مقابله با سالمندی جمعیت، وظیفه جهادی همه حوزه‌ها است

مقابله با سالمندی جمعیت، وظیفه جهادی همه حوزه‌ها است

مقابله با سالمندی جمعیت، وظیفه جهادی همه حوزه‌ها است
31 اردیبهشت 1401, 12:56 / کد خبر:785286
در راستای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، در شرکت فولاد مبارکه طراحی برنامه عملیاتی و اتخاذ راهبردی برای فرهنگ‌سازی جمعیت و ترویج فرزندآوری در اولویت قرار گرفته و سیاست‌های تشویقی متنوعی در این خصوص در حال تدوین است که امید است به کمک آن‌ها بتوان به اهداف کلان کشور در خصوص جمعیت و خانواده دست یافت.

پایگاه خبری تحلیلی ایراسین- مهدی کفایت، معاون سرمایه‌های انسانی و سازماندهی فولاد مبارکه به مناسبت ۳۰ اردیبهشت روز ملی جمعیت، در یادداشتی با اشاره به اهمیت نیروی مولد و جوان به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی قدرت و رشد اقتصادی-اجتماعی کشور، مقابله با سالمندی جمعیت را تکلیف شرعی و وظیفه جهادی همه حوزه‌ها دانست. متن کامل یادداشت به شرح زیر است:

جمعیت جوان و با نشاط، تحصیل‌کرده و باسواد، امروز یکی از عامل‌های مهم پیشرفت کشور است.

(مقام معظم رهبری)

یکی از مهم‌ترین ارکان مؤثر بر توسعه، خلاقیت و پویایی هر کشور، جمعیت جوان و سرمایه انسانی است. نیروی مولد و جوان به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی قدرت و رشد اقتصادی-اجتماعی کشورها محسوب می‌شود و مقابله با سالمندی جمعیت تکلیف شرعی و وظیفه جهادی همه حوزه‌هاست.

یکی از عوامل دست‌یابی به جمعیت جوان در هر کشور، تشکیل خانواده و ازدواج مناسب است که سبب توانمندی انسان‌ها و پیشرفت جامعه خواهد شد. حفظ کیان خانواده از مهم‌ترین وظایف و مسئولیت‌های زوج‌ها و راهی برای تکامل اخلاقی، تأمین سلامت جامعه و دوام و بقای نسل است.

والدین با ایجاد بستری مناسب برای ازدواج فرزندانشان، می‌توانند سبب کاهش متوسط سن ازدواج و افزایش دوره سنی مناسب برای بارداری و فرزندآوری آن‌ها گردند. به‌عنوان مثال، رفتارهای متعارف و صمیمی والدین در خانواده باعث نگرش مثبت فرزندان نسبت به امر ازدواج و تشکیل خانواده خواهد شد.

فرزندآوری با افزایش نیروی کار فعال، به رشد صنعت و اقتصاد کشور کمک می‌کند، درحالی‌که کاهش فرزندآوری باعث کاهش نسل جوان، نیروی کار و افزایش مهاجرین کشورهای همسایه به داخل کشور خواهد شد. پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «خانه‌ای که کودک در آن نباشد برکت ندارد.» با پرورش فرزندان سالم و صالح، جامعه سالم و موفقی خواهیم داشت. شایسته است خانواده‌ها به داشتن یک فرزند بسنده نکنند. یکی از اثرات مهم و نامطلوب پدیده تک‌فرزندی، به هم خوردن تدریجی ساختارهای خانواده ایرانی، مهارت‌های تعاملی و اعتمادبه‌نفس کمتر در هنگام ورود فرزند به جامعه می‌گردد. همچنین، عدم توانایی تک‌فرزندان به رسیدگی به امور پدر و مادر سالخورده می‌تواند احتمال انزوای والدین در سنین پیری را افزایش دهد. تأخیر در فرزندآوری امکان تشخیص به‌موقع ناباروری و درمان آن را به تعویق می‌اندازد؛ لذا کاهش سن ازدواج، کاهش فاصله فرزندآوری از زمان ازدواج و افزایش تعداد فرزندان از عواملی هستند که باید مورد توجه خانواده‌ها قرار گیرند.

در راستای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، در فولاد مبارکه نیز طراحی برنامه عملیاتی و اتخاذ راهبردی برای فرهنگ‌سازی جمعیت و ترویج فرزندآوری در اولویت قرار گرفته و سیاست‌های تشویقی متنوعی در این خصوص در حال تدوین است که امید است به کمک آن‌ها بتوان به اهداف کلان کشور در خصوص جمعیت و خانواده دست یافت.

منبع: irasin-25191

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین