واکنش بایدن به حمله هوایی گسترده روسیه در اوکراین

ایسنا نوشت: رئیس جمهور آمریکا مدعی شد، در صورت موفق شدن کرملین در جنگ با اوکراین خطر کشیده شدن واشنگتن به جنگ مستقیم با مسکو وجود خواهد داشت.

واکنش بایدن به حمله هوایی گسترده روسیه در اوکراین

این بیانیه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در پی موج حملات گسترده هوایی روسیه در روز جمعه به سراسر اوکراین منتشر شد. مقام‌های نیروی هوایی اوکراین از استفاده روسیه از حدود ۱۱۰ موشک برای حمله به مناطق مختلف این کشور خبر دادند.

جو بایدن در بیانیه‌ای مدعی شد: «روسیه شبانه دست به بزرگترین حمله هوایی که تاکنون از زمان شروع جنگ علیه اوکراین انجام داد، زد. این اتفاق یک تذکر تاریک به دنیا است مبنی بر اینکه هدف پوتین بعد از گذشت حدود دو سال از این جنگ ویرانگر تغییر نکرده است. او به دنبال از بین بردن اوکراین و مقهور کردن مردمش است. باید او را متوقف کرد.»

به نوشته نشریه نیوزویک، ۲۲ ماه جنگ بین روسیه و اوکراین منجر به افزایش تنش‌ها بین مسکو و اعظای ائتلاف ناتو که از کی‌یف با میلیاردها دلار تسلیحات و کمک نظامی حمایت کرده‌اند شده است. روند حمایت غرب از اوکراین در برخی کشورها مثل آمریکا رو به تضعیف گذشته است و اخیرا قانونگذاران جمهوریخواه آمریکا مانع ارسال کمک‌های بیشتر واشنگتن برای کی‌یف شده و موافقت خود با این کمکها را مشروط به حصول توافقی برای تقویت کمک‌ها به نظام مهاجرتی آمریکا کرده‌اند.

بایدن روز جمعه گفت، نیروهای نظامی اوکراین به لطف سامانه‌های پدافند هوایی ارائه شده از سوی آمریکا که در اختیار این کشور قرار گرفت، با موفقیت توانستند تعدادی از موشک‌ها و پهپادهای شلیک شده توسط روسیه را رهگیری کنند.

او اضافه کرد، آمریکا تا زمانی که قانونگذاران کنگره‌اش «در سال جدید اقدامی فوری اتخاذ نکنند» نخواهند توانست عرضه «تسلیحات و سامانه‌های پدافند هوایی حیاتی»‌ به اوکراین را ادامه دهد.

بایدن پیشتر به جمهوریخواهان هشدار داده بود، جلوگیری کردن از تصویب کمکهای واشنگتن برای کی‌یف ممکن است یک تهدید امنیتی را برای ائتلاف ناتو و متعاقب آن برای آمریکا ایجاد کند. کاخ سفید چند روز پیش آخرین بسته کمک‌هایش برای کی‌یف را که به ۲۵۰ میلیون دلار بالغ می‌شود، اعلام کرد.

بایدن گفت: «تاثیرات این جنگ خیلی فراتر از اوکراین احساس می‌شوند. این جنگ بر کلیت ائتلاف ناتو، امنیت اروپا و آینده روابط ترانس آتلانتیک تاثیر می‌گذارد.»

رئیس جمهور آمریکا ادعا کرد: «وقتی به دیکتاتورها و مستبدان اجازه رفتارهای خشونت آمیز در اروپا را بدهیم ریسک کشیده شدن آمریکا به جنگ مستقیم افزایش می‌یابد. و تبعات این وضعیت در سراسر جهان طنین انداز می‌شود. ما نمی‌توانیم پشت متحدان و شرکای خود را خالی کنیم. ما نمی‌توانیم پشت اوکراین را خالی کنیم. تاریخ به بدی درباره کسانی که در پاسخ دادن به درخواست برای آزادی کوتاهی کردند قضاوت خواهد کرد.»

بایدن چند روز پیش از کنگره آمریکا درخواست کرد یک بسته کمک ۱۱۰ میلیارد دلاری را که دارای چند بخش شامل ده‌ها میلیارد دلار کمک برای اوکراین، کمک‌های مربوط به رژیم صهیونیستی و بودجه‌ برای مسائل دیگر امنیت ملی است تصویب کند. با این حال قانونگذاران جمهوریخواه چند بار دست رد به تصویب این بسته زدند.

311311

منبع: khabaronline-1854549

ارسال نظر

New Project اخرین اخبار
New Project پربیننده‌ترین اخبار