ذخیره آبی سدهای اصفهان ۴۵۶ میلیون مترمکعب است

ذخیره آبی سدهای اصفهان ۴۵۶ میلیون مترمکعب است

ذخیره آبی سدهای اصفهان ۴۵۶ میلیون مترمکعب است
3 خرداد 1401, 18:59 / کد خبر:785507
اصفهان- مدیر دفتر تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: مجموع ذخیره آب سدهای بزرگ استان اصفهان در نیمه اول خردادماه به ۴۵۶ میلیون مترمکعب رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان، احسان‌الله امینی با اشاره به آخرین وضعیت ذخیره آبی شش سد بزرگ استان اصفهان تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری، اظهار داشت: ذخیره سد مخزنی زاینده رود با ظرفیت نرمال یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون متر مکعب امروز به ۳۸۱ میلیون مترمکعب رسید.

وی با بیان اینکه ذخیره آبی سد زاینده رود نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد کاهش داشته است، ادامه داد: در مقایسه با بلندمدت (۵۰ سال)، ذخیره آب این سد ۶۱ درصد کاهش یافته است.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به وضعیت سد گلپایگان اشاره کرد و گفت: این سد در حال حاضر ۲۵.۵ میلیون مترمکعب آب ذخیره دارد و حجم آن نسبت به سال گذشته در مدت زمان مشابه ۲۸ درصد و در مقایسه با بلند مدت ۲۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه ذخیره سد قره‌آقاچ سمیرم به ۲.۲۳ میلیون مترمکعب رسیده، افزود: ذخیره سد حنای سمیرم تا امروز ۱۰.۳ میلیون مترمکعب است.

امینی اضافه کرد: حجم این سد در مدت مشابه سال گذشته ۲۰ میلیون مترمکعب بود و نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش و در مقایسه با بلند مدت ۴۷ درصد کاهش ذخیره آبی دارد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان ادامه داد: سد خمیران در تیران و کرون تا امروز ۶.۷ میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد و ذخیره این سد حدود مشابه سال گذشته است.

امینی افزود: سد باغکل واقع در خوانسار نیز هم اکنون ۲.۶ میلیون مترمکعب آب دارد و بر این اساس حجم آبی سد باغکل در مقایسه با سال قبل ۱۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

مدیر بهره برداری و نگهداری از تأسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای اصفهان با اشاره به اینکه میزان پرشدگی سدهای استان ۳۳ درصد است، خاطر نشان کرد: بررسی وضعیت سدهای استان نشان می‌دهد که میزان پرشدگی سدها نسبت به میانگین بلند مدت با کاهشی معادل ۵۶ درصد مواجه بوده است.

امینی با تأکید بر وضعیت منابع آب استان خواستار صرفه جویی در مصرف آب در همه بخش‌های استان شد و افزود: صرفه جویی و استفاده بهینه از آب را در همه بخش‌ها از جمله آب شرب، صنایع، کشاورزی ضروری است.

منبع: mehrnews-5498617

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین