دغدغه دولت نسبت به شیوع استعمال مواد دخانی در بین جوانان و زنان

دغدغه دولت نسبت به شیوع استعمال مواد دخانی در بین جوانان و زنان

دغدغه دولت نسبت به شیوع استعمال مواد دخانی در بین جوانان و زنان
29 اردیبهشت 1401, 14:12 / کد خبر:785209
معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: دولت نسبت به شیوع استعمال مواد دخانی به ویژه در بین جوانان و زنان دغدغه دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، انسیه خزعلی در دیدار با دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در کشور، ضرورت توجه به ظرفیت‌های قانونی موجود و مغفول مانده و همچنین تصویب قوانین جدید مبتنی بر آسیب‌های نوپدید استعمال مواد دخانی را وظیفه نظام قانون‌گذاری و اجرایی در حاکمیت دانست.

وی با اشاره به لزوم حضور نهادهای مردمی در همراهی با دولت در این زمینه، نسبت به هم افزایی بین ظرفیت‌های دولت و سازمان‌های مردم نهاد در این مسیر ابراز خرسندی کرد.

در این نشست که به همت واحد زنان جمعیت مبارزه با دخانیات تشکیل شد، محمدرضا مسجدی دبیر کل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با معرفی فعالیت‌های داوطلبانه در این سازمان مردم نهاد در حیطه روشنگری و فرهنگ‌سازی در خصوص آسیب‌های مترتب بر استعمال دخانیات به ویژه با تاکید بر جوانان و استعمال مواد دخانی به ویژه قلیان و سیگار در بین زنان، خواستار توجه ویژه به برنامه‌ریزی‌های مقتضی و شکل‌گیری یک جریان ملی در امر آگاه‌سازی گروه‌های در معرض خطر و به طور خاص دانشجویان و دانش‌آموزان در این راستا شد.

وی همچنین آمادگی جمعیت مبارزه با دخانیات را جهت ارائه مشاوره‌های تخصصی به دستگاه‌های متولی امر اعلام کرده و خواستار بهره‌گیری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده از ظرفیت‌های ستادی و نظارتی خود برای هم افزایی‌های بین‌بخشی شد.

مقرر شد که در خصوص گروه‌های هدف با اولویت خوابگاه‌های دانشجویی دختران و همچنین دانش‌آموزان، برنامه‌هایی با همکاری دستگاه‌های متولی از جمله وزارت علوم و آموزش و پرورش تنظیم و اجرایی‌سازی شود.

به گزارش ایمنا، شمار قربانیان سیگار در ایران سالیانه به پنجاه هزار نفر می‌رسد که اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید. نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که اگر افراد در سن نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ۷۰ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می‌افتد) مدت ۲۰ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ۲۰ تا ۲۵ سال زودتر از افرادی که در زندگی سیگار نکشیدند، جان خود را از دست می‌دهند.

منبع: imna-576233

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین