حق‌شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم

استاندار اسبق استان گلستان گفت: در تبلیغات انتخاباتی سال 1400 وقتی شنیدم آقای رییسی گفت که قیمت مرغ و تخم‌مرغ چه ربطی به قیمت لار دارد، برایم مسجل شد که شرایط سختی در حوزه اقتصاد در پیش داریم.

حق‌شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم

هادی حق‌شناس، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با اعلام این مطلب افزود: مثل روز روشن بود که آقای رییس‌جمهور با پیچیدگی‌های اقتصادی آشنا نیستند. یادم هست در تبلیغات انتخاباتی ایشان حرفی زدند که من و بسیاری از دوستان این نتیجه را گرفتیم که برآوردشان از تاثیر تحریم بر اقتصاد ایران غیرواقعی است.

وی در توضیح این مطلب افزود: ایشان در سخنانی عجیب گفتند قیمت مرغ و تخم‌مرغ چه ربطی به تحریم و دلار دارد؟ همین یک جمله نشان از آن دارد که برآورد درباره تحریم اشتباه است. اتفاقا قیمت مرغ و تخم مرغ در ارتباط مستقیم با نرخ دلار و تحریم است چون بیش از 90 درصد وابستگی در واردات نهاده‌های طیور وجود دارد. حال چطور می‌شد بگوییم یعنی چه ، مگر مرغ دلار می‌خورد که قیمت دلار روی قیمت گوشت آن تاثیر بگذارد. به بیان ساده این حرف‌ها نشان از آن دارد که ارزیابی دقیق نیست، مشاوره درست صورت نگرفته والا در حقیقت به طور غیرمستقیم مرغ دلار می‌خورد. نهاده‌های دامی با دلار خریداری می‌شود و وقتی دلار در اثر تحریم افزایش قیمت دارد، طبیعی است که نرخ‌ها بالا برود. حالا شما در این شرایط شعار قطع وابستگی سفره مردم به تحریم را می‌دهید، اما نمی‌دانید ابزاری در اختیار ندارد و سازوکار تحریم را اصلا به درستی نشناخته‌اید.

وی گفت: تورم دو مشکل بزرگ برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. اولین مشکل در بخش واردات و صادرات نمود دارد و دومین مشکل در بخش نقل و انتقال پول خودش را نشان می‌دهد.

اگر نگاهی به آمار واردات و صادرات کشور بیندازید می‌بینید که حجم دادوستد ایران یعنی واردات و صادرات در سال 1390 برابر با 250میلیارد دلار بوده است که این رقم دوازده سال بعد ، یعنی در سال 1402 به 150 میلیارد دلار کاهش یافته است. کاهش صد میلیارد دلاری مراوده ما با جهان اتفاقا ناشی از همین تحریم‌هاست. آن رییس‌جمهوری که می گفت مردم می‌پرسند تحریم چیست و این رییس جمهوری که می‌گوید بدون گره زدن سفره مردم به تحریم می‌شود مشکل را حل کرد، هر دو واقعیت تحریم را نادیده می گیرند.

او ادامه داد: در کنار این کاهش شدید، با مشکل بزرگ نقل و انتقال روبرو هستیم یعنی اگر صادراتی هم داریم، نمی‌توانیم پولش را وارد کشور کنیم. در این فضا طبیعی است که مولفه تحریم در حال فشار زیاد به اقتصاد ماست و باید اول مشکل بزرگ را حل کنیم و بعد در صدد برآییم اقتصاد را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به انتقادات شدید از دولت روحانی از سوی تیم کنونی گفت: کاش آقای رییس جمهوری و همراهانش به یک سئوال مهم پاسخ دهند، اینکه چرا نرخ دلار در فاصله سال‌های 1392 تا 1395 ، نوسان اندکی داشت؟ دلیل طبیعتا به برجام و مذاکرات برمی‌گردد . خوب وقتی شما اصل موضوع را قبول نمی کنید نتیجه وضعیتی است که برای اقتصاد ایران ایجاد می‎شود.

مشروح این مصاحبه را اینجا بخوانید.

223223

منبع: khabaronline-1894303

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار