احتمال بروز دوباره گرد و غبار وجود دارد/نقش کانون‌های داخلی بسیار کم است

احتمال بروز دوباره گرد و غبار وجود دارد/نقش کانون‌های داخلی بسیار کم است

احتمال بروز دوباره گرد و غبار وجود دارد/نقش کانون‌های داخلی بسیار کم است
4 خرداد 1401, 12:06 / کد خبر:785552
دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط‌زیست نقش کانون‌های داخلی را در بروز گردوغبار بسیار کم و به صورت موردی دانست و گفت: با توجه به خشکسالی، نوسانات زیاد درجه حرارت و به تبع آن ایجاد اختلاف دما و پتانسیل باد؛ احتمال بروز دوباره گردوغبار وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، علی محمد طهماسبی اظهار کرد: دور تا دور کشور از شرق، شمال شرق، جنوب شرق، جنوب، جنوب غرب و غرب کانون‌های گرد و غباری وجود دارد که وسعت آنها حدود ٢٧٠ میلیون هکتار بوده که پهنه بسیار وسیعی است.

وی درباره اعزام هیئتی از ایران به عراق و سوریه با هدف مذاکره درباره گردوغبار افزود: در دو هفته گذشته با سفرای کشورهای سوریه و عراق در تهران نشست داشتیم و پیشنهاداتی ارائه شد، برنامه عمل زیرمنطقه‌ای نیز بر اساس کانون‌های موجود تهیه شد و زمینه برای اعزام این هیأت فراهم شده است زمینه اعزام هیأت از دو ماه قبل آماده شد زیرا کانون‌های خارجی وسعت زیادی داشته و مقابله با آنها نیازمند برنامه‌ریزی است.

دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره احتمال بروز دوباره گردوغبار با این شدت، گفت: احتمال بروز دوباره وجود دارد. یک بخش به شرایط خشکسالی امسال و بخشی هم به نوسانات زیاد درجه حرارت و به تبع آن ایجاد اختلاف دما و پتانسیل باد برمی‌گردد؛ همه اینها باعث می‌شود دوباره تکرار شود اما پیش‌بینی می‌کنیم به این شدت نباشد.

وی نقش کانون‌های داخلی گرد و غبار در بروز این پدیده را بسیار اندک دانست و تاکید کرد: شاید هم بخشی به کانون‌های داخلی مربوط شود اما بسیار کم و به صورت موردی بوده است.

طهماسبی درباره میزان مهار کانون‌های داخلی ادامه داد: گرد و غبار یک فرایند است که در ٢٣ استان و به وسعت ٣۵ میلیون هکتار کانون‌های داخلی را درگیر کرده است، بنابراین تا جایی که امکان داشت و زمینه فراهم بود یک سری اقدامات برای مهار کانون‌ها انجام دادیم اما اینکه همه مهار شده باشد، جواب منفی است.

به گزارش ایمنا، در روزهای گذشته گردوغبار شدید بسیاری از شهرهای کشور را درگیر و زندگی مردم را مختل کرد. این گردوغبار در کشور سوریه شکل گرفته و از آنجا وارد عراق و سپس به سمت کشور ما وارد شده است.

منبع: imna-577588

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱، شماره ؛ 15 تیر 1401
روزنامه اصفهان امروز چهارشنبه ۱۵تیر ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین