برنامه‌ریزی‌های فولاد مبارکه برای ارتقای کیفیت ورق موردنیاز صنعت خودروسازی کشور

برنامه‌ریزی‌های فولاد مبارکه برای ارتقای کیفیت ورق موردنیاز صنعت خودروسازی کشور

برنامه‌ریزی‌های فولاد مبارکه برای ارتقای کیفیت ورق موردنیاز صنعت خودروسازی کشور
24 اردیبهشت 1401, 14:18 / کد خبر:784872
مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های فولاد مبارکه برای ارتقای کیفیت ورق موردنیاز صنعت خودروسازی کشور گفت: فولاد مبارکه در حوزه تأمین ورق موردنیاز صنایع خودرو تقریبا بی‌رقیب است.

به گزارش خبرنگار ایراسین، بهزاد بهادرانی، مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با رادیوم فولاد اظهار کرد: محصولات پوشش‌دار شرکت فولاد مبارکه بسیار متنوع است و تولید این محصولات در حال حاضر طبق برنامه خطوط گالوانیزه حدود ۲۰۰ هزار تن صورت می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: خط قلع‌اندود ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه نیز که محصول خروجی آن جزو محصولات پوشش‌دار محسوب می‌شود، در سال گذشته موفق به ثبت رکورد تولید ۱۱۰ هزار و ۵۰۱ تن محصول قلع‌اندود شد و رکورد قبلی را که در سال ۱۳۹۱ به میزان ۱۰۸ هزار تن محقق شده بود ارتقا داد.

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه با اشاره به برنامه‌ریزی‌های فولاد مبارکه برای ارتقای کیفیت ورق موردنیاز صنعت خودروسازی کشور خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در حوزه تأمین ورق موردنیاز صنایع خودرو تقریبا بی‌رقیب است.

کاهش میزان دورریز و پارگی ورق‌ها روی ماشین جوش و دستگاه‌های مختلف

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر کاهش دورریز در واحد اسیدشویی ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه اذعان داشت: میزان پارگی و دورریز ورق‌های این واحد طی ۵ سال گذشته ۶۵ درصد کاهش یافته است. ناگفته نماند که فعالیت در خط اسیدشویی کار بسیار دشواری است، چراکه کارکنان این واحد با بخارهای اسیدی درگیر هستند.

بهادرانی تصریح کرد: در راستای کاهش میزان پارگی ورق‌ها روی ماشین جوش و دستگاه‌های مختلف، متخصصان داخلی شرکت فولاد مبارکه با تکیه‌بر دانش بومی فعالیت‌های مؤثری انجام داده‌اند، به‌طوری‌که میزان پارگی ورق از جوش به صفر رسیده است.

پیشتازی ناحیه نورد سرد در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان

وی با اشاره به راه‌اندازی دستگاه برش لیزری در یکی از بخش‌های ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه گفت: ناحیه نورد سرد در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان پیشتاز است و پیش از آغاز سال جدید، دستگاه برش لیزری ورق فولادی را که به‌طور کامل توسط یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان ساخته شده بود نصب و با موفقیت راه‌اندازی کرد.

مدیر ناحیه نورد سرد شرکت فولاد مبارکه اضافه کرد: این نوع برش لیزری در نوع خود منحصربه‌فرد است و برای نخستین بار در صنعت فولاد کشور استفاده شده است؛ پیش‌تر ورق‌های نازک‌تری با قیچی‌های دستی و شرایط ناایمن برش داده می‌شدند که از ایمنی کافی برخوردار نبودند و این امر منجر به ارتقای ایمنی کارکنان شد.

تأمین ۵۰ درصد از نیاز بازار داخلی با تولید سالیانه ۱۱۰ هزار تن ورق قلع‌اندود

مصطفی ناجی، رئیس واحد قلع‌اندود و خطوط برش ۱ و ۲ شرکت فولاد مبارکه نیز در گفت‌وگو با رادیوم فولاد اظهار کرد: از دهه ۷۰ اراده‌ای در فولاد مبارکه شکل گرفت تا این شرکت به سمت تولید محصولاتی با ارزش‌افزوده بالاتر و تولید محصولات کیفی و خاص حرکت کند که یکی از این محصولات ورق قلع‌اندود بود و اگر در داخل تولید نمی‌شد همچون سال‌های گذشته مجبور به واردات آن بودیم.

وی افزود: در تولید ورق قلع‌اندود، صحبت از یک خط نیست و نیاز به زنجیره‌ای از خط‌های متوالی و پروسه‌های مختلف است. فولاد مبارکه در مسیر ایجاد زنجیره محصول قلع‌اندود حرکت کرد و این زنجیره را در سال ۱۳۸۲ به بهره‌برداری رساند و این در حالی است که این شرکت حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تن ورق قلع‌اندود را که معادل ۵۰ درصد از نیاز بازار داخلی است پوشش می‌دهد.

کاهش ضخامت ورق قلع‌اندود در چهارچوب استانداردهای تولید فولاد و سازمان غذا و دارو

رئیس واحد قلع‌اندود و خطوط برش ۱ و ۲ شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: کاربرد ورق قلع‌اندود عمدتا در حوزه مواد غذایی است و ضخامت بسیار کم، تولید آن را بسیار حساس می‌کند. در دهه ۸۰، ضخامت ورق استفاده‌شده ۳۰۰ میکرون (۰.۳ میلی‌متر) بود، اما با رشد تکنولوژی، این عدد به ۱۷۰ میکرون کاهش یافته است. نیاز مشتریان نیز ورق نازک‌تر و محصول سبک‌تر است که البته این کاهش ضخامت ورق توسط فولاد مبارکه در چهارچوب استانداردهای تولید فولاد و سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد.

وی عنوان داشت: ورق قلع‌اندود دارای طیف‌های مختلفی است و در حال حاضر سبد محصولات قلع‌اندود فولاد مبارکه به ۵ محصول در طیف‌ها و ضخامت‌های مختلف رسیده است. این در حالی است که طیف جدیدی از ورق‌های قلع‌اندود تحت عنوان TFS در دنیا شکل گرفته که در آن به‌جای پوشش قلع از پوشش کروم استفاده می‌شود و چشم‌انداز کشور این است که طی ۱۰ سال آینده نیاز به این ورق به چیزی حدود ۵۰ هزار تن برسد.

منبع: irasin-24937

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین