ایران درباره تصویب قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه توضیح داد

ایسنا نوشت: مجمع عمومی سازمان ملل برای دومین بار پس از آغاز جنگ غزه قطعنامه برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه را به تصویب رساند. قطعنامه مذکور پس از آن به تصویب مجمع رسید که آمریکا برای دومین بار و علیرغم درخواست دبیرکل ذیل ماده ۹۹ منشور، با اعمال حق وتو مانع از تصویب این درخواست جامعه بین‌المللی شده بود.

ایران درباره تصویب قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه توضیح داد

نماینده دائم کشورمان در نیویورک پس از تصویب این قطعنامه، اظهار کرد: « وضعیت کاملاً روشن است. یک کشور عضو، یکی از اعضای دائم شورای امنیت، با سوء استفاده از اختیار ناعادلانه وتو و با بی‌توجهی آشکار به اراده جامعه بین‌المللی، تصمیم گرفته است در کنار رژیم جنایتکار اسرائیل بایستد و این رژیم را قادر به ادامه کشتار غیرنظامیان در غزه کند. مخالفت آشکار ایالات متحده با آتش بس، به معنای تجویز جنگ، خشونت و در نهایت مرگ بیشتر برای کودکان و زنان در غزه است.»

نماینده کشورمان گفت: «وضعیت روی زمین تمامی عوامل خطر برای نسل کشی و تعاریف مندرج در ماده دوم کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی را داراست که مسئولیت جلوگیری از وقوع آن بر عهده همه کشورهای عضو است. علیرغم مخالفت‌های عمده کشورهای سراسر جهان، رژیم اسرائیل با اتخاذ سیاست زمین سوخته و با تخریب عمدی زیرساخت ها و ساختمان های مسکونی عامدانه غزه را غیر قابل سکونت کرده است. این جنایات باید با پاسخ قاطع جامعه جهانی مواجه شود.»

قطعنامه مذکور با کسب دوسوم آرا و با ۱۵۳ رای مثبت در مقابل ۱۰ رای منفی، شامل اسرائیل وآمریکا به تصویب رسید. تلاش آمریکا وکشورهای غربی برای تغییر قطعنامه و معرفی حماس به عنوان گروه تروریستی با مخالفت کشورهای عضو و با عدم کسب حدنصاب آرای لازم برای دومین بار با شکست مواجه شد.

جمهوری اسلامی در همراهی با تصمیم کشورهای اسلامی و عرب و با ثبت مجدد تحفظ خود نسبت به راه کار مطرح در مسئله فلسطین و شناسایی اسرائیل، به قطعنامه مذکور رای مثبت داده است.

311311

منبع: khabaronline-1848063

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار