فقر فرهنگی و معضلات اجتماعی باعث کاهش مطالعه در جامعه شد

فقر فرهنگی و معضلات اجتماعی باعث کاهش مطالعه در جامعه شد

فقر فرهنگی و معضلات اجتماعی باعث کاهش مطالعه در جامعه شد
9 آبان 1397, 14:19 / کد خبر:61205
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خوانسار گفت : فقر فرهنگی و تشدید معضلات اجتماعی از جمله دلایل کاهش مطالعه کتاب در جامعه شده است.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان خوانسار گفت : فقر فرهنگی و تشدید معضلات اجتماعی از جمله دلایل کاهش مطالعه کتاب در جامعه شده است.                         

 عزیزه زارعی فر روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به فعالیت سه کتابخانه عمومی با 50 هزار جلد کتاب در این شهرستان افزود : در زمان حاضر به ازاء هر نفر جمعیت این منطقه یک و نیم کتاب وجود دارد.
وی به عضویت افزون بر 2 هزار و 700 تفر در کتابخانه های عمومی خوانسار اشاره و اضافه کرد : این شهرستان طبق شاخص فضای کتابخانه ای به هزار و 150 متر مربع کتابخانه های عمومی نیاز دارد.
وی در خصوص سرانه مطالعه شهروندان تصریح کرد : خوانسار با دارا بودن کتابخانه های متعدد سرانه و جایگاه مطالعه خوبی دارد اما با توجه به سابقه فرهنگی و تاریخی انتظار بیشتری از شهرستان می رود و هنوز تا افق چشم انداز 1404 فاصله داریم.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی خوانسار بیان کرد : در سالهای اخیر به دلیل افزایش قیمت کاغذ و همچنین گرانی کتاب اقبال عمومی به کتابخانه ها بیشتر شده و علاقه مندان به کتاب می توانند تنها با هزینه عضویت به صورت رایگان از کتابهای  کتابخانه ها استفاده کنند.
وی در مورد جایگاه خوانسار در میان شهرهای دیگر استان اصفهان به لحاظ سرانه مطالعه اظهار بی اطلاعی و دلیل آن را عدم انجام تحقیقات جامع در این خصوص بیان کرد.  
زارعی فر برگزاری مسابقات فصلی کتابخوانی و نقاشی و رنگ آمیزی در قالب کتابخوانی به مناسبت های مختلف و جلسه های نقد و بررسی کتاب به صورت هفتگی و نشست های کتابخانه ای، برگزاری نشست های کتابخوان مدرسه ای را در ترغیب به کتاب و کتابخوانی در این شهرستان تاثیرگذار دانست.
وی همچنین برگزاری جلسات قصه گویی، بلند خوانی و جمع خوانی برای کودکان ، جلسات کاردستی با معرفی کتاب ماه، برپایی کانونهای ادبی ، قرآنی و نهج البلاغه ، بازدید از کتابخانه ها، پذیرش عضویت رایگان ، نصب بنر و تبلیغات جهت معرفی چهار کتاب به عنوان کتاب ماه را از دیگر اقدامات این نهاد برای ترویج کتاب و کتابخوانی برشمرد.
رئیس اداره کتابخانه های عمومی خوانسار کمبود تعداد کتابخانه های عمومی در سطح شهر و روستاها ، کمبود کتابهای کمک درسی و کتابهای کودک و نوجوان در کتابخانه های روستایی، و استیجاری بودن بعضی از کتابخانه ها را از جمله مشکلات کتاب و کتابخوانی و کتابخانه های شهرستان خوانسار ذکر کرد.
وی ابراز امیدواری کرد با جلب کمک خیرین در این بخش و افزایش کتابخانه های عموی ، تامین کتابهای تخصصی و به روز ، اختصاص زنگ مطالعه در مدارس ، ارائه تحقیق از روی کتاب و ایجاد عادت به کتاب و کتابخوانی در مهدهای کودک و مدارس بتوانیم سطح سرانه مطالعه در شهرستان را بیش از پیش ارتقاء دهیم.
به گزارش ایرنا تعداد کتابخانه های عمومی استان اصفهان 300 باب است که از این تعداد 180 کتابخانه نهادی و 120 کتابخانه مشارکتی و توسط بخش خصوصی و دستگاه های مختلف از جمله شهرداری ها ایجاد شده است.
هم اکنون به ازای هر یکصد نفر در استان حدود هفت دهم جلد کتاب در کتابخانه های عمومی وجود دارد و موجودی کتابخانه های عمومی استان، حدود سه میلیون و 200 هزار جلد کتاب است که بر اساس چشم انداز مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی باید به ازای هر یکصد نفر چهار جلد کتاب در کتابخانه ها وجود داشته باشد.
تعداد اعضای فعال در کتابخانه های عمومی استان حدود 220 هزار نفر است که بیشترین اعضای کتابخانه های عمومی استان اصفهان باتوجه به تمرکز برنامه ای و محتوایی در رده کودک و نوجوان هستند.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰، شماره 4268 ؛ 29 دی 1400
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین