آب شرب «بن-بروجن» از سد کارون ۴ تأمین شود

آب شرب «بن-بروجن» از سد کارون ۴ تأمین شود

آب شرب «بن-بروجن» از سد کارون ۴ تأمین شود
22 دی 1400, 18:29 / کد خبر:783756

یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به کمبود آب در پشت سد زاینده‌رود، آب شرب منطقه «بن-بروجن» را می‌توان از سد کارون ۴ تأمین کرد.

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت حوضه آبریز زاینده‌رود و لزوم تأمین آب طرح بن- بروجن از محلی دیگر به غیر از زاینده‌رود، اظهار کرد: با مشورت‌هایی که انجام دادیم و طبق نظر کارشناسان اگر برای تأمین آب بن- بروجن از سد کارون ۴ آب شرب این طرح را تأمین کنیم بدون اینکه در لوله‌گذاری جدید دخل و تصرفی انجام شود، پمپاژ معکوس انجام و آب شهرهای بن و بروجن تأمین می‌شود.

وی افزود: طرح بن-بروجن به پمپاژ بالای آب نیاز دارد تا آب شرب مصرفی بن و بروجن تأمین شود و این در حالی است که حوضه آبریز زاینده‌رود ظرفیت آبی محدودی دارد و این حوضه آبی حتی کفاف بارگذاری‌های جدید را نمی‌دهد و بارگذاری جدید در واقع بارگذاری روی ظرفیت خالی است.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس، گفت: بر این اساس اگر بارگذاری را برای تأمین آب این دو شهر روی سد کارون ۴ بگذارند منطقی‌تر است، چراکه آب به اندازه کافی در این حوضه آبریز وجود دارد. آب پشت سد زاینده‌رود بسیار محدود است و با توجه به اینکه وضعیت بارش‌ها هم خوب نیست، مسلماً آبی وجود ندارد که به سمت بن-بروجن پمپاژ شود و بهترین روش این است که آب شرب این مناطق از سد کارون ۴ تأمین شود.

نقدعلی خاطرنشان کرد: فاصله بروجن تا سد کارون ۴ حدود ۹۰ کیلومتر است و بارگذاری‌های جدیدی که روی زاینده‌رود شده بعید است کفاف بارگذاری‌های گذشته را بدهد، بنابراین بارگذاری جدید بر روی مخزنی خالی کار عقلانی نیست.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱، شماره 4388 ؛ 12 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین