جنگ غزه، ادامه جنگ یا دومین آتش بس؟

نتانیاهو بخوبی میداند که حماس برای این معامله بر خلاف دور اول سختگیر است و نمی خواهد دست خالی از صحنه مذاکره باز گردد تا اسرائیل با خیال راحت به ویرانی غزه و کشتار فلسطینی ها ادامه دهد.

جنگ غزه، ادامه جنگ یا دومین آتش بس؟

دو اتفاق همزمان یکی انتقاد جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده از دولت اسراییل و بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل بخاطر بی دقتی در بمباران ها و دیگری اختلاف در کابینه اسرائیل برای پذیرش یک آتش بس دیگر، علائم اولیه ای را نشان می دهد که مجددا دو طرف بسمت آتش بس دیگری حرکت میکنند.

موضوع دوم یعنی اختلاف در دولت اسرائیل می تواند ناشی از انتقادها و فشار امریکا هم باشد. اما یک نکته دیگر را هم نمی توان نادیده گرفت. اگر مصاحبه ای که یکی از رهبران حماس با الجزیره کرده و مدعی است که تلفات زیادی به نیروهای صهیونیستی وارده شده -حتی اگر نیمی از صحبت های وی به واقعیت نزدیک باشد- را مورد توجه قرار دهیم، می توان گفت که نیروهای اسرائیلی نیاز به نوعی تجدید روحیه دارند؛ به ویژه آنکه آنها به تلفات بالا عادت ندارند.

نکته بعدی مسئله اسرای اسرائیلی است. وقتی اسراییل فاز دوم عملیات در در چند هفته قبل و بعد از آتش بس ۷ روزه را آغاز کرد اعلام نمود که تنها راه ممکن آزادی اسرا حمله به حماس و فشار بر آنها خواهد بود. در این چند هفته نه تنها اسیری آزاد نشده، بلکه به گفته خود مقامات اسرائیلی ۱۹ نفر از اسرای آنها بر اثر حمله های هوایی تاکنون کشته شده اند. لذا راهبرد سرکوب بیشتر در مقابل آزادی اسرا شکست خورده است و باید راه دیگری را برگزید. راه دیگر چیزی نیست جز آتش بس و امید به اینکه بتوانند تعدادی از اسرا و شاید همه آنها را آزاد کنند.

نتانیاهو بخوبی می داند که حماس برای این معامله بر خلاف دور اول سخت گیر است و نمی خواهد دست خالی از صحنه مذاکره باز گردد تا اسرائیل با خیال راحت به ویرانی غزه و کشتار فلسطینی ها ادامه دهد. لذا وقتی نخست وزیر و بعضی از اعضای کابینه میگویند منتظر رسیدن پیامی از حماس هستند بدین معنی است که میانجی یعنی قطر فعال است و پیام ها میان دو طرف رد و بدل می شوند.

همین یک هفته پیش بود که مقامات اسرائیلی اعلام کردند مراحل پایانی پاکسازی حماس را طی میکنند ولی بعد از یک هفته منتظر پیامی از طرف مقابل هستند که بتوانند با اعلام آتش بس اسرای خود را آزاد کرده و نیز از میزان عصبیت افکار عمومی بکاهند. افکار عمومی در فاز اول حملات اسرائیل و کشتار غیر نظامیان و بویژه کودکان اوج گرفت و پس از آتش بس هفت روزه تا حدودی کاهش یافت، اما مجددا با شدت حملات در هفته های اخیر خود را بروز میدهد. تداوم این وضعیت منجر به یهودی ستیزی بیشتر و بویژه در اروپا شده و بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط بعضی از رسانه ها، یهودیهای مقیم اروپا با نگرانی و احساس عدم امنیت رفت و آمد میکنند.

برای پیش بینی دقیق تر باید دید که در چند روز آینده مقامات اسرائیلی همچون روزهای گذشته پی در پی شعار نابودی حماس را سر میدهند و یا در لابلای صحبت ها و مصاحبه های آنها از آتش بس هم سخنی به میان می آورند.

در پایان، کابینه اسرائیل دو نکته را نمی تواند نادیده بگیرد؛ یکی مهلت آمریکا برای پایان درگیری(یعنی تا کریسمس) و دیگری جان گروگانها که خانواده ها و بستگان آنها بر تداوم فشار خود بر کابینه جنگی این رژیم ادامه می دهند.

*منتشر شده در جماران

۳۱۱۳۱۱

منبع: khabaronline-1849382

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار