هوای اصفهان بر مدار نارنجی آلودگی/ سگزی بنفش شد

هوای اصفهان بر مدار نارنجی آلودگی/ سگزی بنفش شد

هوای اصفهان بر مدار نارنجی آلودگی/ سگزی بنفش شد
4 خرداد 1401, 09:26 / کد خبر:785535
اصفهان- شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۴۶ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کیفیت هوا در ایستگاه‌های پایش آنلاین در خیابان‌های استانداری با شاخص ۱۵۲، باهنر با شاخص ۱۵۶، پروین با شاخص ۱۶۰، رودکی با شاخص ۱۶۱ و ورزشگاه میثاق با شاخص ۱۷۰ در وضعیت قرمز (ناسالم برای عموم شهروندان) است.

وی با بیان اینکه هفت ایستگاه پایش در خیابان‌های انقلاب، باغ غدیر، بزرگراه خرازی، دانشگاه، رهنان، کاوه و میرزا طاهر نیز کماکان قطع است، ادامه داد: شاخص کیفی هوا در ایستگاه خیابان احمد آباد با ۱۲۲، جی با ۱۳۹، فرشادی با ۱۳۳ و فیض با ۱۱۹ در وضعیت نارنجی (ناسالم برای گروه‌های حساس) است.

کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان، افزود: امروز وضعیت کیفیت هوای شهر صنعتی سگزی با شاخص ۲۳۹ در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم، شاهین شهر با شاخص ۱۶۴ ناسالم برای عموم شهروندان و در مبارکه با ۱۲۹ ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شده ضمن اینکه ایستگاه‌های منطقه صنعتی دولت آباد، خمینی‌شهر، نجف آباد و کاشان دائم قطع است.

بنا به اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان ر اثر نفوذ توده گردوخاک از عراق به سمت استان و فعال شدن کانون‌های گردوغبار داخلی امروز آلودگی هوا در این استان به ویژه در نیمه شرقی، شمالی و مرکزی اصفهان تشدید می‌شود.

بنا به تصمیم روز سه‌شنبه کارگروه اضطرار آلودگی هوای اصفهان مدارس و مهدهای کودک ۶ شهرستان کاشان، آران و بیدگل، اردستان، نطنز، نائین، خوروبیابانک امروز تعطیل است.

به شهروندان به ویژه افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی، سالمندان و زنان باردار توصیه می‌شود از فعالیت در فضای باز و تردد غیر ضرور در سطح شهر در این شرایط بپرهیزند.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: mehrnews-5498871

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین