قانون انتخابات عوض شد تا فرصت رسیدگی به صلاحیت‌ها زیاد شود؛ حالا وزیر کشور می‌گوید وقت نداشتیم!

روزنامه فرهیختگان نوشت:وزیر کشور در اظهارات روز گذشته خود درباره اعلام نظر هیات‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها، کمبود وقت را علت عدم احراز صلاحیت برخی داوطلبان اعلام کرد

قانون انتخابات عوض شد تا فرصت رسیدگی به صلاحیت‌ها زیاد شود؛ حالا وزیر کشور می‌گوید وقت نداشتیم!

او گفت: « آن تعدادی که هیات‌های اجرایی رد کردند بخشی‌ به این خاطر بوده که فرصت کافی برای بررسی نداشتند؛ به عنوان مثال اینها باید یک سابقه‌ای را نشان می‌دادند برای ۵ سال فعالیت؛ شاید ۳۰ درصد از آن تعدادی که عدم احراز خوردند به این خاطر بود که فرصت کم بود.»

یکی از موضوعاتی که در این میان مورد توجه قرار دارد این است که بخشی از تغییر ایجادشده برمبنای طرح مجلس در انتخابات مجلس به این علت اتفاق افتاد که اساسا زمان بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان محدود بوده و فرصت بررسی دقیق تمامی ثبت‌نام‌کنندگان موجود نبوده است. چندمرحله‌ای شدن بررسی صلاحیت‌ها به این منظور اتفاق افتاد که فرصت بیشتری برای بررسی صلاحیت داوطلبان وجود داشته باشد؛ با این حال وزیر کشور علت عدم احراز برخی ثبت‌نام‌کنندگان را فرصت کم دانسته تا هیات‌های نظارت به بررسی آن بپردازند؛ امری که به‌نظر می‌رسد با توجه به تغییر در بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات این دوره همچنان به قوت خود باقی است.

موضوع دیگری که وزیر کشور در اظهارات خود مطرح کرد این بود که نزدیک به ۳۰ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان به این علت عدم احراز خوردند؛ پاسخی که با توجه به اهمیت و حساسیت انتخابات مجلس دوازدهم چندان توجیه‌پذیر به نظر نمی‌رسد. در همان روزهای ابتدایی اعلام نظر هیات‌های اجرایی و عدم احراز برخی افراد فضای منفی در میان افکارعمومی ایجاد شد و از همه مهم‌تر اینکه دلیل مشخصی برای عدم احراز یا عدم تایید نیز ارائه نمی‌شد و برخی در همین راستا اظهاراتی را مطرح کردند. در چنین شرایطی وزیر کشور دلیل عدم احراز برخی افراد را کمبود وقت می‌داند؛ موضوعی که در وهله اول این شائبه را تقویت می‌کند که در نگاه وزارت کشور هنوز اهمیت و حساسیت ماجرا درک نشده است و از طرفی نیز مطرح کردن این موضوع که نزدیک به ۳۰ درصد از ثبت‌نام‌کنندگان به خاطر نبود وقت عدم احراز خوردند، این گزاره را تقویت می‌کند که نوعی سهل‌انگاری و بی‌توجهی در بررسی صلاحیت‌ها اتفاق افتاده و ممکن است تایید صلاحیت برخی افراد نیز در سایه این سهل‌انگاری و با دقت نظر کامل صورت نگرفته باشد.


موضوع مهم دیگر پاسخی است که درباره علت عدم احرازها به جامعه داده می‌شود. موضوع بررسی صلاحیت‌ها، یکی از مسائلی است که تقریبا برداشتن گام‌های بعدی انتخابات به آن بستگی دارد. با این حال نگاه بسیاری از سیاسیون به اعلام نظر هیات‌های اجرایی در این مرحله بود. حال پاسخ وزیر کشور درباره اینکه چرا برخی افرادی که در هیات‌های اجرایی رد شده بودند در هیات‌های نظارت تایید شدند، مبنی بر اینکه علت برخی عدم احرازها کمبود زمان بوده، نه‌تنها افکار عمومی را درباره عدم احرازها توجیه نمی‌کند، بلکه این احساس را ایجاد می‌کند که دقت کافی در بررسی صلاحیت‌ها توسط وزارت کشور صورت نگرفته است. به‌نظر می‌رسد ‌این اظهارنظرهای غیردقیقی که به جای توجیه افکار عمومی منجر به عصبانی شدن آنها می‌شود، تعمیق شکاف میان مسئولان و مردم را به دنبال دارد و موضوع مهم این است که این اظهارات در برخی موارد به کل مسئولان تعمیم داده خواهد شد.

21302

منبع: khabaronline-1858156

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار