تاج الدین:  هرگونه برداشت از زاینده رود مشروط به تکمیل تونل سوم است

تاج الدین: هرگونه برداشت از زاینده رود مشروط به تکمیل تونل سوم است

تاج الدین:  هرگونه برداشت از زاینده رود مشروط به تکمیل تونل سوم است
28 شهریور 1396, 11:39 / کد خبر:18889
نمانیده مردم اصفهان ضمن اشاره به پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن گفت :براساس مصوبه ۹ ماده‌ای شورای‌عالی آب، هرگونه بارگذاری جدید در حوضه زاینده‌رود ممنوع اعلام شده و این پروژه بارگذاری جدید بر زاینده رود به حساب می آید و عملا بحران زاینده رود را از وضع موجود یچیده تر می کند.
نمانیده مردم اصفهان ضمن اشاره به پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن گفت :براساس مصوبه ۹ ماده‌ای شورای‌عالی آب، هرگونه بارگذاری جدید در حوضه زاینده‌رود ممنوع اعلام شده و  این پروژه بارگذاری جدید بر زاینده رود به حساب می آید و عملا بحران زاینده رود را از وضع موجود یچیده تر می کند. 

ناهید تاج الدین در گفت و گو با  ایسنا، اظهار کرد:در مصوبه چهارم شورای هماهنگی مدیریت منابع آب حوضه آبریز زاینده رود و در بند سوم دهمین مصوبه شورای عالی آب در برابر منابع تونل دوم و سوم کوهرنگ، طرح بهشت آباد و چشمه لنگان تخصیص آب به چهارمحال و بختیاری، کاشان و مصارف شرب اصفهان داده شده و منبع مازادی برای بارگذاری جدید وجود ندارد و هرگونه بارگذاری جدید بر زاینده رود اساسا ممنوع شده است .

نماینده مردم اصفهان افزود :۴۲ طرح در بارگذاری جدید وجود داشت که باید متوقف شود و پروژه انتقال آب زاینده رود از بن به بروجن نیز مشمول این توقف می شود.

تاج الدین گفت : در این پروژه با ایجاد یک سیکل، آبی که  از طریق سرشاخه‌های بین حوضه کارون به زاینده رود منتقل می‌شود، دوباره به حوضه اولیه بازگردانده می‌شود، این سیکل آبی که بسیار هزینه بر است و اعتباری 300 میلیارد تومانی برای آن پیش بینی شده  مجوزهای لازم را از هیچ یک از سازمانهای محیط زیست، منابع طبیعی و نیز شورای عالی آب ندارد.

نماینده اصفهان در مجلس، افزود  : تا به حال  بیش از 39 کیلومتر برای این طرح لوله گذاری شده است که بخشی از محل اجرای پروژه در محدوده اصفهان قرار دارد که یکی از انتقادات ما به این پروژه همین مسئله است 

تاج الدین گفت: 93 درصد مساحت و 98 درصد جمعیت حوضه آبریز زاینده رود در استان اصفهان قرار دارد این در حالی ست که تنها  هفت درصد مساحت و دو درصد جمعیت این حوضه آبریز در استان چهار محال و بختیاری قرار دارد، اما متاسفانه همواره شاهد اجحاف در حق اصفهان و اصفهانی ها هستیم.

وی افزود :اگر قرار به بارگذاری جدید بر زاینده رود باشد باید از منابع جدید این بارگذاری انجام شود و هرگونه برداشت منوط به تکمیل تونل سوم شود.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
پاسخ
28 شهریور 1396 21:37
مهمان:
کمی عجیب است که خانم تاج الدین «یزد» را به عنوان اولین جایی که انتقال آب از آن انجام شد و همه مشکلات از آنجا شروع شد از قلم انداخته اند. بهشت آباد هم به کام همان یزد (و کرمان) و فقط به نام اصفهان است. انتقال آب به یزد و کاشان و برداشتهای عظیم غیر قانونی چهارمحال از زاینده رود به حدی است که شاید دیگر آب طبیعی زاینده رود هم به اصفهان نمی رسد. با وجود اینکه نیمی از جمعیت استان اصفهان را هموطنان مهاجر از حوضه پر آب کارون (چهارمحال و خوزستان) تشکیل می دهند. طرح جدید، غیر عقلانی و عجیب بن- بروجن که در آن، آب از حوضه بحران زده زاینده رود به کارون منتقل می شود، بسیار سؤال برانگیز است. این در حالی است که همان آب به راحتی می تواند از همان حوضه کارون با صرف هزینه هایی بسیار کمتر، از سبزکوه انجام شود. ولی متأسفانه طرح مذکور متوقف شده و این طرح کاملاً غیر منطقی جایگزین آن شده است.
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، شماره ۴۳۵۰ ؛ 27 اردیبهشت 1401
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین