حیوانات باغ ‌وحش صفه اصفهان را نمی‌توان در طبیعت رها کرد

حیوانات باغ ‌وحش صفه اصفهان را نمی‌توان در طبیعت رها کرد

حیوانات باغ ‌وحش صفه اصفهان را نمی‌توان در طبیعت رها کرد
17 اردیبهشت 1399, 17:20 / کد خبر:726829
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط ‌زیست استان اصفهان گفت: حیوانات باغ‌ وحش صفه را نمی‌توان در طبیعت رها کرد زیرا به سبب سال‌ها زندگی در اسارت دیگر قادر به ادامه حیات در محیط طبیعی نیستند.
حسین اکبری روز چهارشنبه در گفت گو با ایرنا افزود: متعادل کردن حیوان برای بازگشت به طبیعت کار بسیار سخت و غیر ممکن است، ولی در عین حال  تحویل این حیوانات به مراکز شناخته شده با شرایط بهتر هم باید بررسی شود.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان گفت: تعطیلی باغ وحش صفه موافقان و مخالفان زیادی دارد  در عین حال اینکه  کسی از نگهداری حیوانات در اسارت حمایت نمی‌کند.
وی با بیان اینکه اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در گذشته مجوزی برای زنده‌گیری و نگهداری حیوانات در این باغ وحش نداده است گفت: در این باغ وحش وحوش مصدومی بودند که قابل رهاسازی در طبیعت نبودند و در این محل نگهداری می‌شده است.
وی با بیان اینکه فعالیت باغ وحش صفه با انجام اصلاحات و بهینه کردن شرایط می‌تواند ادامه داشته باشد گفت: رویکرد شهرداری و شورای شهر اصفهان در این  بین از اهمیت بالایی برخوردار است که تمایل به ادامه فعالیت این مجموعه دارند یا خیر.
وی افزود: از منظر محیط زیستی این باغ وحش با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تاسیس شده و می‌تواند با اصلاح مواردی به فعالیت خود ادامه دهد.
معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان افزود: در دنیا هیچ باغ وحشی نیست که به طور کامل ایده آل باشد و هر باغ وحشی نقاط قوت و ضعفی دارد و مهمترین نکته در مورد صفه، سرنوشت حیوانات این باغ وحش است، چراکه تعطیل شدن یک مکان کار سختی نیست ولی اینکه سرنوشت گونه‌های جانوری چه می‌شود اهمیت بالایی دارد.
وی با بیان اینکه منتقدان تعطیلی باغ وحش صفه باید راهکار ارائه دهند تا این مشکل را حل  شود گفت: تعطیلی یک مکان به طور تقریبی پاک کردن صورت مساله است.
اکبری با بیان اینکه سرنوشت باغ وحش صفه هنوز مشخص نیست و تصمیمی برای تعطیلی یا ادامه فعالیت این باغ وحش گرفته نشد افزود:  باید در این زمینه با همفکری تصمیمی گرفته شود که خروجی آن به نفع محیط زیست و شهر اصفهان باشد.
وی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان آمادگی مشاوره کارشناسی و نظارت های لازم را در این زمینه دارد.
باغ وحش صفه به مکانی برای نگاه‌داری ۳۱۸ حیوان متشکل از ۳۷ گونه تبدیل شده که اگرچه سالهاست حال و روز خوشی ندارند اما این روزها بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند تا جایی که هم‌اکنون پویش(کمپینی) زیر عنوان «نه به باغ وحش صفه اصفهان» نیز برای تعیین سرنوشت آن راه‌اندازی شده است.
بوستان کوهستانی صفه یکی از مکان‌های گردشگری اصفهان در جنوب این خطه است که باغ وحش آن در کنار سایر امکانات تفریحی و تفرجی آن فعالیت می‌کند. 
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین