امام جمعه اصفهان : عدالت توزیع آب باید شکل بگیرد

امام جمعه اصفهان : عدالت توزیع آب باید شکل بگیرد

امام جمعه اصفهان : عدالت توزیع آب باید شکل بگیرد
29 دی 1400, 20:25 / کد خبر:783814

دفتر امام جمعه اصفهان روز چهارشنبه به نقل آیت الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار با استاندار اصفهان و معاونان او افزود: دولت باید برای حل موضوع آب فکری اساسی کند.
وی گفت: چالش آب در دولت ها وجود داشته و از این موضوع که آب جزو انفال است درک درستی نداشته اند مثل نفت، معادن وسایر منابع ملی که متعلق به همه مردم است.
وی افزود: طرح انتقال آب از دریا علاوه بر پرهزینه بودن مشکلات فراوانی دارد بنابراین باید اقدامات مناسبی برای حل این موضوع در استان صورت پذیرد.
امام جمعه اصفهان خاطرنشان کرد: باید منابع آب به صورت عادلانه بین همه تقسیم شود، اینکه آب در استانی جاری باشد و گفته شود فقط متعلق به همان استان است درست نیست.
آیت الله طباطبایی نژاد با بیان اینکه بزرگترین چالش اصفهان مسله آب است افزود: با راه اندازی و بهره برداری از  سد تونل سوم کوهرنگ بخشی مهمی از این چالش در استان حل می شود.
وی تمامی مسؤولیت های امروز در نظام اسلامی را توفیق و موهبت الهی برشمرد و گفت: باید در قبال این مسؤولیت ها برای رفع نیاز و مشکل مردم شبانه روز تلاش مضاعف داشته باشیم.

امام جمعه اصفهان مدارا کردن با مردم را یک اصل برای مسوولان بیان کردو افزود: مردم برای حکومت و نظام اسلامی دارای ارزش هستند چرا که مدارا کردن با مردم باید به عنوان یک اصل مد نظر قرار بگیرد.
آیت الله طباطبایی‌نژاد ادامه داد: یکی از راه های رسیدن و هدف نهایی برای ایجاد تمدن اسلامی مد نظر رهبر معظم انقلاب مردم داری است؛ در عصر تمدن اسلامی نباید هیچ کار خلاف، غیر قانونی در تمامی حوزه ها وجود داشته باشد.

سوء مدیریت مسبب مشکلات انباشته شده در حوضه زاینده رود است
استاندار اصفهان هم گفت: در طول سال‌ها مشکلات انباشته در حوضه زاینده‌رود ناشی از خشکسالی و سوء مدیریت است.
سید رضا مرتضوی افزود: از ابتدای کار در مدت تصدی استانداری ده‌ها جلسه در خدمت کشاورزان در مورد آب زاینده رود و مدیریت حوضه آبریز برگزار و تلاش شد با حضور معاون اول رئیس جمهوری، وزرای کشور، نیرو و جهاد کشاورزی و مجمع تشخیص ، مشکلات مردم اصفهان به صورت جدی دنبال شود.
وی گفت: مصوباتی در مورد مباحث حوضه آبریز زاینده‌رود داشتیم که احیای ستاد زاینده‌رود یکی از آنها بوده است و مسائلی که باید طرح شود در این جلسات مطرح شد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: در گام‌های بعدی استفاده از ظرفیت پساب اصفهان و علاوه بر تصفیه خانه شمال و جنوب یک تصفیه دیگری روی آب آن انجام شود تا قابل مصرف برای کشاورزان باشد.
مرتضوی افزود: در موضوع تجمعات کشاورزان و اعتراض به حق آنها سعی شد به بهترین شکل این موضوع مدیریت شود و علاوه بر جلسات شورای تامین در استان جلسات ویژه نیز با مسوولان کشوری داشته باشیم.
استاندار اصفهان با اشاره به فرصت طلبی دشمنان در جهت رسیدن به اهداف خود در تجمعات کشاورزان گفت: خوشبختانه دشمن با استفاده از فضای مجازی که قصد بر هم زدن نظام اجتماعی را داشت در این مسیر ناکام ماند.
وی افزود: قرار شد با تشکیل قرارگاه آب در استان ۲۶ برنامه مدون و کارشناسی برای رفع مشکلات حوزه آب مرحله به مرحله اجرایی شود.
مرتضوی ادامه داد: یکی از مصوبات سفر وزیر نیرو به اصفهان تصویب هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای سامانه دوم ، همچنین ۸۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل تصفیه خانه شمال و جنوب و هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای حق آبه کشاورزان بود.
وی افزود: تامین حدود ۴ میلیارد متر مکعب آب از هشت حوزه در استان از جمله برنامه هایی است که در دستور کار قرار دارد.
استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: یکی از منابع پیشنهادی در این حوزه تامین آب از طریق منابع چاه های ژرف است که بیش از ۲۱ هزار میلیارد متر مکعب ذخیره سازی می تواند بخش مهمی از این کمبود ها را جبران کند.
وی افزود: در کنار این منابع؛ کاهش مصرف، کاهش برداشت، انتقال از خلیج فارس، استفاده از ظرفیت پساب ها مورد تاکید است.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱، شماره 4388 ؛ 12 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین