گالری سهراب میزبان آثار «محمدعلی ترقی جاه» می‌شود

گالری سهراب از روز جمعه ۲۰ بهمن ۱۴۰۲ پذیرای آثار زنده یاد محمدعلی ترقی جاه، از پیشگامان هنر نوگرای ایران می‌شود؛ هنرمندی که با نقاشی‌های شاعرانه و حضور تجریدی اسب‌هایش صلح و آرامشی ماندگار را برای انسان امروز به ارمغان می‌آورد. 

گالری سهراب میزبان آثار «محمدعلی ترقی جاه» می‌شود

به گزارش خبرآنلاین شاهین ترکمن،مدیر گالری سهراب، درباره جزئیات این نمایشگاه گفت:"در نمایشگاه «قصه‌های خیال انگیز» حدود چهل اثر از دوره‌های مختلف کاری زنده یاد ترقی جاه،مقابل دیدگان هنردوستان و دوستداران این هنرمند صاحب نام قرار می‌گیرد و جا دارد همین جا از آقای امیر یگانه تشکّر کنم که در جمع آوری آثار این نمایشگاه با ما همکاری داشته اند."

به گفته ترکمن،"آثار این نمایشگاه در حقیقت گزیده‌ای از چند دهه تلاش هنرمندانه‌ استاد ترقی جاه هستند و می‌توانند بازتابی از بینش هنری و نگاه زیبایی‌شناسانه این نقاش فقید به حساب آیند."
در تابلوهای «ترقی‌جاه» عناصر و اجزای تابلو کیفیتی رها گونه و سبک‌بال دارند. اسب‌ها و خروس‌های ساده‌شده او هر چند در بادی امر ذهن بیننده را به سمت نقاشی‌های مکتب سقاخانه می‌کشانند، با این حال به جهت اندک بودن مایه‌های سنتی این نقاشی‌ها خیلی زود راه خود را از سقاخانه جدا می‌کنند. با وجود استفاده از خط و متن به عنوان یک بافت یا چهره‌های زنان در کنار اسب‌ها، آنچه در فضای کلی نقاشی‌های ترقی جاه برجستگی و غلبه دارد فضای شخصی هنرمند است.

گالری سهراب میزبان آثار «محمدعلی ترقی جاه» می‌شود


محمدعلی ترقی‌جاه متولد ۱۳۲۲ تهران در سال ۱۳۴۶ برنده مدال طلای مسابقات هنری دانشگاه‌های ایران شد. سال ۱۳۵۵ اولین نمایشگاه خود را به صورت انفرادی در تهران برگزار کرد و دو سال بعد نیز اولین نمایشگاه برون مرزی خویش را در گالری نمایشگاه بین‌المللی هنر بازل سوئیس برگزار کرد. از سال ۱۳۶۰ سبک خاص خود را که مشخصه‌اش اسب‌های تجرید یافته بود پایه نهاد که بارزترین نشان هنری وی شد. پس آن، موزه بین‌المللی هنر قرن ۲۱ آمریکا (TIMOTCA) آثار او را به عنوان نماینده هنر ایران انتخاب کرد. برخی از آثار این هنرمند در موزه هنرهای معاصر تهران، موزه هنرهای مدرن شارجه، نوتردام هلند و ... نگهداری می شود. ترقی جاه، سال ۱۳۸۹ در حالی که به تازگی از نمایشگاه موفق خود در سوئیس به ایران بازگشته بود، در سن ۶۷ سالگی درگذشت.
از زنده یاد ترقی جاه این جمله به‌عنوان ترجیع‌بند گفته‌هایش نقل شده است: «همواره آرزویم این بوده که همه آدمیان بی‌آن‌که دل‌مشغول ویژگی‌های متمایز باشند، در کنار هم در صلح و آرامش زندگی کنند.»

علاقه مندان برای بازدید از نمایشگاه «قصه‌های خیال انگیز»؛ نقاشی‌های محمدعلی ترقی جاه، می‌توانند از روز جمعه ۲۰ بهمن به گالری سهراب به نشانی خیابان سمیه، بین مفتح و رامسر، شماره ۱۴۲ مراجعه کنند. نمایشگاه تا ۳۰ بهمن ادامه دارد و گالری یکشنبه‌ها تعطیل است. ساعت بازدید از ۱۱ صبح تا ۸ شب و جمعه‌ها از ۴ عصر تا ۸ شب.

۲۲۰۵۷

منبع: khabaronline-1870129

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار