پیام مهم ۱۱ اسفند به انتخابات لیستی از نگاه منوچهر متکی/ 90 منتخب شورای وحدت به مجلس دوازدهم راه یافتند

منوچهر متکی گفت: ۹۰ نفر از نامزدهایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزدهای اختصاصی شورای وحدت هستند.

پیام مهم ۱۱ اسفند به انتخابات لیستی از نگاه منوچهر متکی/ 90 منتخب شورای وحدت به مجلس دوازدهم راه یافتند

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، گفتگوی «منوچهر متکی» دبیر و سخنگوی شورای وحدت اصولگرایان با خبرگزاری ایرنا را در ادامه می خوانید؛

برای تحقق شعار شورای وحدت مبنی بر «تعهد برای زندگی بهتر مردم» چه اقداماتی را در مجلس دوازدهم در دستور کار دارید؟

شورای وحدت ملت ایران علیرغم تلاش‌ها و نیات بدخواهان و دشمنان برای عدم حضور در انتخابات، پای آرمان‌های امام راحل و میراث او که حق انتخاب ملت ایستادند و در این برهه از تاریخ نیز سرافراز، حماسه دیگری را رغم زدند، لذا از ملت ایران صمیمانه قدردانی می‌کنیم. شورای وحدت به وعده خود قبل از انتخابات مبنی بر «تعهد برای زندگی بهتر مردم» پایبند است.

براساس میثاقی که با نامزدهای مورد حمایت شورای وحدت بستیم سه وظیفه مهم در مجلس یعنی بررسی طرح‌ها و لوایح، رای اعتماد به وزرا و سایر انتخابات‌هایی که در مجلس وجود دارد و همچنین نظارت جدی بر عملکرد مسئولین و امور کشورداری را براساس خرد جمعی و مشاوره تبادل نظر و استفاده از نظرات صاحبنظران مورد تصمیم‌سازی قرار خواهیم داد.

چند نفر از نامزد های مشترک و اختصاصی شورای وحدت در دور اول به مجلس راه یافتند؟

خدا را شاکریم و خوشحالیم که به اطلاع همگان برسانیم ۹۰ نفر از نامزدهایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند. و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزدهای اختصاصی شورای وحدت هستند. اولین گام ما در مجلس جدید همانگونه که قبلاً هم گفتیم تشکیل فراکسیون وحدت در مجلس خواهد بود. ما در این فراکسیون با اولویت‌بندی مسائل کشور، مشکلات و مطالبات مردم چگونگی کمک به حل این مشکلات را در دستور کار فراکسیون قرار خواهیم داد. ما براساس نظام مسائل موضوعات کلان کشورداری را در دستور کار قرار می‌دهیم و براساس خردجمعی و رسیدن به اجماع ملی در این مسائل سعی می‌کنیم امر کشورداری را تسهیل کنیم.

۹۰ نفر از نامزدهایی که مورد حمایت شورای وحدت در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی بودند در دور اول توانستند به مجلس راه پیدا کنند و ۶۰ نفر از این ۹۰ نفر نامزدهای اختصاصی شورای وحدت هستند.

یکی از مشکلات این است که ما در موضوعاتی مهم از کشورداری، اجماع ملی لازم را نداریم. ما در حوزه سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسائل داخلی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی در سرفصل‌های کلانی که در این مباحث در کشورداری داریم و بر اساس مبانی اسلام و آموزه‌های امام(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری و خرد جمعی بحث و تبادل نظر نیازمند اجماع هستیم. و اگر به اجماع نظر برسیم آن وقت دولت‌ها در موضوعات واحد در دوره‌های مختلف متفاوت عمل نمی‌کنند و یا برخی از موضوعات از آشفتگی در فضای بی‌تصمیمی خارج می‌شوند. مقام مقام معظم رهبری چند بار باید بر یک موضوع تاکید کنند.

شما در مجلس برای حل مشکلات اقتصادی چه راهکاری را پیگیر خواهید کرد؟

۴۵ سال است که در حوزه اقتصاد بر خلاف نُرم دنیا و برخلاف مبانی اعتقادی‌مان متاسفانه نسبت معقول ۲۰ درصد در اختیار دولت و ۸۰ درصد در اختیار مردم و بخش خصوصی را وارانه کرده‌ایم و ۴۵ سال است که این نسبت تغییر نکرده است علیرغم اینکه مسئولین بیان می‌کنند که دولت کارخانه‌دار خوبی نیست این همه کارخانه‌ها در دست دولت چه می‌کنند؟ دولت، کشاورز و تاجر خوبی نیست و متاسفانه به این موارد توجه نشده است.

ما سازمان عریض و طویلی به نام خصوصی‌سازی داریم که ۴۰ سال است می‌گوید من خصوصی‌سازی می‌کنم اما نسبت بین دولت و مردم در حوزه اقتصاد در ۴۰ سال گذشته همان بیست، هشتاد است، اراده جدی برای تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص وجود ندارد. حضرت امام در دیداری که هیات دولت در اوایل انقلاب با ایشان داشتند زمانی که از ایشان خواستند آنها را نصیحت کند امام(ره) فرمودند «هر کاری که مردم می‌توانند انجام دهند شما انجام ندهید.» این تقریبا چکیده آخرین نگاهی است که در حوزه اقتصاد و مسائل اقتصادی در کشورداری بیان می‌شود که متاسفانه بر زمین مانده است.

شورای وحدت مصمم است که هم در نگاه تشکیلاتی خود و هم در فراکسیون وحدت در مجلس براساس نظام مسائل این مباحث را در دستور کار قرار بدهد و براساس تصمیماتی که به او می‌رسد به صورت جمعی آن را در لایه‌های قانونگذاری و یا اجرایی در کشور پیگیری کند.

برنامه های شما در سه ماه باقی مانده برای ورود به مجلس چیست؟

ما معمولا در شورای وحدت به بحث‌های زودهنگام نمی‌پردازیم. معتقدیم جای پرداختن به برخی مباحث در مجلس و زمانی است که نمایندگان مجلس کار خود را شروع کنند.

در راستای لبیک به فرمایشات رهبری مبنی بر عدم ورود به دعواهای سیاسی چه برنامه ای دارید؟

نمایندگان مجلس دوازدهم باید بدانند در چه مقطع زمانی این مسئولیت را بر عهده گرفته‌اند. اولین ، مهمترین و اصلی‌ترین اولویت مجلس دوازدهم پرداختن به مسائل کشور است. بر این اساس فراکسیون وحدت هیچ مجالی را صرف مباحث پراکنده که ارتباطی به کار اصلی مجلس ندارد، نخواهد کرد. هدف ما رضایت رأی دهندگان و مردم عزیز است.

چرا هنوز مجلس دوازدهم بر سر کار نیامده، تخریب‌ها علیه آنها آغاز شده است؟

ما به همگان توصیه می‌کنیم که به مجلس مجال بدهند تا کارنامه خود را ارائه بدهد و بعد قضاوت کنند.

یک پیام انتخابات ۱۱ اسفند آن است که مردم مانند دوره های گذشته به لیست‌های معین رای ندادند و در بررسی لیست های متفاوت، فهرستی را انتخاب کردند

به عنوان منتخب مردم تهران آرایش سیاسی مجلس آینده و نحوه تعامل آن با دولت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

تصور من این است که نگاه‌های مختلف و متفاوت در مجلس وجود خواهد داشت، در ادوار گذشته هم اینگونه بود و این مشکلی نیست؛ اگر اساس کار خود در مجلس را نیازهای کشور قرار دهیم، نظرات متفاوت، برآیندی از تضارب آرا و دیدگاه‌ها برای رسیدن به مناسب‌ترین راه حل‌ها خواهد شد. کاملا طبیعی است که بخشی از نمایندگان بر فعالیت های مثبت دولت تاکید نمایند و گروهی نیز نسبت به کارهای بر زمین مانده نقد داشته باشند. در چنین رویکرد متقابلی، دولت و مجلس مکمل یکدیگر خواهند بود.

تحلیل شما از انتخابات ۱۱ اسفند چیست؟

یک پیام انتخابات ۱۱ اسفند آن است که مردم مانند دوره های گذشته به لیست های معین رای ندادند و در بررسی لیست‌های متفاوت، فهرستی را انتخاب کردند. مشارکت بالای ۴۰ درصد مردم در این انتخابات، علی رغم برنامه های گسترده دشمن برای تحریم و یا کاهش مشارکت، پیام مهم دیگر این انتخابات است.

ما شاهد بودیم در۱۱ اسفند رئیس دولت اصلاحات در انتخابات شرکت نکرد، این اقدام را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

بخش قابل توجهی از مردم ما که در این انتخابات شرکت نمودند، به تعبیر مقام معظم رهبری، کاری جهادی کردند. بخشی از مردم هم در انتخابات شرکت نکردند. مجلسیان باید شنونده مطالب آنان نیز باشند. اما در خصوص رهبران جریان های سیاسی و احزاب، مسئولیت آن ها متفاوت از مردم است. رسالت آن ها حضور در عرصه ها و فعالیت های مبتنی بر دموکراسی و مردم‌سالاری است. یکی از نمادهای بارز حکمرانی مردم سالارانه در کشور ما حضور در انتخابات و بیان مواضع در پای صندوق های رای است. بر این اساس معتقدم، عدم شرکت در انتخابات، منطقی و قابل دفاع نیست.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1882940

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار