عادت‌های بدی که پول و سرمایه شما را هدر می‌دهند

عادت‌های بدی که پول و سرمایه شما را هدر می‌دهند

عادت‌های بدی که پول و سرمایه شما را هدر می‌دهند
19 فروردین 1399, 19:30 / کد خبر:80120
شاید شما عادت داشته باشید دنبال خرید‌های تخفیف‌دار و حراج بروید، حقوق نسبتا خوبی دارید و حتما به‌طور کل، برای خرید مایحتاج خود سراغ برندهای مشهور و گران نمی‌روید اما در تعجب مانده‌اید که چرا هنوز هم حساب بانکی‌تان آنقدرها که دلتان می‌خواهد چشمگیر نیست و همیشه کم می‌آورید

شاید شما عادت داشته باشید دنبال خرید‌های تخفیف‌دار و حراج بروید، حقوق نسبتا خوبی دارید و حتما به‌طور کل، برای خرید مایحتاج خود سراغ برندهای مشهور و گران نمی‌روید اما در تعجب مانده‌اید که چرا هنوز هم حساب بانکی‌تان آنقدرها که دلتان می‌خواهد چشمگیر نیست و همیشه کم می‌آورید.

اگر این وضعیت برای شما آشناست یا حتی اگر دلتان می‌خواهد پس‌انداز بیشتری برای روز مبادا داشته باشید، قطعا باید یک سری عادت‌هایی که در سال گذشته داشتید را کنار بگذارید و روش‌های جدیدی را به‌عنوان عادات مفید باهدف پس‌انداز پول در پیش بگیرید.

بهبود سلامت مالی و تمکن می‌تواند به‌اندازه سلامت جسمی حائز اهمیت باشد. این کار به شما امکان می‌دهد که به‌راحتی از پس هر نیاز دیگری در هرزمانی بربیایید.

با چند عادت مخرب و منفی در خرج کردن پول آشنا شوید؛ عاداتی که یقینا پول شما را به هدر می‌دهند و پس‌اندازتان را به صفر می‌رسانند.

1. چک نکردن وضعیت حساب بانکی خود

اگر پیام‌های بانک را به‌صورت مرتب چک نکنید، احتمال دارد حساب خرج‌هایتان از دستتان در برود؛ و همین بی‌اهمیتی شما نسبت به اندوخته بانکی خود باعث می‌شود بیشتر خرج کنید و کمتر پس‌انداز داشته باشید.

حتی ممکن است بابت آیتم‌ها یا خدماتی که اصلا استفاده نمی‌کنید متحمل هزینه شوید؛ هزینه‌های کوچکی که روی‌هم به‌مرورزمان به مبلغ بزرگی تبدیل می‌شوند. شاید هم هزینه سنگینی را بابت هک شدن متقبل شوید و بدون آن‌که متوجه شوید جیب شما زده شود. بسیاری از هکرها یا سارقان اینترنتی با سرقت پول‌های اندک از حساب شما شروع می‌کنند تا شما متوجه کم شدن پول از حسابتان نشوید و سپس شروع به ربودن رقم‌های درشت می‌کنند.

2. بودجه‌بندی نداشتن

خیلی از ما عادت به بودجه‌بندی نداریم. وقتی برای خرج کردن پول و پس‌انداز بودجه‌بندی نداشته باشیم، طبیعی است که با شکست مواجه می‌شویم. شما نمی‌توانید بودجه‌ای را در نظر بگیرید که اصلا وجود خارجی ندارد. اختصاص بودجه متغیر است اما به‌طور متوسط باید تلاش کنید که به‌صورت ماهانه مبلغی را برای غذا یا سرگرمی و تفریح کنار بگذارید.

در این صورت، به نظر می‌رسد شما با آرامش خاطر بتوانید به‌سوی خلاقیت قدم بردارید. اگر پول زیادی را بابت یک سرگرمی و تفریح هدر بدهید، باید سعی کنید جایگزین‌های مقرون‌به‌صرفه برای کارهای دیگر و خرج‌های دیگرتان پیدا کنید. حتی می‌توانید سرگرم‌های کم‌خرج‌تر و اقتصادی‌تر را برای گردش و پیک‌نیک انتخاب کنید؛ مثلا به موزه‌های ارزان بروید یا به‌جای سینما رفتن از شبکه نمایش خانگی یا شبکه‌های اینترنتی پخش فیلم استفاده کنید.

3. سیگار کشیدن روزانه

باکم کردن سیگار، هم در پول خود صرفه‌جویی کنید، هم سلامت خود را حفظ کنید. بهتر این است که بتوانید به‌طور کل سیگار را ترک کنید. آمریکایی‌ها درمجموع بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه در سال را به بیماری‌های مربوط به کشیدن سیگار اختصاص می‌دهند؛ مثل مرگ زودهنگام و تأثیر قرار گفتن در معرض دود سیگار برای افراد غیر سیگاری.

روشی برای ترک سیگار پیدا کنید که برای شما بهتر است؛ چه این روش رفتاردرمانی باشد، یا استفاده از برچسب‌های ترک سیگار یا آدامس یا مصرف دارو.

4. استفاده از خودروی شخصی

شاید استفاده از خودروی شخصی برای خرید، گردش یا رفتن به سر کار راحت باشد اما ارزان نیست. خانواده‌هایی که از سرویس‌های حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند، می‌توانند ماهانه مبلغ زیادی را در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند.

دیگر روش‌های ذخیره هوشمندانه پول برای سفرهای درون‌شهری عبارت است از دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی یا تاکسی.

5. سر نزدن به حراجی‌ها و تخفیف‌ها

آیا متوجه تخفیف‌های شیرین و جذاب اشتراک سرویس‌های شبکه‌های نمایش اینترنتی شده‌اید؟ و این‌که آرام‌آرام آنها هزینه‌های اشتراک را بالا می‌برند؟ بهتر است قبل از هر چیز قیمت‌ها را مقایسه کنید و سپس هرکدام که ارزش بیشتری دارد را انتخاب کنید.

6. پس‌انداز نداشتن

پول پس‌انداز کردن هم پول می‌خواهد! اما نه آن‌قدر که شما فکرش را می‌کنید. سعی کنید با تلاش آگاهانه از هزینه‌های خود بکاهید و مقدار متوسط و معقولی از پول خود را در حساب بانکی خود پس‌انداز نگه‌دارید. هر بار که حقوق می‌گیرید و پولی به دست می‌آورید، قسمتی از آن را پس‌انداز کنید. بسیاری از متخصصان و کارشناسان امور مالی توصیه می‌کنند که پول خود را برای سه تا ۶ ماه آینده پس‌انداز کنید زیرا ممکن است به‌طور ناگهانی به آن نیاز پیدا کنید.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱، شماره 4354 ؛ 01 خرداد 1401
روزنامه اصفهان امروز یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین