گاز فولادسازان داخلی چقدر گران‌تر از قیمت جهانی است؟

سال ۱۴۰۲ صنایع داخلی مانند پتروشیمی، فولاد و سیمان برای خرید هر مترمکعب گاز بین ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار تومان هزینه پرداخت کردند. آنها اگر مقدار گاز مصرفی خود را از کشورهای منطقه می‌خریدند به طور متوسط در سال ۴۶ هزار میلیارد تومان هزینه کمتری می‌پرداختند. صنایع حتی اگر گاز را از قاره آمریکا وارد می‌کردند هزینه به مراتب کمتری نسبت به گاز داخلی داشت.

گاز فولادسازان داخلی چقدر گران‌تر از قیمت جهانی است؟

به گزارش خبرنگار ایراسین، فولادسازان داخلی در ماه‌های مختلف سال جاری برای مصرف هر مترمکعب گاز بین ۳ هزار و ۸۰۰ تا ۴ هزار تومان به خزانه دولت واریز کرده‌اند درحالی که روزبه شریعتی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگویی مدعی شد اگر صنایع گاز خود را وارد کنند قیمت آن کمتر از نرخ داخلی است.

قیمت گاز برای صنایع به خصوص فولادسازان، پتروشیمی‌ها و تولیدکنندگان سیمان در سال جاری حواشی بسیاری داشت. برخی عقیده دارند گاز با قیمت ناچیزی به دست تولیدکنندگان داخلی می‌رسد ولی این ادعا تا چه حد صحت دارد؟

قیمت گاز در معاملات آتی بورس آمریکا در هفته سوم ژانویه به ۲ دلار و ۷۱ سنت به ازای هر MMBtu رسید. اکنون به دلیل آغاز فصل سرما در بسیاری از کشورهای جهان قیمت گاز افزایش یافته است و تا چند هفته قبل کمتر از ۲ دلار و ۵۰ سنت بود. ضمن اینکه امکان خرید گاز از بسیاری از کشورهای منطقه با قیمتی کمتر نیز وجود دارد. آغاز جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌های گسترده اتحادیه اروپا و آمریکا دلیلی شد تا روسیه گاز را با تخفیف عمده به کشورهایی مانند چین بفروشد.

منابع مختلف قیمت گاز در منطقه را ۲ دلار و ۱۱ سنت به ازای هر MMBtu اعلام می‌کنند. با این حساب قیمت هر مترمکعب گاز آمریکا ۹.۵ سنت و هر مترمکعب گاز در منطقه کمتر از ۷.۴ سنت قیمت دارد. از طرفی تولیدکنندگان داخلی موظف هستند دلار ناشی از صادرات خود را سامانه‌های مورد نظر بانک مرکزی با قیمت کمتر از ۴۰ هزار تومان بفروشند. قیمت گاز آمریکا با دلار ۴۰ هزار تومانی کمتر از هر مترمکعب ۴ هزار تومان است، ضمن اینکه در منطقه نیز امکان خرید گاز به قیمت هر مترمکعب ۳ هزار تومان وجود دارد. حتی اگر قیمت گاز بر اساس دلار ۵۰ هزار تومانی محاسبه شود قیمت گاز در منطقه ۳ هزار و ۷۰۰ تومان بابت هر مترمکعب است.

با یک حساب سرانگشتی قیمت گاز برای صنایع داخلی حدود ۳۰ درصد بالاتر از قیمت گاز در منطقه است. اگر صنعت پتروشیمی روزی ۷۷ میلیون مترمکعب، صنعت فولاد روزی ۳۱ میلیون مترمکعب و صنعت سیمان روزی ۲۰ میلیون متر مکعب گاز مصرف کنند و بر اساس فرمول برای هر مترمکعب گاز تنها ۴ هزار تومان هزینه پرداخت کنند یعنی صنعت پتروشیمی، صنعت سیمان به ترتیب هر روز ۷۷ میلیارد، ۳۱ میلیارد و ۲۰ میلیارد تومان پول بیشتری نسبت به نرخ جهانی برای خرید گاز هزینه می‌کنند. در مجموع این سه صنعت هر روز ۱۲۸ میلیارد هزینه بیشتری می‌پردازند تا گاز داخلی بخرند و این عدد در سال به بیش از ۴۶ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

طی روزهای گذشته عده‌ای بدون اطلاع از اینکه در واحدهای اندازه‌گیری گاز Btu با مترمکعب متفاوت است، مدعی شده‌اند قیمت گاز در صنایع داخلی نسبت به نرخ جهانی به مراتب بیشتر است و افراد محدودی در حال استفاده از این رانت هستند در حالی که محاسبه دقیق نشان می‌دهد حتی اگر تولیدکنندگان داخلی گاز خود را از قاره آمریکا وارد کنند هزینه آن به مراتب پایین‌تر است.

منبع: irasin-48885

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار