واشنگتن و تل‌آویو جایگزین‌های حمله زمینی به رفح را بررسی می‌کنند

دولت بایدن «به‌زودی» با مقامات رژیم صهیونیستی در واشنگتن دیدار خواهد کرد تا در مورد گزینه‌های جایگزین برای حمله زمینی برنامه‌ریزی شده نظامی به شهر رفح در جنوب غزه، جایی که حدود ۱.۵ میلیون نفر پس از فرار از جنگ در مناطق شمالی در آن پناه گرفته‌اند، گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرآنلاین، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا دوشنبه در تماسی با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت برنامه‌های این رژیم برای عملیات بزرگ در رفح می‌تواند برای غیرنظامیان فلسطینی فاجعه‌بار باشد و از سران رژیم صهیونیستی خواست تا هیاتی از مقام‌های نظامی را به واشنگتن بفرستد تا در مورد گزینه‌های جایگزین گفت‌وگو کنند.

براساس گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، نتانیاهو با این درخواست موافقت کرده و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت که این نشست طی روزهای آتی برگزار خواهد شد.

نگرانی بایدن در مورد حمله برنامه‌ریزی شده رژیم صهیونیستی به رفح در سه حوزه قرار دارد: غیرنظامیانی که در رفح پناه گرفته‌اند، جایی امن برای رفتن ندارند و اینکه رفح نقطه ورود برای کمک‌های بشردوستانه حیاتی است.

به گزارش ایسنا، در بحبوحه حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه از هفتم اکتبر (۱۵ مهر ماه) که منجر به شهادت بیش از ۳۱ هزار فلسطینی عمدتا غیرنظامی شده است، چندین کشور غربی همچنان به صادرات سلاح به رژیم صهیونیستی ادامه می‌دهند و در این میان ایالات متحده بزرگ‌ترین حامی مالی و تسلیحاتی این رژیم باقی مانده و به‌رغم آنکه گاهی از حقوق بشر دم می‌زند، برای سومین بار قطعنامه آتش‌بس غزه را در شورای امنیت سازمان ملل رد کرده است.

نتانیاهو در تماس تلفنی دوشنبه بر تعهد این رژیم اشغالگر به دستیابی به اهداف جنگی خود از جمله «نابودی» حماس و آزادی اسیران صهیونیست تاکید کرد.

براساس بیانیه کاخ سفید، بایدن در تماس با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت: از نتانیاهو خواستم تیمی را به واشنگتن بفرستد تا راه‌های هدف قرار دادن حماس بدون انجام عملیات زمینی در رفح را بررسی کنند. من بار دیگر بر لزوم آتش‌بس فوری در غزه که هفته‌ها ادامه داشته باشد، به‌عنوان بخشی از توافق برای آزادی اسرا تاکید کردم.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که بایدن نگرانی عمیق خود را در مورد احتمال انجام یک عملیات زمینی بزرگ رژیم صهیونیستی در رفح تکرار کرد. به گفته کاخ سفید، بایدن بر لزوم افزایش جریان کمک به نیازمندان در سراسر غزه با تمرکز بر شمال غزه تاکید کرد. همچنین بایدن با نخست وزیر رژیم صهیونیستی در مورد مذاکرات جاری در قطر درباره اسرا گفت‌وگو داشت.

310310

منبع: khabaronline-1885928

ارسال نظر