سپاه شاهد را بروزرسانی کرد/ عکس

همزمان با بازدید اخیر فرمانده کل قوا از دستاوردهای جدید نیروی هوافضای سپاه، از پهپاد مدرنی رونمایی شد که شاهد ۱۴۷ نام داشت و با طول بال‌ ۲۶ متری‌ می‌تواند تا ارتفاع ۶۰ هزار پایی اوج بگیرد.

سپاه شاهد را بروزرسانی کرد/ عکس

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، از جمله ویژگی های مهمی که پهپاد جدید سپاه پاسداران از آن برخوردار است، استفاده از موتور توربوپراپ بوده که بعد از پهپاد غزه، دومین نمونه در میان خانواده شاهد به شمار می رود. استفاده از این نوع موتور به دلیل آنکه دارای توربین خاص هستند، می‌توانند در ارتفاعات بالاتر راندمان بیشتری داشته باشند؛ همچنین سرعت بیشتری را برای پرنده فراهم کنند که همین ویژگی باعث افزایش سقف پروازی و سرعت بیشتر پهپاد غزه به نسبت دیگر پهپادها شود. چنین ارتقایی، در این کلاس از پرنده های بدون سرنشین، نقطه نهایی و به عبارت دیگر لبه فناوری به حساب می آید .

به یک زبان ساده تعریف موتورهای توربوپراپ نوعی موتور توربین گازی است که در آن، از گردش محور توربین برای گرداندن ملخ وایجاد پیش رانش استفاده می‌شود. با اینکه گاز خروجی این موتورها نوعی جت است ولی در طراحی توربوپراپ، سرعت گاز خروجی را فدای قدرت چرخاندن محور می‌کنند تا بیشتر نیروی موتور، صرف گرداندن ملخ شود .

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

جزییات دستیابی سپاه پاسداران به آخرین نسل پهپادهای OTH/ ایران با «شاهد ۱۴۷» به قلّه تکنولوژی پرنده‌های شناسایی در جهان رسید +عکس

در عین حال، ارتفاع پروازی بالای ۱۰ کیلومتر به راحتی این پهپاد را از گزند تمام سامانه‌های دفاع هوایی کوتاه برد خارج کرده و خصوصا در شرایط نبردهای تجربه شده در منطقه، می تواند یک گزینه مهم و قابل توجه باشد چراکه نیروهای دشمن حتی قدرت های فرامنطقه ای حاضر در اطراف کشورمان، در صورت مجهز بودن به پیشرفته ترین سیستم های پدافندی کوتاه برد و حتی شناسایی این پهپاد توان رسیدن به ارتفاع پروازی آن را ندارند.

ضمنا با توجه به طراحی دماغه پهپاد شاهد ۱۴۷، به نظر می رسد این پرنده جدید نیز همچون پهپاد غزه به آنتن های ارتباط ماهواره ای مجهز است. پیش از این نیز، در یکی از گونه‌های شاهد-۱۲۹ این نوع آنتن ها برای ارتباطات و دریافت فرامین و ارسال داده ها خصوصا از نوع تصویری با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته بود. در واقع عمده چالش‌های مخابرات و ارتباطات با پهپاد در بردهای بسیار بالا نسبت به ایستگاه زمینی تا برد ۲۰۰۰ کیلومتر، قبلاً در شاهد-۱۲۹ برطرف شده بود. ضمن آنکخ در تجهیزات رونمایی شده در کنار این پرنده، به نظر می رسد شاهد ۱۴۷، رادار SAR نیز حمل می کند تا کلکسیونی از تجهیزات پیشرفته و رصد و پایش را در خود جای داده باشد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

227227

منبع: khabaronline-1867172

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار