تصمیم جنجالی برای رقابت استقلال و پرسپولیس؛ آبی‌ها دیگر دست بالا را ندارند!

سازمان لیگ قانون مربوط به رده‌بندی تیم‌ها در جدول مسابقات لیگ برتر را مشخص کرد.

تصمیم جنجالی برای رقابت استقلال و پرسپولیس؛ آبی‌ها دیگر دست بالا را ندارند!

سپهر ستاری: صحبت‌های اخیر سهیل مهدی، مسئول مسابقات سازمان لیگ فوتبال ایران در خصوص قوانین بازی‌های رودررو جنجال بزرگی در فوتبال ایران به راه انداخت و باعث شد بحث در این خصوص بسیار داغ شود. ماجرا از جایی آغاز شد که سهیل مهدی در گفتگوی تلویزیونی اعلام کرد در صورت مساوی شدن مجموع نتایج ۲ تیم هم‌امتیاز در پایان فصل، قانون گل زده در خانه حریف اعمال نخواهد شد و اولویت با تفاضل گل خواهد بود. سهیل مهدی درحالی چنین موضوعی را مطرح کرد که تا پیش از این، همه تصورشان این بود که در صورت تساوی در مجموع ۲ بازی رفت و برگشت، قانون گل زده در خانه حریف همچنان وجود دارد و برخلاف مسابقات اروپایی، در لیگ ایران هنوز حذف نشده است.

خشم استقلالی‌ها از سازمان

ادعای جدید سهیل مهدی، اعتراض هواداران استقلال را به دنبال داشت و آن‌ها مدعی شدند در لیگ بیست‌ویکم که شرایطی مشابه با این فصل وجود داشته، استقلال به واسطه همین قانون توانسته زودتر از موعد قهرمان شود. استقلال در پایان هفته بیست‌وهفتم با ۶۳ امتیاز و ۹ امتیاز بیشتر نسبت به پرسپولیس ۵۴ امتیازی در صدر قرار داشت و ۳ هفته زودتر قهرمانی‌اش را جشن گرفت. با توجه به جدول، در ان زمان امکان هم‌امتیاز شدن ۲ تیم وجود داشت ولی استقلال با تساوی یک - یک در مجموع دربی‌های رفت و برگشت و گلزنی در خانه رقیب، توانست قهرمانی خود را قطعی کند.

مسئول مسابقات سازمان لیگ اما مدعی شد پس از پایان آن فصل قانون با تغییراتی مواجه شده و مانند مسابقات اروپایی، دیگر گل زده در خانه حریف ملاک نیست و پس از تساوی در مجموع دیدارهای رفت و برگشت، این تفاضل گل است که تیم قهرمان را مشخص خواهد کرد. این موضوع در اطلاعیه سازمان لیگ هم به صورت رسمی اعلام شد تا شوک بزرگی به استقلال وارد شود. آبی‌پوشان پایتخت با تساوی یک - یک در بازی رفت و صفر - صفر در بازی برگشت، تصور می‌کردند که با گل زده در خانه حریف دست بالا را دارند ولی حالا باید مراقب تفاضل گل هم باشند. در حال حاضر استقلال با ۵۰ امتیاز و تفاضل گل ۱۹+ و پرسپولیس با ۴۹ امتیاز و تفاضل ۱۷+ در جدول قرار دارند و اتفاقات اخیر رقابت ۲ تیم را حساس‌تر از قبل کرده است.

تصمیم جنجالی برای رقابت استقلال و پرسپولیس؛ آبی‌ها دیگر دست بالا را ندارند!

نامه‌ای که ۱۸ مرداد ارسال شد

ابهام بزرگ پس از صحبت‌های سهیل مهدی ابلاغ این موضوع به باشگاه‌های لیگ برتری بود که سازمان لیگ در اطلاعیه‌ای، اعلام کرد که ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ به تمام تیم‌ها درباره تغییرات بازی‌های رودررو اطلاع داده شده و همه از این موضوع خبر دارند. البته علامت سوال بزرگ در ماجرای اخیر این است که سازمان لیگ چرا به صورت عمومی هم این موضوع را اطلاع نداده بود تا در شرایط فعلی ابهامی وجود نداشته باشد.

رسول باختر، کارشناس حقوق ورزشی، در گفتگو با خبرآنلاین در خصوص اقدام اخیر سازمان لیگ گفت: «با توجه به اطلاعیه سازمان لیگ، اگر قبل از شروع لیگ به باشگاه‌ها ابلاغ شده باشد، با توجه به قسمت بولد شده، از همان اول هم گل زده در خانه حریف معیار نبوده و مردادماه هم این موضوع به باشگاه‌های لیگ برتری ابلاغ شده است.»

تصمیم جنجالی برای رقابت استقلال و پرسپولیس؛ آبی‌ها دیگر دست بالا را ندارند!

نصیرزاده: این قانون برای جلوگیری از تبانی است

هوشنگ نصیرزاده، مدیرعامل باشگاه تراکتور تبریز در گفتگو با خبرآنلاین، ضمن تایید دریافت این اطلاعیه در تاریخ مذکور، گفت: «سازمان لیگ ۲ سال قبل برای جلوگیری از تبانی، ترتیب چیدمان جدول را که امتیاز، تفاضل گل، گل زده بیشتر و بازی رودررو بود را تغییر داد که ابتدا امتیاز و سپس بازی رودررو، تفاضل گل و گل زده در نظر گرفته شود. در آن زمان یکی از سوالات این بود که در بازی رودررو گل زده در خانه حریف ۲ برابر حساب می‌شود یا خیر؟ به مدت یک فصل این موضوع وجود داشت ولی قبل از شروع لیگ از طرف سازمان لیگ ابلاغ شد، همانطور که در جدول سابق بازی رودررو با شمارش گل در خانه حریف نبوده، در سقوط و صعود هم این مدنظر نیست و این تغییر به همین دلیل حاصل شده است. البته این رویه برای تیم‌های میانه جدولی نیست و فقط وقتی که امتیازات برای قهرمانی و سقوط به دسته پایین‌تر است، محاسبه می‌شود. سازمان لیگ فقط تقدم و تاخر اولویت‌ها را عوض کرده و اولویت شماره ۴، تبدیل به اولویتدوم شده است.»

تصمیم جنجالی برای رقابت استقلال و پرسپولیس؛ آبی‌ها دیگر دست بالا را ندارند!

۲۵۸ ۲۵۸

منبع: khabaronline-1895978

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار