گفتگوی امیرعبداللهیان با همتای الجزایری/ ایران خواستار برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی درباره غزه شد

وزیران خارجه ایران و الجزایر آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات فلسطین و منطقه را بررسی کردند.

گفتگوی امیرعبداللهیان با همتای الجزایری/ ایران خواستار برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی درباره غزه شد

به گزارش خبرآنلاین، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «احمد عطاف» وزیر امور خارجه الجزایر در یک گفت‌وگوی تلفنی، آخرین وضعیت روابط دوجانبه و تحولات فلسطین و منطقه را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

۲ طرف در این گفت‌وگو با محکومیت شدید تداوم جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌دفاع غزه و وضعیت وخیم انسانی در این منطقه، بر ضرورت اقدام فوری و موثر جامعه جهانی برای توقف کشتار غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان و امدادرسانی فوری به مردم فلسطین به‌ویژه در شمال غزه و رفح و جلوگیری از تهاجم نظامی ارتش صهیونیستی به منطقه رفح با هدف کوچاندن اجباری ساکنان غزه تاکید کردند.

وزیر خارجه الجزایر ضمن ابلاغ سلام‌های «عبدالحمید تبون» رئیس‌جمهور الجزایر به «سید ابراهیم رئیسی» و تاکید بر اهمیت شرکت رئیس جمهوری اسلامی ایران در اجلاس آتی سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز در الجزایر و اهتمام کشورش به توسعه روابط با ایران، گزارشی از اقدامات کشورش به عنوان عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد برای توقف جنگ علیه غزه ارائه نمود.

امیرعبداللهیان نیز ضمن ارائه گزارشی از سفر منطقه‌ای اخیر خود به سه کشور لبنان، سوریه و قطر و مذاکرات با مقامات این کشورها و رهبران گروه‌های مقاومت، بر ضرورت اقدام مشترک کشورهای اسلامی برای کمک به مردم مظلوم فلسطین تاکید و به تماس تلفنی امروز با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی و ارائه پیشنهاد برگزاری اجلاس اضطراری وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی اشاره کرد که این پیشنهاد مورد استقبال وزیر خارجه الجزایر قرار گرفت.

گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی

امیرعبداللهیان همچنین در رایزنی تلفنی با «حسین ابراهیم طه» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، درباره آخرین وضعیت و تحولات مربوط به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه فلسطین اشغالی و به‌ویژه حملات اخیر علیه رفح و وضعیت وخیم بشردوستانه در غزه و همچنین تحرکات سازمان همکاری اسلامی در این زمینه گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این تماس تلفنی ضمن اظهار تاسف شدید و محکومیت حملات و تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه رفح که تاکنون منجر به شهادت شمار زیادی از ساکنان این منطقه و به‌ویژه تعداد زیادی از زنان و کودکان بی‌گناه فلسطینی شده است، فعالیت و تحرک بیشتر جامعه بین‌المللی و به‌ویژه سازمان همکاری اسلامی برای توقف این حملات را حائز اهمیت و فوریت دانست.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به گذشت ۴/۵ ماه از زمان نشست قبلی شورای وزیران سازمان همکاری اسلامی، خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای وزیران OIC برای بررسی وضعیت وخیم جاری و اتخاذ اقدامات قاطع در قبال تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی شد.

وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به وضعیت وخیم بشردوستانه در شمال غزه و مشکلات و کمبودهای شدید ایجاد شده در دسترسی به امکانات و مایحتاج اولیه زندگی برای ساکنان بر ضرورت اتخاذ تدابیر مناسب و فوری برای تسهیل ارسال کمک‌ها و محموله‌های بشردوستانه به‌ویژه اقلام غذایی، پزشکی و دارویی تاکید کرد.

او همچنین دبیرکل را در جریان مباحث و مذاکرات سفر اخیر منطقه‌ای خود در زمینه حمایت از مردم مظلوم فلسطین در شرایط خطیر کنونی قرار داد.

حسین ابراهیم طه، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی نیز در این تماس تلفنی ضمن ابراز نگرانی و محکومیت ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه عزه، گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های سازمان همکاری اسلامی در این زمینه، از پیشنهاد برگزاری نشست اضطراری شورای وزیران استقبال و قول داد نسبت به پیگیری برگزاری آن در مشورت با کشورهای عضو اقدام نماید.

311311

منبع: khabaronline-1873372

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار