واکنش چین به گزارش جدید آمریکا درباره تقویت ارتش چین

ایسنا نوشت: چین در پاسخ به یک گزارش وزارت دفاع آمریکا درباره تقویت ارتشش، واشنگتن را «بزرگترین مختل کننده صلح و ثبات منطقه‌ای» خواند.

واکنش چین به گزارش جدید آمریکا درباره تقویت ارتش چین

پنتاگون توسط کنگره آمریکا ملزم شده که سالانه گزارشی در سنجش توانمندی‌های نظامی چین که به ادعای دولت آمریکا، تهدید اصلی علیه واشنگتن در منطقه آسیا-اقیانوسیه و چالش امنیتی بلندمدت اصلی به حساب می‌آید، ارائه کند.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، وزارت دفاع چین در بیانیه‌ای در پاسخ به گزارش جدید پنتاگون درباره ارتش چین، یافته‌های این گزارش را غلط خوانده و از اقدامات خود آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی و اوکراین و برنامه‌های ارتش آمریکا برای گسترش تاسیساتش در سراسر جهان انتقاد کرد.

وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع چین اظهار کرد: «آمریکا مهمات دارای اورانیوم ضعیف شده و بمب‌های خوشه‌ای را برای اوکراین فرستاده، گروه‌های رزمی ناوهای هواپیمابرش را به مدیترانه اعزام کرده و به اسرائیل تسلیحات و مهمات داده است. آیا این همان به اصطلاح بشارتی است که این مدافع حقوق بشر دارد به منطقه ارائه می‌کند؟!»

این گزارش پنتاگون همچنین همچون گزارش سال گذشته این وزارتخانه درباره چین، درباره گسترش سریع سلاح‌های هسته‌ای چین هم‌راستا با تقویت کلی ارتشش هشدار داد. پنتاگون هشدار داده بود، پکن در مسیر تقریبا چهار برابر کردن تعداد کلاهک‌های هسته‌ای خود و رساندن آن به ۱۵۰۰ تا سال ۲۰۳۵ است.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین قرار است روز پنجشنبه کمی قبل از آنکه شی جینپینگ، رئیس جمهور چین و جو بایدن، همتای آمریکایی او در ماه نوامبر نشست داشته باشند، به ایالات متحده سفر کند. روابط آمریکا و چین از سال ۲۰۱۸ بر سر مسائل مختلف ابتدا بر سر اختلافات تجاری و بعدا بر سر همه‌گیری بیماری، اقدامات پکن در سین کیانگ و مساله تایوان تیره شده است.

پنتاگون همچنین در گزارش خود بیان داشت، چین در حال افزایش فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی علیه جزیره تایوان است. چین در پاسخ خود به گزارش پنتاگون موضوع تایوان را نیز مطرح کرد.

چین مدعی تایوان به عنوان یکی از استانهای خود بوده و در سالهای اخیر بیش از پیش این ادعای خود را به صورت علنی مطرح کرده است. اختلافات آمریکا و چین بر سر تایوان به ویژه با افزایش پشتیبانی‌های واشنگتن از تایپه به یکی از اصلی‌ترین عوامل تنش آفرین در روابط آنها تبدیل شده است. آمریکا میلیاردها دلار تسلیحات را به تایوان فروخته و دولت این جزیره ادعا می کند که هدف از دریافت این تسلیحات، بازدارندگی و دفاع شخصی است.

سخنگوی وزارت دفاع چین اظهار کرد: «ما از آمریکا می‌خواهیم دست از استفاده از هر گونه بهانه و هر گونه شیوه برای تقویت روابط نظامی خود با تایوان و تسلیح غیرقانونی این جزیره به هر صورت بردارد.»

311311

منبع: khabaronline-1828987

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار