو استفاده می کنید باید بدانید که سن و میزان پیشرفت بیماری شما تاثیر بسیار زیادی در عملکرد دارو دارد و این دارو برای هر فردی به صورت تخصصی عمل می کند. بهتر است بعد از این که مقداری حالتان بهبود یافت خوردن داروها را رها نکنید و سعی کنید قبل از هر گونه اقدام و یا قطع کردن دارو ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید.
اگر در حین استفاده از دارو یک دز آن را فراموش کردید تنها دو راه دارید ابتدا به ساعت نگاه کنید و اگر زمان زیادی از زمان عادی استفاده از دارو نگذشته بود می توانید دارو را استفاده کرده و دز بعدی را در همان زمان مقرر شده قبلی استفاده کنید و اگر از زمان استفاده دز فراموش شده مدت زمان زیادی گذشته بود باید صبر کرده و در زمان مقرر دز جدید را استفاده کرده و این دز فراموش شده را از یاد ببرید.
عوارض جانبی الانزاپین

عوارض جانبی الانزاپین

یادتان باشد که دارو های شیمیایی علی الخصوص داروهای ضد روان پریشی دارای یک سری از عوارض خاصی می باشند و شناختن این عوارض به شما کمک می کند تا از بروز مشکلات بسیار جدی تری پیشگیری کرده و بتوانید شرایط را بهتر از قبل کنترل کنید. یادتان باشد که با تشدید هر عارضه ای باید ابتدا به پزشک مراجعه کنید و بهتر است از روش های خود درمانی و یا خوردن هر گونه دارو در جهت درمان عارضه قرص الانزاپین خودداری کنید. عوارض این دارو عبارت است از:
 • خواب آلودگی
 • سرگیجه شدید
 • ناراحتی های معده
 • سبک شدن سر
 • خشک شدن شدید آب بدن
 • یبوست
 • بالا رفتن میزان اشتها
نکته ۱ : این دارو می تواند منجر به سرگیجه شدید و سبکی سر شود بنابراین سعی کنید بعد از خوردن این دارو با احتیاط از جای خود بلند شوید تا با بلند شدن ناگهانی این مشکل تشدید نشود.
نکته ۲ : اگر مشکلات شما شدید تر شد و مشکلاتی مانند لرزش بدن،افزایش ضربان قلب ، تغییرات شدید روحی، بی قراری، بی حس در دست ها و پاها و یا مور مور شدن و تغییرات خواب را مشاهده کردید باید با پزشک خود مشورت کنید تا دارو های شما تعویض شده و یا دارو های دیگری همراه با الانزاپین برایتان تجویز شود تا این مشکلات را کاهش دهد.
چه بیماری هایی بعد از مصرف داروی الانزاپین شما را درگیر خواهد کرد؟

بیماری های بعد از مصرف الانزاپین

زمانی که قرص الانزاپین را استفاده می کنید ممکن است بیماری های بسیاری برایتان ایجاد شود. در ادامه تمامی مشکلاتی که با خوردن این دارو به سراغ شما می آید را بررسی خواهیم کرد.

دیابت

زمانی که از این دارو استفاده می کنید باید شاهد ابتلا به دیابت باشید و اگر سبک زندگی خوبی نداشته باشید این اتفاق قطعا برایتان رخ خواهد داد. بهتر است زمانی که از این دارو استفاده می کنید دائما قند خون خود را اندازه بگیرید. اگر به دیابت مبتلا شدید بهتر است با مشورت پزشک یک رژیم غذایی و ورزشی خوبی برای خودتان تهیه کنید تا بتوانید به خوبی هم با بیماری و هم با دیابت کنار بیایید.

بیماری های قلبی و عروقی

اگر فرد جوانی هستید و از قرص الانزاپین استفاده می کنید باید بدانید که این دارو می تواند علاوه بر دیابت منجر به ایجاد افزایش وزن و افزایش کلسترول بد در خون شود. کلسترول بالا در خون می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی و عروقی باشد بنابراین در زمانی که از این دارو استفاده می کنید باید تحت مراقبت های شدید پزشکی باشید تا مشکلی برایتان ایجاد نشود که درمان شدنش هزینه بیش تری را در بر داشته باشد.

دیسکینزی مزمن

یکی دیگر از مهم ترین عوارض این دارو این است که می تواند منجر به دیسکینزی مزمن شود. یادتان باشد که تا زمانی که از قرص الانزاپین استفاده می کنید این بیماری های ایجاد شده با شما همراه خواهند بود. اگر مشکلات شما شدید و غیر قابل کنترل شده بود باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا بتوانید از بروز مشکلات بعدی پیشگیری کنید.
قرص الانزاپین

افزایش پرولاکتین

پرولاکتین یکی از هورمون های طبیعی در بن شما می باشد و در مردان و زنان مشکلات متفاوتی را ایجاد خواهد کرد. در واقع این هورمون می تواند منجر به رها سازی و ترشح شیر از پستان خانم ها شده و یا دوران قاعدگی آن ها را به تاخیر بیندازد و در مردان ممکن است منجر به افزایش سایز سینه شده و توانایی جنسی آن ها را کاهش می دهد. اگر چنین نشانه هایی داشتید بهتر است پزشک خود را در جریان این عارضه ها و بیماری هایی که در اثر خوردن قرص الانزاپین ایجاد شده است بگذارید تا راه حل مناسبی برایتان پیدا شود.

افزایش سکته قلبی

یکی دیگر از مشکلاتی که استفاده از داروی الانزاپین برایتان ایجاد می کند کاهش تعریق می باشد. زمانی که تعریق شما کاهش پیدا کند مواد سمی از بدنتان خارج نمی شوند و در نتیجه میزان سکته قلبی افزایش پیدا می کند. بهتر است بعد از خوردن دارو از کارهایی که منجر به ایجاد گرم شدن بدنتان می شود بپرهیزید و سعی کنید مدتی را به استراحت اختصاص دهید. بهتر است بعد از خوردن این دارو نوشیدنی های خنک بنوشید و سعی کنید فعالیت خود را کاهش دهید.
موارد احتیاط داروی الانزاپین

موارد احتیاط الانزاپین

هر دارویی که به صورت شیمیایی ساخته شده باشد می تواند یک سری موارد احتیاطی و موارد منع مصرفی داشته باشد. در ادامه شما را با موارد احتیاط و موارد منع مصرف این دارو آشنا خواهیم کرد.

حساسیت به دارو

اگر به این دارو حساسیت نشان دادید و نشانه های ساده حساسیت بعد از خوردن این دارو در شما پیدا شد باید پزشک خود را در جریان قرار دهید تا بتواند با تجویز داروی دیگر اثر واکنش هایی که بدنتان نسبت به این دارو پیدا می کند را بگیرد.

سابقه پزشکی

استفاده از این دارو به صورت سر خود ممنوع می باشد. یادتان باشد که قبل از هر کاری سابقه پزشکی خود را نزد پزشک مطرح کنید تا بتوانید داروهایی متناسب با وضعیت روحی و روانی خود دریافت کنید. در واقع موارد بسیار مهمی که باید آن ها را بیان کنید مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، کمبود گلبول های سفید خون، جنون، مشکلات ادراری و دارو های مصرفی می باشد.
قرص الانزاپین

الکل و گل

یادتان باشد زمانی که از این دارو استفاده می کنید به هیچ عنوان نباید از الکل و یا گل استفاده کنید. در واقع استفاده از الکل و یا گل می تواند مشکلات بسیاری را برای شما ایجاد کند و عوارض این دارو را تشدید خواهد کرد.

بارداری و شیر دهی

بارداری و شیر دهی از مهم ترین دوران های زندگی مادران می باشد زیرا هر دارویی که استفاده کنند بر روی نوزاد و جنین آن ها تاثیر می گذارد. قرص الانزاپین دارویی است که می تواند بر روی جنین تاثیر بگذارد و بهتر است در ۶ ماهه ابتدایی بارداری استفاده از این قرص را ترک کنید و تنها مجاز هستید در سه ماهه آخر بارداری از آن استفاده کنید.
در دوران شیر دهی نیز مادرانی که به فرزند خود شیر می دهند نیز باید بر روی داروهایی که می خورند توجه زیادی نشان دهند زیرا دارو ها ممکن است از طریق شیر مادر به جنین منتقل شده و در نهایت نوزاد و جنین دچار یک سری از نشانه های خاصی مانند خواب آلودگی شدید، مشکل در تنفس و لرزش و سفت شدن ماهیچه ها خواهند شد. هر کدام از این نشانه ها را که بر روی نوزاد خود مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.
نکته : یادتان باشد که اگر نتوانید مشکلاتی مانند اسکیزوفرنی و دوقطبی و افسردگی را درمان کنید قطعا مشکلات بسیار زیادی برای خود و خانواده تان ایجاد خواهد شد بنابراین سعی کنید بدون دستور پزشک قرص ها را ترک نکنید و سعی کنید آن ها را در زمان مقرر مورد استفاده قرار دهید.
تداخلات دارویی الانزاپین

تداخلات دارویی الانزاپین

هر داروی شیمیایی با داروهای دیگر تداخل دارند و قرص الانزاپین نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. داروهایی که با داروی الانزاپین تداخل دارند عبارتند از :
 • فلووکسامین
 • سیپروفلوکساسین
 • برخی از آنزیم های سیتوکروم
 • داروهای ضد سرفه
 • داروهایی مانند سرترالین، فلوکستین و سایر دارو های افسردگی
 • داروهای تشنج
 • داروهای شل کننده عضلات
 • داروهای خواب آور
 • داروهای کنترل کننده قند خون مانند متفورمین
 • تمام استاتین ها

نشانه های اور دوز

اور دز شدن با این دارو بسیار راحت می باشد و اگر فرد کمی بیش تر از مقدار مجاز از آن بخورد قطعا مشکلات جدی در انتظار او خواهد بود بنابراین افرادی که از این داروها استفاده می کنند را باید به صورت دائم تحت نظر داشته باشید. نشانه هایی که به شما نشان می دهد فردی اور دز کرده است شامل بی هوش شدن و مشکلات شدید تنفسی می باشد.
قرص الانزاپین

روش نگهداری الانزاپین

 • داروهای برای اعصاب و روان می باشد را باید دور از دسترس کودکان و فرد استفاده کننده قرار دهید.
 • این داروها بسیار خطرناک هستند و نباید آن ها را در دسترس عموم قرار دهید.
 • یهتر است داروها را از بسته خود خارج نکنید و آن ها را در مکانی خنک و دور از نور خورشید نگهداری کنید تا فاسد نشوند.
 • داروها را در حمام و مکان های رطوبت دار قرار ندهید زیرا در این مکان ها به سرعت فاسد خواهند شد.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰، شماره 4275 ؛ 07 بهمن 1400
روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰
 • آخرین ها
 • پربحث ترین
 • پرمخاطب ترین