ادعای شبکه آمریکایی درباره کمک اطلاعاتی چین به روسیه

شبکه آمریکایی بلومبرگ به نقل از منابع مطلع گزارش کرد واشنگتن به متحدانش هشدار داده چین در حال تشدید حمایتش از روسیه از جمله با ارائه داده‌های مکانی-جغرافیایی است.

ادعای شبکه آمریکایی درباره کمک اطلاعاتی چین به روسیه

به گزارش خبرآنلاین به نوشته این رسانه منابع مطلع ادعا کردند نشانه‌هایی در مورد همگرایی نظامی مداوم بین چین و روسیه وجود داشته و چین به روسیه تصاویر ماهواره‌ای برای اهداف نظامی به همراه ابزارهای ماشینی و میکرو الکترونیک برای تانکها را عرضه کرده است.

یکی از این منابع گفت، این پشتیبانی‌های ادعایی چین از روسیه شامل تجهیزات اپتیکی، پیشرانه‌های قابل استفاده در موشک‌ها و افزایش همکاری در حوزه فضایی می‌شوند.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار کرد، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ضمن گفتگوی اخیرش با «شی جینپینگ»، رئیس جمهور چین در روزهای اخیر نگرانی خود را درباره حمایت‌های ادعایی چین از روسیه از جمله در حوزه ابزارهای ماشینی، تجهیزات اپتیک و میکرو الکترونیک، نیترو سلولز و موتورهای توربوجت مطرح کرده است.

به نقل از ایسنا پکن در جریان جنگ روسیه و اوکراین که حالا وارد سومین سال خود شده موضع بی‌طرف داشته است. با این وجود چین ائتلافی قوی را با مسکو برقرار کرده و «شی جینپینگ»، رئیس جمهور چین و «ولادیمیر پوتین» همتای روسی در دیدار خود در آستانه بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۲۲ پکن بر وجود دوستی «بدون محدودیت» بین دو کشور تاکید کردند.

در سال ۲۰۲۳ حجم تجارت بین روسیه و چین به رقم رکوردشکن ۲۴۰ میلیارد دلار رسید.

سال گذشته میلادی دولت جو بایدن یک شرکت چینی را به این بهانه که تصاویر ماهواره‌ای را برای یک شرکت فن آوری روسی فرستاده و این شرکت متقابلا این تصاویر را در اختیار شرکت نظامی خصوصی واگنر قرار داده، هدف تحریم قرار داد.

منابع مورد استناد شبکه بلومبرگ گفتند حمایت چین از روسیه در ماه‌های اخیر تشدید شده است. یکی از این منابع گفت «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای اخیر به متحدان اروپایی درباره ابعاد و اهمیت حمایت‌های چین از روسیه و لزوم انجام تلاش بیشتر برای مهار آن گزارش داده است.

منبع دیگری نیز گفت بلینکن از متحدان آمریکا خواست این مساله را مستقیما با چین مطرح کرده و اقداماتی را علیه شرکت‌ها و نهادهای چینی اتخاذ کنند.

منابع مورد استناد این گزارش همچنین گفتند آمریکا و متحدانش به دنبال منتقل کردن نگرانی‌های خود به پکن و تشدید تلاش‌ها برای سرکوب حمایت‌های چین از پایگاه دفاعی روسیه هستند.

روز شنبه «جنت یلن»، وزیر خزانه‌داری آمریکا در حالی به چین سفر کرد که مدعی شد در صورت مشخص شدن حمایت مادی شرکت‌ها از جمله شرکت‌های چینی از روسیه در جنگ اوکراین و پایگاه نظامی صنعتی مسکو، آنها با «تبعاتی چشمگیر» مواجه خواهند شد.

از سوی دیگر نشریه «فایننشال تایمز» گزارش داد آمریکا، انگلیس و استرالیا که پیمان امنیتی مشهور به «آکوس» را با هدف مقابله با چین تشکیل دادند قصد دارند فردا دوشنبه از مذاکرات با موضوع وارد کردن اعضای جدید به این پیمان رونمایی کنند.

این روزنامه روز شنبه به نقل از منابع آگاه نوشت، وزرای دفاع اعضای پیمان امنیتی آکوس قصد دارند به آنچه که «رکن ۲» این پیمان خوانده و بر طبق آن اعضا به توسعه مشترک رایانش کوانتومی، تجهیزات زیردریایی و هایپرسونیک، هوش مصنوعی و فن آوری سایبری متعهد می‌شوند استناد کنند.

وزرای دفاع اعضای آکوس فردا دوشنبه اعلام خواهند کرد مذاکرات پیرامون گسترش رکن ۲ این پیمان را شروع می‌کنند.

فایننشال تایمز تصریح کرد آنها قصد توسعه «رکن ۱» ائتلاف که موضوعش تحویل زیردریایی‌های رزمی با نیروهای پیشران هسته‌ای به استرالیا است را ندارند.

این اعلامیه درست قبل از میزبانی «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا از «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن در روز چهارشنبه در کاخ سفید و یک نشست تاریخی سه جانبه آمریکا-ژاپن-فیلیپین در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد.

آمریکا و ژاپن قصد دارند روز چهارشنبه برنامه بزرگترین به‌روزرسانی ائتلاف امنیتی خود از ۱۹۶۰ تا کنون را اعلام کنند.

به نوشته فایننشال تایمز اعضای آکوس بعد از فشارهای مقام‌های آمریکایی برای پیوستن رسمی ژاپن به این پیمان متعهد به شروع کردن رایزنی‌ها برای گسترش آن شده‌اند. زمانی که این پیمان سال ۲۰۲۱ اجرا شد وعده اجرای مذاکراتی درباره پیوستن اعضای جدید به رکن ۲ این پیمان در مقطعی در آینده داده شد.

بر مبنای این گزارش ژاپن که متحد مهم همه اعضای این پیمان بوده به عنوان نامزد عضویت به آن و تبدیل کردن این پیمان به «ژاکوس» مطرح شده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره درخواست اعضای این پیمان از توکیو برای پرداختن به عضویت در رکن ۲ بعد از آن مطرح شده که «رام امانوئل»، سفیر آمریکا در توکیو اخیرا مدعی شد ژاپن «در آستانه تبدیل شدن به اولین شریک جدید برای رکن ۲» است.

پیمان آکوس که توسط این سه کشور در سال ۲۰۲۳ رونمایی شد بخشی از تلاش‌های آنها به منظور مقابله با قدرت فزاینده چین در منطقه هند-اقیانوس آرام است. چین این پیمان را خطرناک خوانده و هشدار داده که می‌تواند به رقابت تسلیحاتی منطقه‌ای دامن بزند.

از سوی دیگر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا سیاست تقویت شراکت با متحدان آمریکا در آسیا از جمله ژاپن و فیلیپین را به دنبال روند تاریخی تقویت مواضع نظامی و عرض اندام منطقه‌ای چین اتخاذ کرده است.

«رام امانوئل»، سفیر آمریکا در ژاپن در مقاله‌ای که روز چهارشنبه در نشریه «وال استریت ژورنال» منتشر کرد نوشت ژاپن قرار است تبدیل به «اولین شریک جدید آکوس در رکن ۲» شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا روز چهارشنبه به رویترز گفته بود که در هفته جاری احتمالا نوعی اعلامیه درباره شراکت ژاپن با آکوس اعلام شود اما جزئیات بیشتری در این خصوص ارائه نکرد.

یک منبع مطلع گفت بایدن و فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن احتمالا در جریان دیدار چهارشنبه این هفته خود در واشنگتن درباره گسترش آکوس با هدف آنکه ژاپن نیز وارد آن شود بحث و گفتگو می‌کنند.

این منبع که نامش را فاش نکرد اظهار کرد، استرالیا نگران شروع پروژه‌های جدید در چارچوب پیمان آکوس تا زمانی که پیشرفت بیشتری در رابطه با عرضه زیردریایی‌های با نیروی پیشران هسته‌ای به این کشور حاصل شود، است.

311311

منبع: khabaronline-1892267

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار