زاینده‌رود تمدن ساز

زاینده‌رود تمدن ساز

زاینده‌رود تمدن ساز
19 اردیبهشت 1401, 09:00 / کد خبر:784526
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان گفت: اگر زاینده رود در اصفهان وجود نداشت تمدن در این منطقه به شکلی که امروز مشاهده می شود، ایجاد نمی شد.

بهزاد رضایی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص مکاتب تاریخی اصفهان، اظهار کرد: با توجه به تاریخ، دو مکتب سلجوقی و صفوی بیشترین تأثیر را در تحولات فرهنگی جامعه، معماری و شهرسازی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه زاینده‌رود در طول تاریخ منشأ حیات اصفهان بود است، گفت: به دلیل وجود رودخانه زاینده رود در اصفهان تمدن‌های مهمی در این استان شکل گرفت که باعث شد این شهر به عنوان نخستین پایتخت فرهنگی جهان اسلام شناخته شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان با اشاره به اینکه هویت دینی و فرهنگی مردم اصفهان با هم آمیخته است، تصریح کرد: این موضوع باعث شده که مردم اصفهان همواره در حوزه‌های مختلف مانند صنعت و هنر تاریخ ساز باشند.

رضایی با بیان اینکه استان اصفهان همواره در معماری و هنر پیشتاز بوده است، اظهار کرد: کاشی‌کاری‌ها و ابنیه به جا مانده از دوران صفوی و سلجوقیان نشان از هنرمند بودن مردم این خطه دارد. در حوزه صنایع دستی و نقاشی نیز افراد برجسته‌ایی همچون محمود فرشچیان از مفاخر استان به شمار می‌روند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان افراد برجسته‌ایی در حوزه‌های اجتماعی و صنعتی دارد، تصریح کرد: بسیاری از صنعتگران اصفهان صنایعی را مانند نساجی، زرگری و فلزکاری راه‌اندازی کردند که بسیار موفق بودند و در حوزه‌های علمیه اصفهان شخصیت‌هایی هستند که در دنیای اسلام توسط کتاب‌ها و آثارشان بسیار شناخته شده هستند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان اصفهان در باره زاینده‌رود گفت: در تمام دنیا آب منشأ حیات است و هر کجا که تمدنی شکل گرفته بر پایه منشأ حیات یعنی آب بوده است؛ بنابراین اگر زاینده‌رود در اصفهان وجود نداشت تمدن در این منطقه به شکلی که امروز مشاهده می شود، ایجاد نمی‌شد.

منبع: imna-573563

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین