وزارت بهداشت: دوز سوم واکسن کرونا به شدت از مرگ و میر و ابتلا جلوگیری می‌کند

وزارت بهداشت: دوز سوم واکسن کرونا به شدت از مرگ و میر و ابتلا جلوگیری می‌کند

وزارت بهداشت: دوز سوم واکسن کرونا به شدت از مرگ و میر و ابتلا جلوگیری می‌کند
12 دی 1400, 16:00 / کد خبر:783690

دریافت دوز سوم هم بسیار مهم است و عزیزانی که وقت دریافت دز سومشان شده است، برای دریافت آن مراجعه کنند. مطالعات زیادی شده است که دوز سوم به شدت می‌تواند در مقابل اومیکرون موثر باشد و جلوی ابتلا و مرگ و میر را بگیرد.

به گزارش ایلنا، سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت در حاشیه جلسه امروز کمیته علمی کشوری کرونا در جمع خبرنگاران گفت: در مورد اومیکرون باید تست پی سی آر انجام شود که مشخص شود، آیا فرد امیکرون دارد یا خیر. حتی آنهایی که تست‌شان مثبت می‌شود باید با کیت مخصوص اومیکرون تست شوند که به این بیماری مبتلا هستند یا نه.

کریمی گفت: کیت ها به تعداد زیاد در قطب ها توزیع شده است و اگر پزشکی شک کند که فردی مبتلا به اومیکرون است، حتما بررسی صورت خواهد گرفت، اما اینکه بخواهیم همه موارد موجود در کشور را از نظر اومیکرون مورد بررسی قرار دهیم از نظر علمی ممکن نیست، زیرا نخست باید تست پی سی آر گرفته شود و پس از آن موارد مشکوک به عنوان اومیکرون مشخص شوند. بحث کمبود کیت اومیکرون، درحال حاضر مشکل اصلی کشور نیست.

او افزود: اومیکرون سرعت سرایت پذیری اش بسیار زیاد است و در کشورهای اروپایی و آمریکایی هم بسیار سریع منتشر شده است. ما به مراکزمان هم اعلام آمادگی کرده ایم. از رسانه ها می‌خواهم رعایت پروتکل ها را حتما تبلیغ کنند. زیرا موثرترین مسائل در جلوگیری از اومیکرون همان مواردی است که از قبل وجود داشته است، یعنی زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی.

کریمی گفت: دریافت دوز سوم هم بسیار مهم است و عزیزانی که وقت دریافت دز سومشان شده است، برای دریافت آن مراجعه کنند. مطالعات زیادی شده است که دوز سوم به شدت می‌تواند در مقابل اومیکرون موثر باشد و جلوی ابتلا و مرگ و میر را بگیرد.

او در ارتباط با صحبت‌ها درباره واکسیناسیون افراد 5 تا 12 سال در کمیته علمی کرونا افزود: بحث های علمی خوبی انجام و مستندات ارائه شد و ضرورت های آن اعلام شد اما تصمیم قطعی گرفته نشده است، زیرا این تصمیم باید از سوی ستاد ملی کرونا گرفته و ابلاغ شود.

کریمی در ادامه گفت: پکسلووید هنوز در پروتکل درمانی ما نیست.

او در ارتباط با وضعیت اجرای نسخه نویسی الکترونیکی گفت: این برنامه به سرعت در حال پیشرفت و بهتر شدن است و مسلم است وقتی پروژه ای ملی با این وسعت اجرا می شود، زیرساخت ها به تدریج اصلاح می شود. این چیزی نیست که صرفا وزارت بهداشت متولی آن باشد و چندین مجموعه باید روی آن کار کنند. جلسات به صورت مرتب انجام می‌شود و فکر می کنم این مشکلات به تدریج برطرف می شود. چیزی که هدف ماست این است که به اجرای پرونده الکترونیک سلامت نیز برسیم.

ارسال دیدگاه

نظر خود را با سایر مخاطبان ما به اشتراک بگذارید

عکس خوانده نمی‌شود
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱، شماره ۴۳۵۰ ؛ 27 اردیبهشت 1401
روزنامه اصفهان امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • آخرین ها
  • پربحث ترین
  • پرمخاطب ترین