شاخص هوای اصفهان ۱۵۴/ وضعیت قرمز آلودگی هوا وارد نُهمین روز شد

اصفهان- شاخص کیفی هوای اصفهان امروز هفدهم دی‌ماه براساس داده‌های ۱۴ ایستگاه پایش فعال با میانگین ۱۵۴ برای نهمین روز پیاپی در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.‌

شاخص هوای اصفهان ۱۵۴/ وضعیت قرمز آلودگی هوا وارد نُهمین روز شد

مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: میانگین شاخص هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه هفدهم دی‌ماه براساس داده‌های دریافتی ۱۰ ایستگاه شهرداری برای نهمین روز پیاپی در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

جمشید لقایی با اشاره به‌قطعی ایستگاه سنجش ولدان (ورزشگاه میثاق) افزود: کماکان شاخص هوا در ایستگاه‌های کردآباد و کاوه با ۱۷۶، باهنر با ۱۶۳، دانشگاه صنعتی اصفهان با ۱۶۰، میدان انقلاب با ۱۵۷، خیابان فرشادی با ۱۵۶، میدان فیض با ۱۵۴، رهنان و میرزا طاهر با ۱۵۳ و سپاهان‌شهر با ۱۵۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان قرار دارد.

وی تاکید کرد: با توجه تداوم این شرایط به همه شهروندان اصفهانی به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله سالمندان، افراد دارای بیماری‌های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان از فعالیت سنگین در فضای باز و تردد غیر ضرور در شهر بپرهیزند و سایر شهروندان فعالیت‌های خارج از منزل را کاهش دهند.

شاخص کیفی هوا در ایستگاه‌های پایش شهرداری اصفهان، ۱۷ دی

به گزارش مهر، براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست (منطقه اصفهان)، شاخص هوا در خیابان احمدآباد با ۱۳۰ و رودکی با ۱۲۷ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در خیابان استانداری با ۱۵۶ و بزرگراه خرازی با ۱۵۴ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. همچنان ایستگاه‌های پروین، جی ، باغ غدیر و خواجو قطع است.

امروز ایستگاه‌های پایش هوا سجزی با ۷۶، مبارکه با ۸۱ و شاهین شهر با ۵۱ AQI در وضعیت قابل قبول بوده و مابقی ایستگاه‌ها در شهرهای مجاور اصفهان از جمله خمینی‌شهر، زرین‌شهر و منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان نیز قطع است.

هشدار هواشناسی نسبت به تشدید شرایط آلودگی هوای اصفهان

اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز نسبت به حاکم شدن دوباره سکون جوی و سرما و افزایش غلظت آلاینده‌های هوا در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان از امروز شنبه تا اواسط هفته هشدار داده است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع: mehrnews-5675404

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار