این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

روزیاتو نوشت: شرکت هواپیماسازی روسی “میگ” (MiG) نامی تاثیرگذار در دنیای جت های جنگنده است. در طول تاریخی که با نوآوری و پیشرفت نشان شده است، میگ چندین مدل نمادین تولید کرده است که هر کدام به تکامل فناوری نبرد هوایی کمک کرده اند. این ها برخی از مدل های اصلی جت جنگنده میگ هستند که مشخصات، نقاط قوت و اهمیت تاریخی منحصر به فرد خود را به نمایش می گذارند.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۱۵ (اولین پرواز: دسامبر ۱۹۴۷)

یک هواپیمای نمادین که در اواخر دهه ۱۹۴۰ توسعه یافت، میگ -۱۵ یک جهش قابل توجه در طراحی جنگنده جت بود. این جنگنده که در طول جنگ کره معرفی شد، ثابت کرد که یک تغییر دهنده بازی است و مسیر نبرد هوایی را تغییر داد. میگ -۱۵ به عنوان یکی از اولین جنگنده های موفقی که از بال های متحرک برای دستیابی به سرعت های مافوق صوت بالا استفاده می کرد، عملکرد و چابکی پیشرفته ای را به ارمغان آورد و قدرت های غربی را شگفت زده کرد.

  • سگ جنگی چابک روسیه که کنترل آن کار هر کسی نیست!/ عکس

سرعت ۰.۹ ماخ آن، همراه با توانایی صعود سریع (با نرخ ۱۰،۰۸۰ فوت در دقیقه)و شرکت در نبردهای تن به تن، بسیاری از مبارزان معاصرش را مغلوب می کرد. این هواپیما که مجهز به یک توپ ۳۷ میلی متری و دو توپ ۲۳ میلی متری بود، برتری خود را در سناریوهای جنگی نشان داد که منجر به برتری آن هم در شوروی و هم در دیگر نیروهای هوایی جهان شد.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۱۵ علاوه بر قدرت فنی، وزن تاریخی قابل توجهی دارد.معرفی آن بر ژئوپلیتیک جنگ سرد و استراتژی های جنگ هوایی تاثیر گذاشت. قابل اعتماد بودن هواپیما، سهولت کنترل و مزیت اقتصادی تولید انبوه آن (نزدیک به ۲۰ هزار فروند از میگ- ۱۵ ساخته شد) آن را به نمادی از قدرت مهندسی شوروی تبدیل کرد.

اگر چه در نهایت جت های بهتر و پیشرفته تری نسبت به آن ساخته شدند، تاثیر میگ -۱۵ بر تاریخ هوانوردی همچنان عمیق است و به عنوان یک گام انقلابی در تکامل جنگ های هوایی با نیروی جت شناخته می شود.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۲۱ (اولین پرواز: ژوئن ۱۹۵۵)

میگ -۲۱ مافوق صوت که به خاطر طراحی، سرعت و مانورپذیری فوق العاده اش مشهور شده بود، به یکی از پرتولیدترین و پرفروش ترین هواپیماهای جنگنده در سطح جهان تبدیل شد. پیکربندی بال مثلثی و آیرودینامیک نوآورانه آن، عملکرد استثنایی این جنگنده را تسهیل کرده و به دلیل شکل متمایزش، شبیه به ساز زهی به همین نام، لقب "بالالایکا" (balalaika) را از آن خود کرد.

توانایی میگ -۲۱ در رسیدن به سرعت ماخ ۲ و مهارت آن در نبردهای هوا به هوا و هوا به زمین، آن را به عنوان یک هواپیمای همه کاره و موثر تثبیت نمود، جنگنده ای که در ۶۰ کشور خدمت کرد.

این هواپیمای انقلابی یکی از پرتولیدترین هواپیماهای جنگی از زمان جنگ کره است. سادگی، قابلیت اطمینان بودن و سازگاری آن، میگ- ۲۱ را در میان خلبانان محبوب کرده است. بزرگ ترین اپراتور میگ -۲۱ ها هند است که از سال ۱۹۶۳ تاکنون بیش از ۱,۲۰۰ فروند جنگنده میگ -۲۱ را رونمایی کرده است.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۲۳ (اولین پرواز: ژوئن ۱۹۶۷)

میگ -۲۳ یک جهش قابل توجه در فناوری هوانوردی شوروی بود که بال های با شیب متغیر و پیشرفت های پیشگامانه در طراحی را معرفی می کرد. این هواپیمای جنگنده برای قابلیت های چند منظوره طراحی شده و برای شرکت در نبرد هوا به هوا و هوا به زمین مجهز شده بود.

توانایی تغییر شیب بال در حین پرواز، انتقال بین چابکی با سرعت کم و عملکرد با سرعت بالا، میگ -۲۳ را به یک پلتفرم همه کاره تبدیل می کرد. حداکثر سرعت آن در حدود ۲.۳۵ ماخ و مجموعه ای از تسلیحات، از جمله توپ ۲۳ میلیمتری، موشک و بمب، ترکیب قدرتمندی را برای سناریوهای مختلف جنگی این جنگنده فراهم می کند.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

بین سال های ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۵، بیش از ۵,۰۰۰ فروند از این جنگنده نسل سوم جت ساخته شد که آن را به پرتولیدترین هواپیمای بال با شیب متغیر تاریخ تبدیل کرد و معرفی هندسه منحصر به فرد آن تاثیر قابل توجهی بر طراحی های بعدی جت جنگنده گذاشت.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۲۹ (اولین پرواز: اکتبر ۱۹۷۷)

میگ -۲۹ که در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسعه یافت، آغازگر عصر جدیدی در هوانوردی شوروی بود که یک جت جنگنده نسل چهارم قدرتمند را نشان می داد. این هواپیمای جنگنده دو موتوره با تمرکز بر قابلیت مانور، سرعت و کارآیی کلی در میدان نبرد طراحی شد.

میگ -۲۹ حداکثر سرعتی در حدود ۲.۲۵ ماخ داشته و به آویونیک پیشرفته مجهز است. این جنگنده دو موتوره،همچنین، دارای مجموعه قابل توجهی از تسلیحات از جمله یک توپ ۳۰ میلی متری و ترکیبی از موشک های هوا به هوا و مهمات هوا به زمین است. چابکی و طراحی آیرودینامیک آن قابلیت های مانور استثنایی را ممکن می سازد و آن را به یک دشمن قدرتمند در نبردهای تن به تن و سناریوهای نبرد هوایی تبدیل می کند.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۲۹ که به عنوان پاسخی به جت های جنگنده معاصر آمریکا مانند McDonnell Douglas F-15 Eagle طراحی و ساخته شد، تعهد اتحاد جماهیر شوروی برای توسعه یک هواپیمای جنگنده بسیار پیشرفته را به نمایش گذاشت. میگ -۲۹ با قابلیت های مناسب برای برتری هوایی و حمله زمینی، به سرعت به نمادی از فناوری نظامی پیشرفته شوروی تبدیل شد.

در طول سال ها، چندین نوع ارتقا یافته، میگ -۲۹ را در بازار بین المللی هواپیماهای جنگنده حفظ کرده و آن را به بخشی جدایی ناپذیر از نیروهای هوایی کشورهای جهان- به ویژه، نیروهای هوافضای روسیه، نیروی هوایی هند، و نیروهای دفاع هوایی و هوایی ازبکستان - و فصل مهمی در تاریخ جت های جنگنده مدرن تبدیل کرده اند.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۳۵ (اولین پرواز: دسامبر ۲۰۱۶)

میگ -۳۵ نمایانگر آخرین تحول در سری جت های جنگنده میگ -۳۵ است. این جنگنده از آویونیک پیشرفته، سیستم های راداری بسیار مدرن و قابلیت های پیشرفته تسلیحاتی بهره می برد که آن را به عنوان یک جنگنده چندمنظوره و مدرن برجسته می سازد.

میگ -۳۵ با حداکثر سرعت تخمینی حدود ۲.۲۵ ماخ، قابلیت سرعت بالا را با برد و استقامت بهبود یافته ترکیب می کند. تسلیحات متنوع آن شامل یک توپ ۳۰ میلی متری، موشک های هوا به هوا، مهمات هدایت شونده دقیق و موشک های ضد کشتی است که سازگاری آن را در ماموریت های مختلف به نمایش می گذارد.

این میگ انبار مهمات جنگی است!/ عکس

میگ -۳۵ که به عنوان یک جنگنده جت نسل ۴ به بازار عرضه می شود، در ماموریت های برتری هوایی، حمله زمینی و شناسایی برتری دارد و از قابلیت های پنهانکاری برای کاهش سطح مقطع راداری خود بهره می برد. این افزونه، کارایی عملیاتی را در محیط های مدرن و رقابتی افزایش می دهد.

میگ -۳۵ به عنوان یک مدعی در بازار جهانی هواپیماهای جنگنده پیشرفته، گواهی بر تعهد میگ -۳۵ به عبور از مرزهای فناوری است و تضمین می کند که میراث سری میگ در قرن ۲۱ باقی بماند.

227227

منبع: khabaronline-1859321

ارسال نظر