بیوگرافی مصطفی پورمحمدی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1403

بیوگرافی مصطفی پورمحمدی را با اطلاعاتی از خانواده، همسر، فرزندان، اصالت، لیست سوابق، حقایقی از زندگی او و صحبت های وی درباره اعدام‌های سال 67 می خوانید.

بیوگرافی مصطفی پورمحمدی نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1403

مصطفی پورمحمدی(Mustafa Pourmohammadi) روحانی و سیاستمدار ایرانی است که روز دوشنبه ۱۴ خردادماه در انتخابات ریاست جمهوری 1403 ثبت نام کرد و  در  روز یکشنبه ۲۰ خرداد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان احراز شد.

پورمحمدی سابقه وزارت کشور ، ریاست سازمان بازرسی کل کشور ، وزیر دادگستری، نماینده وزارت اطلاعات در محاکمه زندانیان سیاسی و...را دارد و هم اکنون مشاور رئیس قوه قضائیه و دبیر کل جامعه روحانیت مبارز است.در ادامه این مطلب همراه با باشید تا اطلاعاتی از بیوگرافی مصطفی پورمحمدی کاندید ریاست جمهوری را در اختیار شما قرار دهیم.

 Mustafa Pourmohammadi (1)
مصطفی پورمحمدی

مصطفی پورمحمدی کیست؟

مشخصات فردی

نام کامل

مصطفی پورمحمدی

تاریخ تولد

۱ دی ۱۳۳۸

محل تولد

قم

سمت جدید مصطفی پورمحمدی

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی

مشخصات خانوادگی

نام پدر حاج‌ حسین‌ پورمحمدی
نام مادر منصوره‌السادات‌ مدرسی سریزدی

تعداد فرزندان 

4 فرزند

شغل پدر

خیاط 

مشخصات تحصیلی

رشته تحصیلی

حوزوی قم

مدرک

دکترای 

 Mustafa Pourmohammadi (13)
مصطفی پورمحمدی

بیوگرافی کامل مصطفی پورمحمدی

کودکی و اوایل زندگی

مصطفی پورمحمدی در روز چهارشنبه ۱ دی ۱۳۳۸ مصادف با 23 دسامبر 1959 میلادی و 22 جمادی الثانیه سال 1379 هجری قمری در شهر قم متولد شد و هم اکنون 64 سال سن دارد.البته برخی از سایت ها چون تسنیم، ایمنا، تابناک و..مصطفی پورمحمدی را متولد ۱۸ اسفند ۱۳۳۸ می دانند اما این روحانی درباره تاریخ تولدش گفته: در اول‌ زمستان‌ 1338، مصادف‌ با شب‌ ولادت‌ حضرت‌ فاطمه‌ زهرا (س‌) در محله‌ گذر جَدّا،‌ از محلات‌ قدیمی‌ قم،‌ متولد شدم.

در پاسخ به سوال مصطفی پورمحمدی اهل کجاست؟ این اطلاعات موجود است که پدر وی اصالتاً اهل شهر رفسنجان بود و مادرش یزدی.

خانواده

اطلاعات مشخصی از خانواده مصطفی پورمحمدی از جمله تعداد خواهر و برادرهای وی در دسترس نیست.وی فرزند حسین‌ پورمحمدی‌ (شرافت) و منصوره‌السادات‌ مدرسی‌ سریزدی‌ است که که پدرش در شهر قم خیاط روحانیون بود.

او درباره پدر و مادرش در سایت شخصی خود گفت: "مرحوم پدرم‌ خیاط بود و لباس‌ آقایان روحانی را می دوخت. پدرم‌، اگرچه یک‌ شاغل‌ معمولی‌ بود،‌ اما به‌ دلیل انس‌ با علما، به‌ مسائل‌ فرهنگی‌، کتاب‌، مجالس‌ سخنرانی‌ و ‌محافل علمی و اسلامی‌ علاقه مند بود و با آنها‌ ارتباط‌ داشت.

مادرم‌ از خانواده عالمان قم و از نوادگان‌ حضرت‌ آیت‌ الله العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ عبدالکریم‌ حائری‌ یزدی بود. او علوم دینی را در حوزه علمیه خوانده و چند سالی هم در درس خارج فقه و اصول، در محضر عالمان قم، تلمذ کرده بود."

عباس پورمحمدی از روحانیون مشهور رفسنجان عموی او است.همچنین بهتر است بدانید علی‌اصغر پورمحمدی برادر مصطفی پورمحمدی نیست بلکه پسرعموی وی می باشد.

 Mustafa Pourmohammadi (11)

تحصیلات

تحصیلات مصطفی پورمحمدی آکادمی نیست و در سطح چهار فقه و حقوق اسلامی (معادل دکترا) در حوزهٔ علمیه تحصیل کرده است.وی مقدمات و سطح عالی (فقه، اصول فقه و فلسفه) را در قم در مدرسهٔ حقانی خارج فقه و اصول را در مشهد، قم و تهران به پایان رساند.

همسر مصطفی پورمحمدی

اطلاعاتی از اسم و شغل همسر مصطفی پورمحمدی منتشر نشده است. تعداد فرزندان مصطفی پورمحمدی 4 نفر است و اطلاعاتی از جنیست آن ها نداریم.

 Mustafa Pourmohammadi (9)

 فعالیت

فعالیت مصطفی پورمحمدی از دادستان انقلاب اسلامی از سال 1358 شروع شد و وی  در استان های چون خوزستان، بندرعباس، کرمانشاه و مشهد تا سال ۱۳۶۵ خدمت می کرد.

 وی از سال ۱۳۶۹ تا ۱۳۷۶ رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات و از ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ قائم‌مقام وزیر اطلاعات بود.

وی در  ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ از سوی محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت برای تصدی وزارت کشور به مجلس معرفی شد و از از 2 شهریور همان سال تا 26 اردیبهشت سال 1387 در این سمت فعالیت داشت.

پورمحمدی در فاصله سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ ریاست سازمان بازرسی کل کشور را برعهده داشت. او در سال ۱۳۹۲  برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد اما در تاریخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۲ از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفت و وزیر دادگستری دولت یازدهم(حسن روحانی) شد.

پورمحمدی در سال ۱۳۹۴ برای انتخابات مجلس خبرگان از استان البرز کاندیدا شد که صلاحیت وی مورد تأیید شورای نگهبان قرار نگرفت.وی برای بار دوم در سال ۱۴۰۲ در انتخابات مجلس خبرگان رهبری نامزد شد که صلاحیت وی از سوی شورای نگهبان در ابتدا رد شد و سپس مورد تأیید قرار گرفت.

مصطفی پورمحمدی در روز دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۳ با حضور در وزارت کشور برای انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم ثبت‌نام کرد و در ۲۰ خرداد صلاحیت وی توسط شورای نگهبان احراز شد.

مصطفی پورمحمدی 67

مصطفی پورمحمدی در گفت‌وگوی تصویری با نشریه «مثلث» به صورت مبسوط درباره اعدام‌های سال 67 و مسائل مختلف دیگر به اظهارنظر پرداخته است که در ادامه بخشی از آن را می خوانید:

مصطفی پورمحمدی در پاسخ به این موضوع که چرا تاکنون چندان از اتفاقاتی که بعد از عملیات مرصاد در سال 67 رخ داد سخن گفته نشده است، گفت: «طرف مقابل ما دروغ می‌گوید، تهمت می‌زند و خباثت می‌ورزد و از هیچ‌چیز پروا ندارد. در چنین میدانی انتظار این است که نقشه‌های عملیاتی را به راحتی بیان کنیم و موضوعاتی که دشمن می‌تواند دستاویز خود قرار دهد، هر روز علیه ما چماق کند و صد حرف منطقی و مقبول را در فضای رسانه‌ای گوشه رینگ و در تاریک‌خانه خود ببرد و اجازه بروز و ظهور ندهد و یک تاریخ مهم را با چند حادثه تفسیر و تثبیت کند؟ قطعا چنین کاری شایسته نیست. آنها تمام بوق‌های تبلیغاتی را روی این قضیه متمرکز کرده‌اند و آن دشمن خائنِ جنایتکار (سازمان منافقین) لشکر دشمنان دیگر است و دارد عملیات خود را اجرا می‌کند».

او ادامه داد: «انتظار این است که در وسط میدان جنگ از بحث‌های حقوقی و مراقبت‌های شهروندی و انسانی حرف بزنیم؟ اگر در چنگ یک خمپاره به سمت دشمن شلیک کنیم و بخورد به روستای کنار آنها باید پاسخ بدهیم که چرا به روستا خورد؟ جنگ بوده است و منافقین رفتند با صدام هم‌پیمان شدند، توافق‌نامه امضا کردند، عملیات جاسوسی و روانی انجام دادند، عملیات تخریب پشت جبهه انجام دادند، ستون پنجم شدند، عملیات نظامی انجام دادند. دشمنی از این بدتر هم می‌شود؟ تمام دنیا چهره (نظام) را تخریب کردند، هیچ تخریبی در این 40 سال اتفاق نیفتاده مگر آنکه پای اصلی آن منافقین بوده است. ما هنوز تصفیه‌حساب نکرده‌ایم و بعد از تصفیه‌حساب این حرف‌ها را پاسخ می‌دهیم. شوخی هم نداریم. اینها باید بیایند و پاسخ خیانت‌ها و جنایت‌هایشان را بدهند. درباره آنها فقط بحث ترور نبود، تمام بمباران و موشک‌باران شهرها با هدایت منافقین بود؛ تمام تخلیه تلفنی عملیاتی و ناکام‌ماندن عملیات‌های ما به‌خاطر منافقین بود. ما به‌خاطر منافقین کلی شهید دادیم، تلفات دادیم، شکست خوردیم و حالا من باید بیایم و جواب حقوقی بدهم که فلان خمپاره را در جایی اشتباه یا درست انداخته‌ایم؟ منافقین همه‌شان جنایتکارند و باید در دادگاه محاکمه شوند. آنها آدم کشتند و جنگ کردند و باید به اشد مجازات محکوم شوند».

او درباره زندانی‌هایی که در دوران محکومیتشان اعدام شدند، گفت: «آدم جنایتکار تروریست که در هر مرحله‌ای به او ارفاق می‌شود بعد از مدتی در عمق توطئه نقش دارد، عملیات انجام می‌دهد و همدستی می‌کند. در مواجهه با چنین فردی باید عوامی و سادگی به خرج می‌دادیم و اجازه هر عملیاتی را به او می‌دادیم؟ در قبال فردی که نقشه فرارش را کشیده بود، می‌خواست جماران را بگیرد، امام را بگیرد و بکشد، اطرافیان امام را بکشد، صداوسیما و مراکز حکومتی را بگیرد و نقشه عملیاتی گرفته بود که کجا برود و چه‌کار بکند باید می‌گفتیم که تو در خط مقدم نبودی، تو پشتیبانی می‌کردی؟! هر کسی در میان دشمن است باید با او جنگید. ما هنوز تصفیه‌حساب نکرده‌ایم. اکنون وقت این‌ حرف‌ها نیست، وقت تصفیه‌حساب است. امروز هم منافقین خائن‌ترینِ دشمنان‌ این ملت‌اند و باید جواب بدهند، باید پای میز محاکمه بیایند و به حساب تک‌تک آنها رسیدگی شود. به دلیل فضای روانی یا جهالت و حماقت عده‌ای ما بدهکار شده‌ایم؟ ما باید پاسخ بدهیم؟ جنایتکارها باید بیایند و پاسخ بدهند. چرا اکنون این حرف‌ها زده می‌شود؟ موضوع بحث درباره منافقین کاملا روشن و شفاف است».

وزیر پیشین دادگستری درباره فایل صوتی اخیری که حکایت از گفت‌وگوی او و چند نفر از دیگر شخصیت‌ها با آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌ها داشت، اظهار کرد: «آن فایل پخش شد و افرادی که معتقد به شفاف‌سازی هستند، برای دشمن شفاف‌سازی کردند و جاده‌صاف‌کن دشمن شدند. دلیلی برای انتشار آن نبود، زیرا این مطالب همه‌اش به صورت مکتوب منتشر شده است».

مصطفی پورمحمدی در پاسخ به این پرسش که آیا این احتمال وجود دارد که در ایام انتخابات ریاست‌جمهوری برای تخریب ابراهیم رئیسی این فایل منتشر شده باشد، گفت: «خیر؛ عملیات مشترک آمریکا، سی‌آی‌اِی، موساد و عربستان برای موج جدید براندازی در ایران بود. اصلا نباید آن را به این موضوعات کوچک گره بزنیم». او ادامه داد: «اکنون وقت جنگیدن است، وقت حرف‌زدن نیست.. الان وقت به‌حساب‌رسیدن است، وقت زمین‌گیرکردن و محاکمه‌کردن است، وقت بر سر جای نشاندن دنیای جنایتکاری است که از تروریسم دفاع می‌کند ».

مسئولیت‌ها

 1. دادستان انقلاب اسلامی خوزستان، بندرعباس، کرمانشاه و مشهد (۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵)
 2. دادستان انقلاب نظامی در مناطق غرب کشور (۱۳۶۵)
 3. نماینده وزارت اطلاعات در محاکمه زندانیان سیاسی
 4. رئیس اطلاعات خارجی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی (۱۳۶۹ تا ۱۳۷۸)
 5. مشاور ریاست دفتر و مدیرگروه «سیاسی-اجتماعی» دفتر رهبری (۱۳۸۱ تاکنون)
 6. معاون و جانشین وزیر اطلاعات (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۸)
 7. قائم‌مقام وزیر اطلاعات (۱۳۷۸–۱۳۷۶)
 8. مدیر گروه بررسی‌های استراتژیک وزارت اطلاعات (۱۳۶۸)
 9. معاون و قائم مقام وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران (۱۳۸۱–۱۳۶۳)
 10. عضو هیئت مدیره جامعه الزهرا قم (۱۳۶۶ تا کنون)
 11. عضو و رئیس هیئت امناء مرکز اسناد انقلاب اسلامی (۱۳۷۵ تاکنون)
 12. عضو هیئت مؤسس حوزه علمیه مسجد سلیمان
 13. استاد دانشگاه امام صادق (۱۳۷۹ تاکنون)
 14. وزیر کشور در دولت احمدی‌نژاد (پس از دو سال و نیم کنار گذاشته شد)
 15. جانشین فرمانده کل نیروهای مسلح در امور ناجا (۱۳۸۷–۱۳۸۴)
 16. ریاست سازمان بازرسی کل کشور به حکم شاهرودی رئیس قوه قضائیه
 17. رئیس هیئت مؤسس مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر (۱۳۹۰ تا کنون).[۳۷]
 18. وزیر دادگستری در دولت روحانی (۱۳۹۲ تا۱۳۹۶)
 19. دبیرکل جامعه روحانیت مبارز (۱۳۹۷ تاکنون)
 20. رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی (۱۴۰۰ تاکنون)

 Mustafa Pourmohammadi (7)

اینستاگرام مصطفی پورمحمدی

 مصطفی پورمحمدی در شبکه اجتماعی اینستاگرام صفحه ای ندارد.

مصطفی پورمحمدی در شبکه های اجتماعی

وبسایت

 ویکی پدیا مصطفی پورمحمدی

 حقایقی جالب درباره مصطفی پورمحمدی

 1. وی دبیرکل جامعه روحانیت مبارز از سال ۱۳۹۷ است.
 2. مصطفی پورمحمدی مدرس دانشگاه امام صادق است.
 3. وی از سال ۱۳۷۵ رئیس هیئت امنای مرکز اسناد انقلاب اسلامی است.
 4. پورمحمدی در اردیبهشت ۱۳۸۷ از وزات کشور برکنار شد. او در جریان دفاعیه خود در مجلس نهم برای تصدی وزارت دادگستری، دلیل برکناری خود را اعتراض به اختلاس‌های گسترده در دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد دانست.
 5. خبرگزاری میزان بعد از انتشار پیام تسلیت پورمحمدی به محمد خاتمی رئیس‌جمهوری اسبق برای درگذشت مادرش ضمن حذف این مطلب، دبیر گروه قضایی این خبرگزاری را هم اخراج کرد.
 6. وی پس از مهاجرت به تهران در محله سراسیب دولاب و بعد در حوالی خیابان پیروزی، پایتخت نشین شد.
 7. انتساب خاندان وی، از ظرف مادر به خانواده شیخ مؤسس، "آیت‌ الله العظمی‌ حائری"،‌ بر می گردد. او مؤلف دو جلد کتاب در رابطه با حقوق سیاسی، مبانی نظری اندیشه سیاسی در اسلام و مباحث سیاسی و اجتماعی است.
 8. وی مقالاتی علمی پیرامون حق، مبانی نظری حکومت دینی، نظارت، ارتداد و سیاست خارجی نگاشته‌است.
 9. وی پس از ثبت نام در انتخابات ۱۴۰۳ گفت: نام دولتم «دولت قرار» و اولویت‌های آن عدالت، ثروت و قدرت خواهد بود. قرار من با شما تحقق این ۳ اولویت کلیدی است.

عکس مصطفی پورمحمدی

 Mustafa Pourmohammadi (1)

 Mustafa Pourmohammadi (2)

 Mustafa Pourmohammadi (3)

 Mustafa Pourmohammadi (4)

 Mustafa Pourmohammadi (5)

پرسش های متداول

مصطفی پورمحمدی اصولگرا یا اصلاح طلب؟

مصطفی پورمحمدی اصولگرا است.

سخن آخر

در این مطلب اطلاعاتی از بیوگرافی مصطفی پورمحمدی را به همراه سوابقش را در اختیار شما قرار دادیم.در صورت تمایل می توانید مطلب بیوگرافی مسعود پزشکیان داوطلب انتخابات ریاست جمهوری 1403 با ناگفته ها و بیوگرافی سعید جلیلی و همسرش با عکس فرزندان را نیز مطالعه کنید. اگر شما اطلاعات بیشتری از زندگی این سیاستمدار دارید با ما و سایر مخاطبان سایت اصفهان امروز در قسمت ارسال نظر به اشتراک بگذارید.

ارسال نظر

اخرین اخبار
پربیننده‌ترین اخبار