تیغ تعزیه‌خوان، صدا است

تیغ تعزیه‌خوان، صدا است

تیغ تعزیه‌خوان، صدا است
10 مهر 1396, 10:37 / کد خبر:20282
اهل عرفان، علم و سواد، تعزیه را درک می‌کنند و دوست دارند. اجراکنندگان تعزیه هم باید دانش، بینش، سواد، عرفان و هنر داشته باشند، چون هنرمندها بیشتر از آدم‌های عادی به هنر تعزیه بها می‌دهند. محله دلیگان در شهر خورزوق و شهرستان برخوار، مرکز تعزیه است و تعزیه‌خوان‌های برجسته زیادی از آنجا برخاسته‌اند.

اصفهان امروز- اسماعیل معینی:

اهل عرفان، علم و سواد، تعزیه را درک می‌کنند و دوست دارند. اجراکنندگان تعزیه هم باید دانش، بینش، سواد، عرفان و هنر داشته باشند، چون هنرمندها بیشتر از آدم‌های عادی به هنر تعزیه بها می‌دهند. محله دلیگان در شهر خورزوق و شهرستان برخوار، مرکز تعزیه است و تعزیه‌خوان‌های برجسته زیادی از آنجا برخاسته‌اند. پدر و پدربزرگ من هم، تعزیه‌خوان بوده‌اند. پسرم هم مخالف خوانی می‌کند. از اواخر دوره قاجاریه که ظل‌السلطان حاکم اصفهان بود، پدربزرگ من، مرحوم ملا میرزا، مرشد تعزیه اصفهان بود و در حسینیه ملک، حسینیه درب امام و منزل شیخ‌الاسلام در خیابان چهارباغ پایین اجرا می‌کرد. شیخ‌الاسلام، یک روحانی بود که در خانه‌اش به همه مناسبت‌ها تعزیه‌خوانی می‌شد و خانه‌اش مثل یک حسینیه بود. اکنون خانه شیخ‌الاسلام در اختیار اداره میراث فرهنگی است و تا چند سال پیش‌ازاین هم در آن تعزیه می‌خواندند. من هم در حسینیه و در خانه شیخ‌الاسلام برای نوه‌هایش تعزیه‌خوانی کرده‌ام. محله دلیگان برخوار، مهد تعزیه است و پدربزرگ ما نسخ زیادی از تعزیه داشته و از بهترین نسخه‌های مربوط به شعرای بسیار عالی استفاده می‌کرده و توانسته مجلس‌های تعزیه مختلفی جمع‌آوری کند که مجلس فدای تهرانی، مجلس مداح خراسانی، مجالس میر عزا، مجلس خاقانی و مجلس شعرای دیگر از این جمله است.

مجلس نوجوان وهب، مجلس ابوالفضل، مجلس حضرت علی‌اکبر، مجلس مسلم و قسمتی از مجلس شهادت امام حسین، ازجمله مجلس‌هایی است که بیشتر اجرا می‌کنم. در همه شهرهای برخوار ازجمله گز، دستگرد، خورزوق و دلیگان تعزیه اجرا می‌شود، مردم بچه‌هایشان را پیش ما می‌آورند و آنها کم‌کم یاد می‌گیرند، چون تعزیه دانشگاه ندارد و همین‌که می‌بیند من چه‌کار می‌کنم، یاد می‌گیرند و از روی نسخ هم می‌خوانند. 70 مجلس تعزیه داریم که همه مختص وقایع کربلا نیست و از یوسف پیامبر تا جنگ‌های پیامبر، جنگ جمل، جنگ غزا، جنگ خندق و جنگ خیبر مجلس تعزیه دارد. در میان نسل جوان هم بسیاری از بچه‌های سواددار به تعزیه علاقه دارند، ولی همه نمی‌توانند تعزیه اجرا کنند و نخست باید صدا داشته باشند، چون تیغ تعزیه‌خوان، صدا است.

تعزیه‌خوان باسابقه
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین