تفاوت علائم آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا چیست؟

تفاوت علائم آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا چیست؟

تفاوت علائم آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا چیست؟
28 شهریور 1399, 10:14 / کد خبر:737848
فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: سه بیماری آنفولانزا، سرماخوردگی و کرونا ممکن است شبیه به هم باشند؛ ولی شدت و نوع علائم در آن‌ها متفاوت است.
مائده جعفری، فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ، گفت: آنفولانزا، کرونا ویروس و سرماخوردگی هر سه بیماری تنفسی مسری هستند؛ اگرچه علائم هر سه بیماری می‌تواند شبیه به هم باشد؛ ولی شدت و نوع علائم متفاوت است و این سه بیماری به وسیله ویروس‌های مختلف ایجاد می‌شوند.
او با بیان اینکه کرونا ویروس و آنفولانزا باعث ایجاد بیماری تنفسی می‌شوند، افزود: این دو بیماری می‌توانند بدون علامت یا خفیف باشند و یا باعث بیماری شدید و مرگبار شوند.
جعفری سرفه خشک، تب و لرز، بدن درد، سردرد، احساس ضعف و خستگی، گاهی با اسهال و استفراغ و شروع ناگهانی را از علائم شایع  آنفولانزا عنوان کرد و گفت: کاهش حس بویایی، تنگی نفس و تنفس تند در آنفولانزا نادر است.
او با اشاره به اینکه سرفه خشک، گلودرد، ضعف و خستگی، کاهش بویایی از علائم کرونا ویروس است، بیان داشت: کرونا گاهی با تنگی نفس یا اسهال و استفراغ همراه است؛ اما عطسه و آبریزش بینی در این بیماری نادر است .
فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان با بیان اینکه سرماخوردگی با علائم سرفه خفیف، تب کوتاه مدت و آبریزش بینی و عطسه همراه است، گفت: علائم گوارشی در این بیماری نادر است و تنگی نفس و لرز از علائم این بیماری نیست. 
او تصریح کرد: هر سه ویروس آنفولانزا، کرونا ویروس و سرماخوردگی از طریق تماس با قطرات و ترشحات تنفسی منتقل می‌شوند، در نتیجه اقدامات بهداشت عمومی مانند، شست و شوی دست ها  با آب و صابون، اجتناب از دست دادن و روبوسی کردن و آداب سرفه، یعنی سرفه در آرنج یا در دستمال، اقدامات مهمی هستند که می‌توانند برای جلوگیری از این بیماری‌ها انجام شوند.
ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱، شماره 4390 ؛ 14 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۴تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین