شورای امنیت سازمان ملل حملات انصارالله علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ را محکوم کرد

اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواستار همکاری عملی از جمله با دولت یمن برای جلوگیری از تجهیز انصارالله به تسلیحات و تجهیزات مربوطه برای انجام عملیات‌های بیشتر شدند. آنها همچنین تاکید کردند که تمامی دولت‌های عضو باید به تعهدات خود درخصوص ممنوعیت واردات سلاح و تحریم تسلیحاتی پایبند باشند.

به گزارش خبرآنلاین، اعضای شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای آنچه را که حملات انصارالله علیه کشتیرانی تجاری در دریای سرخ خوانده شده، محکوم کردند.
روز دوشنبه اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای خواستار توقف عملیات‌های انصارالله یمن علیه کشتی‌های تجاری و ممانعت از تشدید بیشتر تنش‌ها شدند. براساس گزارش المسیره، در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل همچنین آمده است: «اعضای شورای امنیت حملات انصارالله علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ از جمله حمله ۶ مارس به کشتی "ام وی ترو کانفیدنس" را محکوم می‌کنند.»
به گزارش ایسنا، اعضای شورای امنیت همچنین حمله ۱۸ فوریه به کشتی تجاری «روبی‌مار» که در دوم مارس در نتیجه ضررهای وارد شده ناشی از حمله غرق شد، محکوم کردند. در این بیانیه آمده است: «اعضای شورا پیامدهای منفی این حملات را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که کشتی غرق شده برای کشتی‌هایی که از منطقه عبور می‌کنند، خطر ناوبری دارد.»
اعضای شورای امنیت در بیانیه مذکور ضمن تاکید بر اهمیت اجرای کامل قطعنامه ۲۲۱۶ و قطعنامه‌های بعدی،‌ خواستار همکاری عملی از جمله با دولت یمن برای جلوگیری از تجهیز انصارالله به تسلیحات و تجهیزات مربوطه برای انجام عملیات‌های بیشتر شدند. آنها همچنین تاکید کردند که تمامی دولت‌های عضو باید به تعهدات خود درخصوص ممنوعیت واردات سلاح و تحریم تسلیحاتی پایبند باشند.
اعضای شورای امنیت همچنین بر اهمیت مسیر دریایی دریای سرخ برای تلاش‌های «بشردوستانه» در یمن و فراتر از آن و همچنین برای صنعت ماهیگیری محلی که از اوضاع معیشتی شهروندان یمنی حمایت می‌کند، تاکید کردند.
اعضای شورای امنیت خواستار توقف فوری تمامی عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتی‌های تجاری شدند که از دریای سرخ و خلیج عدن عبور می‌کنند. آنها بر لزوم احترام به اعمال حقوق و آزادی‌های دریانوردی توسط کشتی‌های تجاری همه طرف‌هایی که از دریای سرخ و باب المندب عبور می‌کنند، مطابق با قوانین بین‌المللی تاکید کردند.
اعضای شورای امنیت ضمن تاکید مجدد بر لزوم ممانعت از گسترش بیشتر درگیری‌ها به منطقه‌ و تاثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه و فراتر از آن اعلام کردند که باید دلایل ریشه‌ای که در تنش‌های منطقه‌ای و برهم زدن امنیت دریایی سهیم هستند، رفع شوند. اعضای شورای امنیت در این بیانیه همچنین بر احتیاط و خویشتنداری جهت ممانعت از تشدید تنش در دریای سرخ و تلاش‌های دیپلماتیک تمامی طرف‌ها در این زمینه از جمله حمایت بی‌وقفه از انجام گفت‌وگو و روند صلح یمن تحت نظارت سازمان ملل تاکید کردند.
310310

منبع: khabaronline-1885940

ارسال نظر