مصوبات مجلس در سال ۱۴۰۲ زیر ذره بین /از قانون حمایت از گزارشگران فساد تا تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور

در قانون حمایت از گزارشگران فساد از گزارشگران فساد اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی در مقابل تهدیدها حمایت قضایی و امنیتی ‌می‌شود و پاداش‌هایی براساس میزان افشاگری به صورت پلکانی به گزارشگران داده می شود.

مصوبات مجلس در سال ۱۴۰۲ زیر ذره بین /از قانون حمایت از گزارشگران فساد تا  تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور

به گزارش رویداد ایران و به نقل از خبرآنلاین، نمایندگان مجلس یازدهم همچون سه سال گذشته ضمن انجام فعالیت‌های نظارتی، ده‌ها طرح‌ و لایحه را بررسی کردند؛ تعدادی از این طرح‌ها و لوایح به قانون تبدیل شده و تعدادی دیگر در پیچ و خم کمیسیون‌های تخصصی، رفت‌وبرگشت مجلس و شورای نگهبان و یا مجمع تشخیص مصلحت نظام باقی مانده است.

آنگونه که ایسنا روایت کرده، مهمترین قوانین مصوب مجلس در سال ۱۴۰۲ را در زیر می‌خوانید؛ تاریخ‌های ذکر شده مربوط به زمان تصویب در صحن علنی مجلس است.

۲۸ خرداد

قانون الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو

در این قانون مجوز واردات خودروهای کارکرده به منظور تنظیم بازار خودرو داده شده است.

۳۰ خرداد

قانون بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران

این قانون ۶۷ ماده دارد که بعد از ۶ ماه رفت و برگشت بین مجلس،‌ شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در ۷ دی برای اجرا ابلاغ شد.

۲۹ مرداد

قانون تشکیل سازمان پدافند غیرعامل کشور

این قانون نیز درباره سازوکار تشکیل «سازمان پدافند غیرعامل کشور» با ساختار موجود و مطابق اساسنامه مصوب، با شخصیت حقوقی مستقل در تابعیت ستاد کل نیروهای مسلح است؛ کمیته دائمی پدافند غیرعامل کشور به ریاست رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، بالاترین مرجع تصمیم گیری در حوزه پدافند غیرعامل کشور بوده که تصمیمات آن با ابلاغ رئیس کارگروه برای همه دستگاههای لشکری، کشوری، بخش دولتی و عمومی غیردولتی لازم الاجراست و مستنکفان علاوه بر جبران خسارت واردشده، به مجازات محکوم می‌شوند.

۲۲ شهریور

قانون شوراهای حل‌اختلاف

این قانون با ۴۱ ماده، سازوکار تشکیل شوراهای حل اختلاف و فعالیت آنها از جمله حدود فعالیت دادگاه صلح و شوراها، ترتیب رسیدگی و اقدامات سازشی و نحوه رسیدگی به تخلفات اعضای شورا را مشخص کرده است.

۲۷ شهریور

قوانین ایجاد منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مازندران، سرخس و دوغارون

در این سه قانون به دولت اجازه داده شده در استان‌های مازندران و خراسان رضوی «مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی مازندران، سرخس و دوغارون» ایجاد کند.

۱ مرداد

قانون اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

در این قانون اصلاحاتی در قانون انتخابات مجلس صورت گرفته که مهمترین آن ثبت نام الکترونیکی انتخابات است که براساس آن وزیر کشور موظف است حداقل ۷۰ و حداکثر ۱۱۰ روز قبل از شروع ثبت‌نام الکترونیکی دستور شروع فرایند انتخابات را صادر کند. متقاضیان پس از صدور دستور شروع فرایند انتخابات، باید ظرف هفت روز از طریق درگاه الکترونیکی واحد با مدیریت وزارت کشور، صدور گواهی و مدارک موضوع این ماده را از دستگاه‌ها و مراجع ذی‌صلاح از جمله نهادهای زیر درخواست کنند. این دستگاه‌ها و مراجع موظفند حداکثر تا یک‌ماه پیش از شروع ثبت‌نام الکترونیکی، گواهی‌های مربوط را صادر و به درخواست‌کننده تحویل دهند.

۲۳ آبان

قانون تسهیل تکالیف مودیان جهت اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان

براساس این قانون، مؤدیان ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی شدند. همچنین تا پایان سال ۱۴۰۴ رسید دستگاه کارتخوان بانکی یا درگاه پرداخت الکترونیکی کلیه مؤدیانی که عرضه کننده کالا و خدمت واحد هستند یا کالاها و خدمات مورد عرضه آنها مشمول نرخ مالیات بر ارزش افزوده یکسان است، صورتحساب الکترونیکی محسوب می شود.

۱۴ آذر

قانون حمایت از گزارشگران فساد

در این قانون از گزارشگران فساد اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی خصوصی در مقابل تهدیدها حمایت قضایی و امنیتی ‌می‌شود و پاداش‌هایی براساس میزان افشاگری به صورت پلکانی به گزارشگران داده می شود. این قانون مشوقی برای عموم مرده بوده که در صورت مشاهده فساد در سازمان، ‌اداره و محیط اطراف خود آن را به سیستم‌های نظارتی گزارش کنند و بدین ترتیب فضا برای فساد ناامن‌ می‌شود.

۱۹ آذر

قانون ارجاع اختلاف شرکت سهامی بیمه ایران و دولت پادشاهی بحرین به داوری

این قانون مجوزی به شرکت سهامی بیمه ایران داده تا با همکاری معاونت حقوقی ریاست جمهوری درباره اختلافات ناشی از مطالبات این شرکت از دولت بحرین اقدام کند.

۱۰ دی

قانون اساسنامه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور

در این قانون ۱۸ ماده‌ای، وظایف و اختیارات قانون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مشخص شده است. این قانون با موافقت مجلس به صورت اصل ۸۵ (بررسی در کمیسیون به جای صحن) مورد رسیدگی قرار گرفت.

علاوه بر این نمایندگان مجلس در سالی که گذشت، لایحه برنامه پنج ساله هفتم توسعه و بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ را تصویب کردند.

۲۷۲۱۸

منبع: khabaronline-1889433

ارسال نظر