حمایت نخست وزیر لهستان از مجازات اعدام

ایسنا نوشت: نخست وزیر لهستان در اظهار نظری که باعث تعجب شد، از مجازات اعدام حمایت و اعتراف کرد دیدگاه او با دیدگاه کلیسای کاتولیک در مورد این مجازات یکسان نیست.

حمایت نخست وزیر لهستان از مجازات اعدام

به نظر می‌رسد این دیدگاه ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان در میان رهبران اتحادیه ۲۷ عضوی اروپا که مجازات اعدام ندارند منزوی است. به گزارش آسوشیتدپرس، این اظهار نظرهای او انتقاد مخالفانش را برانگیخته است.

موراویتسکی که یک کاتولیک است، این اظهار نظر را اواخر روز دوشنبه در جریان یک نشست عمومی پرسش و پاسخ با کاربران در شبکه اجتماعی فیسبوک مطرح کرد.

موراویتسکی در پاسخ به سوال یک منتقد صریح خود درباره اینکه آیا مجازات اعدام می‌تواند جلوی آسیب‌های بیشتر به جامعه را بگیرد پاسخ داد: با آموزه های کلیسا درباره این مساله موافق نیستم چون یک حامی مجازات اعدام هستم.

او اظهار کرد: به نظر من مجازات اعدام باید برای سنگین ترین جنایات قابل قبول باشد..

او همچنین لغو مجازات اعدام را یک "اختراع زودرس" خواند.

برخی از قانونگذاران مخالف دولت لهستان، از جمله مونیکا فالج، تذکر دادند که یک چنین دیدگاه هایی از خصوصیات حاکمان مستبد است.

لهستان در سال ۱۹۹۷ مجازات اعدام را در ضمن فرآیند کنار گذاشتن برخی مقررات متعلق به دوران کمونیستی و در راستای آماده شدن برای پیوستن به اتحادیه اروپا لغو کرد. در سال ۲۰۱۳، لهستان پروتکل کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را که به طور کامل مجازات اعدام را لغو می کند، تصویب کرد.

310310

منبع: khabaronline-1714814

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار