۴۵۰هزار نفر در ۵۲ محله حاشیه‌نشین اصفهان سکونت دارند

اصفهان- مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به وجود ۳۷۸۳ هکتار سکونتگاه‌ غیررسمی و حاشیه‌ای در شهرهای استان، از اجرای پروژه‌های مختلف برای توانمندسازی این بافت‌ها خبرداد.

۴۵۰هزار نفر در ۵۲ محله حاشیه‌نشین اصفهان سکونت دارند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، علیرضا قاری‌قرآن با بیان اینکه حدود ۱۴ هزار هکتار از اراضی شهری استان اصفهان در زمره بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری است، اظهار داشت: هشت هزار و ۱۰۰ هکتار از این پهنه‌ها به بافت فرسوده میانی، سه هزار و ۷۸۳ هکتار سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه‌ای و دو هزار و ۲۰۰ هکتار به بافت‌های تاریخی شناسایی شده اختصاص دارد.

وی با اشاره به اینکه این میزان بیش از ۱۰ درصد کل بافت‌های فرسوده و ناکارآمد کشور است، افزود: در استان اصفهان بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی دربرگیرنده ۵۲ محله با جمعیتی بالغ بر ۴۵۰ هزار نفر است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص مجموعه اقدامات صورت گرفته برای بازآفرینی شهری محلات هدف استان، گفت: این اداره‌کل در راستای ضرورت ساماندهی و توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی استان نسبت به احداث پایگاه سلامت پروین اعتصامی در محله جوی آباد و سالن اجتماعات آموزش بهداشت عمومی در محله قرطمان شهرستان خمینی شهر اقدام و مجموعه‌های یاد شده را برای بهره برداری لازم به شبکه بهداشت و درمان این شهرستان واگذار کرده است.

قاری‌قرآن افزود: علاوه بر این با تلاش‌های انجام شده، احداث دو سرای محله در سکونتگاه‌های غیررسمی محلات جوی‌آباد و وازیچه خمینی شهر در دست اقدام است که تا کنون مرحله سفت‌کاری آن به پایان رسیده است.

وی، مشارکت در احداث سالن ورزشی رستم در محله ارزنان زینبیه به میزان ۱۲ هزار میلیون ریال، مشارکت در ساخت سالن ورزشی (زورخانه) محمود آباد اصفهان، احداث سالن ورزشی جهان پهلوان تختی در محله قشقایی شهرستان شهرضا، روشنایی وآسفالت معابر محلات حاشیه نشین زینبیه و دارک ، ارزنان، حصه شمالی و جنوبی شهرستان اصفهان، محلات قشقایی، خمینی آباد و طالقانی شهرضا و محلات جوی آباد، وازیچه و قرطمان خمینی شهر را از دیگر اقدامات برشمرد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: عملیات آسفالت ریزی به میزان تقریبی ۱۴ هزار تن و نصب دو هزار و ۹۱۳ پایه چراغ و لامپ ال ای دی با همکاری شرکت توزیع برق شهرستان‌های فوق اجرا شده است.

قاری قرآن افزود: از جمله اقداماتی که در جهت ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی در استان اصفهان شده می‌توان به واگذاری یک قطعه زمین به شهرداری خمینی‌شهر جهت احداث پاسگاه نیروی انتظامی در محله جوی‌آباد، پیگیریِ اخذ مجوز کمیسیون ماده پنج بمنظور تغییر کاربری زمین کشاورزی واقع در میدان جوان منطقه حصه و ابتدای جاده جلوان (عاشق اصفهانی) جهت احداث اورژانس اجتماعی، اتمام مرحله سفت‌کاری مدرسه در محله یحیی‌آباد آران‌و بیدگل، احداث پروژه‌های مشارکتی فرهنگسرا و مدرسه ۹ کلاسه در محله صالح‌آباد شهرستان نجف‌آباد اشاره کرد.

وی اضافه کرد: این احداث دو پروژه مجتمع فرهنگی، ورزشی و احداث پارک محلی در محله کارگر کاشان، احداث مرکز آموزشی، ورزشی و بازارچه صنایع دستی در محله چاوشی شهرضا، آسفالت معابر و خیابان‌های محله کوشک (قلعه) سمیرم، احداث خانه کشتی و چمن مصنوعی در محله جوی آباد خمینی شهر از دیگر پروژه‌های مشارکتی در دست اقدام این اداره کل در محالت هدف بافت‌های حاشیه‌ای وسکونتگاه‌های غیر رسمی شهرستان‌های استان اصفهان با همکاری شهرداری‌های مربوطه است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان خاطرنشان کرد: از محل اعتبارات موضوع محرومیت زدایی از مناطق کم برخوردار، این اداره‌کل برای سال‌جاری تعداد ۲۳ پروژه برای بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی شهرهای استان به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان تعریف و پیش بینی کرده است.

قاری قرآن تصریح کرد: چشم اندازها، راهبردها و راهکارهای رفع مشکلات بافت‌های حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیر رسمی در دستور کار این اداره‌کل قرار دارد که در صورت اتخاذ تدابیر لازم برای ابلاغ تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارات پیش بینی شده و همچنین در صورت وجود نقدینگی به میزان اعتبارات تأمین شده، طرح‌ها وبرنامه‌های ساماندهی و توانمندسازی بافت‌های حاشیه‌ای وسکونتگاه‌های غیر رسمی اجرایی و عملیاتی می‌شود.

منبع: mehrnews-5675240

ارسال نظر