اصفهان طی یک ماه آینده درگیر ریزگردهاست/ خرداد گرمی نخواهیم داشت

اصفهان طی یک ماه آینده درگیر ریزگردهاست/ خرداد گرمی نخواهیم داشت

اصفهان طی یک ماه آینده درگیر ریزگردهاست/ خرداد گرمی نخواهیم داشت
4 خرداد 1401, 12:51 / کد خبر:785558
اصفهان- معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: این استان امسال درگیر ریزگردهای خارجی و داخلی است و شرایط کاهش کیفیت هوا طی خرداد ماه ادامه خواهد داشت.

نوید حاجی بابایی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه کم بارشی و فعال شدن کانون‌های گردوغبار مسئله درون استانی نیست بلکه سراسر کشور و کشورهای عراق و سوریه نیز درگیر است، اظهار داشت: خاورمیانه تشدید خشکسالی را در ۲ سال اخیر تجربه می‌کند و این شرایط سبب شده کانون‌های ریزگرد خارجی و داخلی فعال شوند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از نقاط استان اصفهان از اواسط ماه اردیبهشت در دو هفته گذشته درگیر ریزگردها بوده‌اند، خاطرنشان کرد: کاهش کیفیت هوا و کم‌شدن دید افقی براثر انتشار ریزگردها در خرداد ماه نیز در بیشتر نقاط استان ادامه خواهد داشت و در نیمه شمالی، شرقی و مرکز استان شرایط بدتر خواهد بود.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان ابراز داشت: اصفهان امسال با کانون‌های ریزگرد خارجی از سمت کشور عراق و داخلی کشور و استان درگیر شده و شرایط کاهش کیفیت هوا طی یک ماه آینده ادامه خواهد داشت.

بالا رفتن شاخص‌های آلودگی هوا و تداوم این شرایط در خرداد

حاجی بابایی با اشاره به بالا رفتن شاخص‌های آلودگی هوا و تداوم این شرایط در خرداد، توصیه کرد: هم استانی‌ها به ویژه گروه‌های آسیب پذیر مانند افراد دارای مشکلات تنفسی و قلبی، سالمندان و کودکان در صورت امکان در این مدت از تردد غیر ضرور و فعالیت ورزشی در فضای باز خودداری کنند.

وی به وضعیت بارشی تاکنون استان در سال آبی ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ اشاره کرد و افزود: میانگین وزنی بارش‌های استان اصفهان از ابتدای سال آبی (مهرماه) تاکنون ۱۱۴.۹۱ میلی‌متر است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته ۱۲۲ میلیمتر و در بلندمدت تا امروز ۲۰۰ میلیمتر بود.

حاجی بابایی ادامه داد: بارش‌های امسال استان نسبت به میانگین بلند مدت ۲۸ درصد کاهش اما در مقایسه با مشابه سال گذشته تقریباً برابر است.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به خشکی حوضه آبریز گاوخونی و شرایط کم بارشی در بخش‌های مرکزی و شرقی استان، ابراز داشت: بسیاری از نقاط استان در ۲ سال گذشته بارش‌های قابل ملاحظه‌ای دریافت نکردند و این مسئله سبب شده شدت خشکسالی کوتاه مدت و بلند مدت استان افزایش یابد.

حاجی بابایی با بیان اینکه هم اکنون ۹۰ درصد از مساحت استان درگیر خشکسالی است و این وضعیت در مرکز و نیمه شرقی اصفهان قابل توجه است، خاطرنشان کرد: مناطق شرق و مرکز استان حدود ۹۰ و برخی از آن نواحی تا نزدیک به ۱۰۰ درصد درگیر خشکسالی کوتاه و بلند مدت است.

وی درباره وضعیت دمایی استان در آخرین ماه بهار نیز گفت: دمای استان ماه جاری یک درجه نسبت به میانگین بلند مدت گرم‌تر از معمول (نرمال) است اما خرداد گرمی در پیش نخواهیم داشت.

منبع: mehrnews-5499178

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین