میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی+جزئیات

میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی+جزئیات

میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی+جزئیات
26 اردیبهشت 1401, 15:49 / کد خبر:785025
رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال ابلاغ آیین‌نامه رتبه بندی معلمان در جلسه این هفته دولت، گفت: میزان افزایش حقوق معلمان با اجرای رتبه‌بندی در سال جاری بین یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علیرضا منادی درباره زمان اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان، اظهار کرد: لایحه رتبه‌بندی معلمان در ۲۵ اسفند سال ۹۹ توسط دولت وقت تقدیم مجلس شد و کمیسیون آموزش مجلس نزدیک به یک سال روی آن کار کرد، در این لایحه تغییرات اساسی به نفع معلمان اعمال شد و سرانجام در اواخر سال ۱۴۰۰ به تأیید شورای نگهبان رسید.

وی با اشاره به اینکه طبق این قانون وزارت آموزش و پرورش یک ماه برای تدوین آئین‌نامه اجرایی زمان داشت، افزود: بر اساس آن آئین‌نامه رتبه‌بندی معلمان در ۲۳ فروردین سال جاری تقدیم هیئت دولت شد و در آنجا هم به کمیسیون عمومی رفت. کمیسیون عمومی دولت هم آئین‌نامه را به دو معاونت برنامه و بودجه و استخدامی ارجاع داد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه در بررسی آئین‌نامه رتبه‌بندی معلمان حدود ۲۶ تغییر اعمال شد تا در نهایت یک آئین‌نامه روان و خوبی تدوین شد، گفت: امروز دومین جلسه کمیسیون دولت برگزار می‌شود و به احتمال زیاد موانع نهایی رفع شده و مصوبه کمیسیون به هیئت دولت ارسال خواهد شد، بعد از آن هیئت دولت آئین‌نامه را ابلاغ کرده و شاید در جلسه چهارشنبه دولت ابلاغ شود. سپس تا اواخر خرداد این رتبه‌هایی که هیئت‌های ممیزه بر اساس سوابق معلمان که شامل ۸۳۰ هزار نفر می‌شود، اعلام خواهد شد.

منادی با تاکید بر اینکه «زمان اعمال رتبه‌بندی از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ آغاز می‌شود» گفت: اعتبار پیش‌بینی شده برای اجرای رتبه‌بندی در بودجه امسال، ۳۸ هزار میلیارد تومان است و بودجه برای اجرای رتبه‌بندی از شهریور سال گذشته به بعد وجود دارد.

وی درباره زمان اعمال افزایش حقوق معلمان تصریح کرد: قرار بود افزایش حقوق‌ها همزمان با رتبه‌بندی باشد که اکنون افزایش ۱۰ درصدی مصوب بودجه برای کارکنان دولت برای معلمان هم اعمال شده و زمانی که رتبه‌بندی اجرایی شود، آن موضوع هم در حقوق اعمال خواهد شد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه در آئین نامه رتبه‌بندی معلمان درخواست‌های معلمان اعمال شد و معوقات هم از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ محاسبه و پرداخت خواهد شد، افزود: برای اعمال رتبه‌بندی و تأثیر آن در افزایش حقوق‌ها سه شاخص حق شغل، فوق‌العاده شغل و حق شاغل از آیتم‌های کارگزینی استخراج کرده و محاسبه می‌کنند لذا میزان افزایش‌ها بر اساس رتبه‌بندی و ۱۰ درصد افزایش کارکنان دولت از یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا حدود پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود.

به گزارش ایمنا، وزیر آموزش و پرورش آئین‌نامه رتبه‌بندی را روز ۲۴ فروردین ماه در اختیار هیئت دولت قرار داد. رتبه‌بندی معلمان طرحی است که در برای ارتقای کیفیت آموزشی و همچنین در راستای بهبود وضعیت معیشت معلمان در نظر گرفته شده است. هرچند که زمزمه اجرای رتبه بندی معلمان نیز از سال ۹۷ به گوش می‌رسید اما وزارت آموزش و پرورش بررسی و رفع ایرادات لوایح این طرح را در چند ماه گذشته برای همه معلمان رسمی و پیمانی به کار گرفت.

این طرح پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی، به شورای نگهبان رسید که در آنجا به برخی از لوایح ایراداتی وارد شد و اول اسفند ماه سال ۱۴۰۰ اعلام شد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان را رفع کردند و در نهایت معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد مجلس شورای اسلامی اشکالات شورای نگهبان با لایحه رتبه‌بندی معلمان را برطرف و ۴۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای این طرح در شش ماهه دوم ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱ تعیین کرد.

منبع: imna-575526

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین